sobota 26 listopada 2022r.   imieniny: Delfin, Konrad, Sylwester

Reklama

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
ZUO Bomet
W maju ZUO Bomet z Barlinka kupiła angielska spółka Caparo. Dzięki nowemu właścicielowi zakład nie został zlikwidowany. - Gdyby nie Anglicy, wszyscy poszlibyśmy na zasiłek dla bezrobotnych - mówił w połowie maja Jan Duś, szef Solidarności w Bomecie.

A jak z pracą w polsko-angielskiej firmie jest dzisiaj? - Przez te pół roku nikogo nie zwolniliśmy - mówi prezes zarządu Piotr Szafran.

W zakładzie jest naturalna rotacja. Odeszły trzy osoby. Zatrudniono siedmiu nowych pracowników. Potrzebni są kolejni fachowcy. W tej chwili w Bomecie pracuje ok. 260 osób. W lipcu i we wrześniu pracownicy otrzymali podwyżki.

- Moją ambicją jest, żeby zarabiali średnią krajową - mówi prezes.

Powoli stają na nogi
Zakład Urządzeń Okrętowych Bomet, produkujący elementy dla przemysłu stoczniowego, to kiedyś gospodarcza wizytówka Barlinka. Podupadającą firmę pół roku temu kupili Anglicy z Caparo. Zgodnie z umową w pierwszym roku mają zainwestować w jej rozwój 34 mln zł.

- Wszystko idzie zgodnie z planem. Nowi właściciele już wydali 17 mln zł - mówi prezes Szafran.

Firma spłaciła wszystkie zobowiązania. Kupiono nowe maszyny i urządzenia w tym nowe centrum obróbcze do produkcji matryc oraz dwa piece indukcyjne. Przeprowadzono kapitalny remont dwóch podstawowych pras. Nowy wygląd zyskały budynki, w tym stołówka i natryski. - Postawa nowych właścicieli napawa nas optymizmem. Większość związkowców jest zadowolonych - mówi pracujący w Bomecie od 33 lat Ireneusz Blezień, wiceprzewodniczący zakładowej Solidarności.

REKLAMA

Stara nazwa, nowa jakość
Zakład pozostał przy dawnej nazwie znanej na rynkach zagranicznych. Bomet to nadal spółka polska z polskim kierownictwem. Podobnie jest w innych zakładach grupy działających w różnych krajach świata. Z założenia właścicieli wynika, że chcą oni utrzymać tożsamość narodową poszczególnych zakładów.

Caparo jest dynamicznie rozwijającą się firmą. Produkuje wyroby stalowe, motoryzacyjne i ogólnoinżynierskie. Barlinecki Bomet ma być dla angielskich właścicieli bazą do ekspansji na rynki Europy Środkowej i Wschodniej w dziedzinie metalowej i petrochemicznej.

Źródło: www.gazetalubuska.pl

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.