Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 sobota 20 lipca 2024r.   imieniny: Czesław, Leon, Małgorzata

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Operacja Ostra Brama 1944
1 marca obchodzić będziemy po raz drugi, uchwalony w roku ubiegłbym, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Barlinku im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego Morrro zorganizowano wystawę upamiętniającą Operację Ostra Brama 1944.

 

Wystawa przygotowana przez koło humanistyczne pod opieką Krzysztofa Komorowskiego, ukazuje losy Armii Krajowej na Wileńszczyźnie i ten fragment Akcji Burza, który stanowił zbrojne powstanie na ziemiach II Rzeczypospolitej w roku 1944. Część oddziałów AK znając metody działań Rosjan i NKWD już po wojnie kontynuowała swoją walkę o wolną Polskę. Do historii przeszli pod mianem „żołnierzy wyklętych”, a czasami „wilków”, jak pisał o nich w swym wierszu Zbigniew Herbert:

WILKI
                   Marii Oberc
Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy

szybciej niż w plecy strzał zdradziecki
trafiła serce mściwa rozpacz
pili samogon jedli nędzę
tak się starali losom sprostać (…)

Prace legislacyjne nad uchwaleniem tego święta narodowego trwały bardzo długo, bo z przerwami praktycznie od roku 2001r. Inicjatorami były środowiska kombatanckie AK, które domagały się właściwego upamiętnienia tych, którzy po drugiej wojnie światowej i w obliczu podporządkowaniu Polaki wpływom ZSSR nie złożyli broni, lecz walczyli dalej o wolną i suwerenną Polskę.  Warto w tym miejscu wspomnieć, dlaczego wybrano 1 marca na datę upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce − będących ostatnim ogólnopolskim koordynatorem „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Jak wyjaśnił przedstawiciel wnioskodawcy na posiedzeniu Komisji, wybór daty był nieprzypadkowy także z tego powodu, że w ten sposób nawiązano do uchwały sejmowej z 2001 roku. Inicjatorom powstania święta zależało szczególnie na ustanowieniu go przed 1 marca 2011 roku, aby pierwszymi obchodami uczcić 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN.

REKLAMA

15 lutego, w zimowy, środowy wieczór, miało miejsce uroczyste otwarcie wspomnianej wystawy, w którym wziął udział m.in. pan Andrzej Potyra – starosta powiatu myśliborskiego, radni powiatowi pan Ryszard Wiśniak (Barlinek) i Danuta Patkowska (Dębno), pan Dariusz Zieliński – przewodniczący Rady Miejskiej, ale również przedstawiciele tutejszej Rady Rodziców: panowie Maciej Michalik i Adam Łyszyk. Dyrekcję szkoły reprezentował dyrektor Ryszard Syroka i pani wicedyrektor Małgorzata Osińska. Gościliśmy również panią Katarzynę Pasterską – dyrektora ZSP nr 2 w Barlinku.  Przybyli także nauczyciele-poloniści, członkowie barlineckiego stowarzyszenia Civitas Christiana. Miłym zaskoczeniem była obecność władz stowarzyszenia - pana Jacka Stróżyńskiego z Zielonej Góry, pani Bernardy Korycko i pana Edmunda Glazy ze Szczecina. Gościem honorowym zaś był poeta Wojciech Wencel z Gdańska, którego tomik „De profundis’ otrzymał w 2011 r. Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza.  Po krótkim wprowadzeniu dyrektora szkoły Ryszarda Syroki przybyłych gości powitał Krzysztof Komorowski, opiekun pracowni i „kurator” wystawy. Prelekcję historyczną, wzbogaconą prezentacją multimedialną, przedstawił Rafał Osóbka, uczeń klasy II LO. Mogliśmy również wysłuchać wiersza „Wilki” oraz „Kołysanka lipowa”, który interpretowała Joanna Łyszyk z klasy III LO. Autorem tego drugiego wiersza był nasz gość honorowy Pan Wojciech Wencel. Następnie to właśnie on czytał swoje wiersze i odniósł się do niektórych aspektów historii z czasów II wojny św. – przywołując postać innego poety - Tadeusza Gajcego.

Po chwili poezji nastąpił moment kulminacyjny, a więc uroczyste otwarcie wystawy: OSTRA BRAMA 1944. Pan Wojciech Wencel i pani Bernarda Korycko ze Szczecina w symboliczny sposób odsłonili tytułową planszę (antyramę) wystawy. Uczestnicy spotkania mogli już teraz spokojnie oglądać historyczne zdjęcia i plany operacji. Przy kawie i pysznym cieście był czas na rozmowy i dyskusje, zaś poeta podpisywał swoje tomiki i rozmawiał z czytelnikami. Na ekranie prezentowano fragmenty koncertu zespołu De Press, który poświęcony był „żołnierzom wyklętym”, a zarejestrowany został w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dwa dni później - 17 lutego w piątek odbyło się spotkanie poety Wojciecha Wencla z barlinecką młodzieżą gimnazjalną oraz uczniami szkół średnich. Uczestniczyli również uczniowie z Przelewic wraz z nauczycielką j. polskiego. Młodzież wysłuchała prelekcji historycznej, gimnazjaliści z uwagą obejrzeli wystawę, ale ponadto film INKA 1946 -poświęcony Danucie Siedzikównie - sanitariuszce z oddziału Łupaszki. Młodzież z kółka humanistycznego: Michał, Ewa i Wiktoria wykonała dedykowany dla poety Wojciecha Wencla utwór „Mury” z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. W ten sposób kolejna biała i nieznana karta historii, stała się nam bliższa, za co dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wystawy i spotkań z bardzo ciekawymi osobami.

Uczniowie z kółka humanistycznego ZSP nr 1
Mecenasem wystawy jest poseł RP Leszek Dobrzyński, zaś współorganizatorem katolickie stowarzyszenie CIVITAS CHRISTINA i barlinecki klub Gazety Polskiej

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież