sobota 2 grudnia 2023r.   imieniny: Balbina, Wiktoryn, Zbylut

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

Plus i Polsat Box

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Nie chcą obcych
W Mostkowie miały powstać mieszkania socjalne. Radni Barlinka po spotkaniu z mieszkańcami wsi wycofali się z tej decyzji. Dla tych co mieli nadzieję na własny, znośny kąt to zła wiadomość. - W naszym mieście i gminie są rodziny, które żyją w tragicznych warunkach - mówi Alina Sznabowicz, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Barlinku. - Mieszkają w piwnicznych izbach, w wilgoci. Ich dzieci nie mają warunków do nauki. Często chorują. I nagle przez widzimisię jednej wsi, pomysł poprawienia im bytu upadł.

 

Piękne plany
Budynek miał powstać w Mostkowie, w gminie Barlinek, w miejscu, gdzie dzisiaj stoją resztki dawnego biurowca kombinatu rolnego. Jego właścicielem jest szczecińska Agencja Nieruchomości Rolnych. Po długich pertraktacjach zgodziła się przekazać go, i część okalającego terenu, gminie. Ta, kosztem około 2 mln zł, postanowiła wybudować tam budynek socjalny.

Zgodnie z planem miały być w nim mieszkania, które tylko nieznacznie odbiegają od lokali standardowych. Każde miało być z kuchnią, pomieszczeniem sanitarnym i pokojami. Miała być bieżąca woda i centralne ogrzewanie.

Na drodze stanęli mieszkańcy wsi. Po spotkaniu z nimi radni wycofali się z wcześniej podjętej decyzji.

Wolą świetlicę
- Byłem na tym spotkaniu z mieszkańcami wioski - zapewnia Dariusz Zieliński, przewodniczący Rady Miasta w Barlinku. - Odniosłem wrażenie, że chcą czegoś innego niż budynku socjalnego. Padały propozycje wybudowania tam świetlicy, z jednoczesnym zagospodarowaniem całego terenu.

Zdaniem Amelii Pakosz, zastępcy burmistrza, świetlica w tym miejscu to nierealny pomysł. Przynajmniej na razie.

- Rozmawialiśmy z agencją o przekazaniu nam tego obiektu na budynek socjalny - tłumaczy Pakosz. - I tak to miało być zapisane w akcie notarialnym. Na taki budynek była wydana też decyzja o warunkach zabudowy. Dlatego jeżeli w przyszłości wolą rady będzie przejęcie tego budynku na inny cel, to wszystkie formalności trzeba będzie rozpocząć od nowa.

Wzburzenia nie kryje Alina Sznabowicz.

- Rozumiem, że mieszkańcy mają swoje humory - mówi. - Jednak w tym przypadku powinien liczyć się interes społeczny. Nie można być tak bezdusznym i żądać świetlicy zamiast mieszkań dla naprawdę potrzebujących.

 

REKLAMA

Dla swoich
Jednym z głosujących przeciwko wybudowaniu we wsi domu socjalnego był Roman Wilk, sołtys Mostkowa i zarazem radny.

- W czerwcu postąpiliśmy zbyt pochopnie - wyjaśnia. - Dlatego dobrze się stało, że uchyliliśmy tamtą uchwałę.

Sołtys należy też do zwolenników wybudowania w Mostkowie świetlicy.

- Razem ze świetlicą mogłoby powstać kilka mieszkań - dodaje. - Ale tylko dla mieszkańców Mostkowa.

Źródło/foto: www.gs24.pl

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież