Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1

Image
Ceremonia Koronacji Królowej
Koronacja Królowej Puszczy Barlineckiej to z pewnością największa atrakcja Dnia Barlinka zwanych także „Barlineckimi Świętojankami”.  Tradycyjnie już odbywają się one w ostatnich dniach czerwca, kiedy to zgodnie z tradycją słowiańską przypadała Noc Kupały, nazwana w tradycji chrześcijańskiej „Świętojankami” czyli dniem Św.Jana. 

    

Jak co roku uroczystości rozpoczęły się od podziękowania władz dla dotychczas panującej królowej, a była nią wybrana w 2011 roku Ewelina Pasternak. Spotkanie miało miejsce w Barlineckim Ośrodku Kultury. Na uroczystości, obok rodziców królowej i władz, obecni byli goście przybyli z miast partnerskich Barlinka. Przy tej okazji, w sąsiedztwie ośrodka kultury, przygotowano „Ogródek Królowej Puszczy”.  Otwarcia dokonała sama królowa. W ogródku znajdują się bajkowe postacie rodem z Puszczy Barlineckiej, wykonane z ceramiki. Miejsce to będzie być może w przyszłości kultowym miejscem, idealnym do czytania lub opowiadania „Baśni o Królowej Puszczy Barlineckiej”. Na zakończenie wzruszającej uroczystości nie obyło się bez odrobiny słodyczy - przygotowano pyszny tort z dedykacją i lampkę szampana.

Image

Późnym popołudniem, spod „molo” przy promenadzie na ulicy Jeziornej, wyruszył barwny korowód. Królowej Puszczy towarzyszyły  rusałki i boginki leśne, Zielony Jan i Mądra Baba, Baba Wiedźma Jagodowa nosząca suknie z roślin,  Guślarz  - mędrzec, znachor i wróżbita, dostojny Duch Puszczy, groźni wojowie i  władca grodu Barlinek, Borowiec – bartnik, diabeł Pokuśnik i całe mnóstwo skrzatów, elfów i duszków. Malownicza, wiodąca początkowo wzdłuż jeziora Barlineckiego trasa, zaprowadziła wszystkich w leśne ostępy oraz na wzgórze zwane „Żydowską Górą” (niegdyś był tu cmentarz żydowski).  Stąd, po krótkim marszu, orszak Królowej Puszczy Barlineckiej przybył na wielką polanę, aby słowiańskim zwyczajem świętować i radować się. Nawiasem mówiąc, spacer tak różnorodnym odcinkiem nowej ścieżki rowerowej, do tego znajdującej się prawie w centrum miasta to z pewnością jedna z nowych atrakcji Barlinka.

REKLAMA

Po dłuższej chwili orszak Królowej Puszczy Barlineckiej wkroczył na podwyższenie, aby zgromadzeni gapie również uszczknęli nieco z nadchodzących zdarzeń. Królową na scenę wprowadził władca grodu Barlinek zwany Burmistrzem. Tuż za nimi podążali czterej wojowie pilnujący bezpieczeństwa Królowej. Nie zabrakło skrzatów, nieodłącznych towarzyszy oraz wszystkich baśniowych postaci, o których możemy przeczytać w „Baśni o Królowej Puszczy Barlineckiej” Pani Romany Kaszczyc. Królowa Ewelina serdecznie podziękowała swoim skrzatom i zwolniła je ze służby. Po chwili boginki Maja, Dziewanna, Dzidzilejla i Moriana odebrały królowej Ewelinie królewski płaszcz i koronę, a wojowie odprowadzili ją na honorowe miejsce wśród przybyłych na jubileuszową koronację gości.

Image

W chmurze tajemniczego dymu pojawił się Duch Puszczy – najważniejsza osoba w lesie, mądra i sprawiedliwa. Duch Puszczy przywołał Guślarza i Mądrą Babę, którzy przywiedli na scenę swoją wybrankę – Martynę. Tu przybrano ją w królewski płaszcz i koronę, a sędziwy Guślarz, czarownik i mędrzec podarował nowej królowej medalion w kształcie bukowego liścia, będący symbole władzy. Mądra baba również przyniosła dar – jabłko królewskie będące symbolem życia, a boginki przekazały Róg Obfitości, z którego nigdy nie ubywa. Wśród podarunków znalazło się stuletnie pióro gęsie przekazane przez Barlinecką Gęsiareczkę oraz dzban miodu od bartników. Gdy na scenie pojawiły się leśne skrzaty, królowa Martyna dokonała pasowania nowych towarzyszy królowej.

 {jgflv file:=[http://filmy.barlinek24.pl/koronacja.flv] width:=[400] height:=[225] autostart:=[false]}

Po chwili Królowa Martyna Wróblewska, wraz z włodarzem miasta Zygmuntem Siarkiewiczem dokonali otwarcia DNI BARLINKA.

Nową królową czekało jeszcze tego dnia pierwsze trudne zadanie - przez długi czas rozdawała dedykacje dla mieszczan na pocztówkach ze swoim wizerunkiem. Kolejka po autograf była naprawdę długa…

I tak zakończyła się ta niepowtarzalna (10-ta, jubileuszowa) koronacja, którą opisywała widzom ze sceny Leśna Rusałka, a wcieliła się w nią znana wszystkim Pani Kasia Mielcarek.

Z kalendarza Słowian:
Noc Kupały – pierwszy dzień lata. Święto obchodzone ku czci ognia, poświęcone Swarożycowi i Dadźbogowi. Zabawy w lasach i nad rzekami, skakanie przez ogień, puszczanie wianków na wodę, poszukiwanie kwiatu paproci. Łączenie się w pary, szczęśliwy czas poczynania dzieci.
30 czerwca – Pogrzeb Jaryły – Spalenie kukły Jaryły, który – jako bóg wiosny i miłości – wszystko już posiał i zapłodnił.

MIKA

Polecamy:
Sobótka, Kupała, Noc Świętojańska - Święto Zakochanych >>>

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież