niedziela 3 grudnia 2023r.   imieniny: Franciszek, Kasjan, Ksawery

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

Plus i Polsat Box

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Kukułcze jajo...
Zmiany terytorium Polski po II wojnie światowej wymusiły reorganizację podziału administracyjnego kraju. W 1945 r. powołano do życia 14 województw oraz 2 miasta wydzielone. Barlinek przypisano do Szczecina…

Województwo szczecińskie obejmowało obszar obecnego województwa zachodniopomorskiego oraz część zachodnią województwa pomorskiego.

Po reformie administracyjnej z 1950 r. z części wschodniej wydzielono województwo koszalińskie, obszar województwa zmniejszył się o 58%. W 1954 roku na podstawie kolejnej reformy administracyjnej zlikwidowano dotychczasowe gminy wiejskie i powołano gromady. Powstał też wtedy nowy powiat goleniowski. W 1967 r. podzielone było na 13 powiatów ziemskich / m.in. Dębno, Choszczno, Myślibórz / i 1 grodzki (Szczecin).
Po kolejnej reformie administracyjnej w 1975 r. Barlinek znalazł się w województwie gorzowskim, które było nowym tworem administracyjnym.
Jego obszar znajdował się w latach 1946-1950 w granicach województwa poznańskiego, a przez następne 25 lat w granicach województwa zielonogórskiego. Po reformie administracyjnej z 1975 z północnej części zielonogórskiego, dwóch powiatów województwa szczecińskiego (myśliborski, choszczeński) oraz gminy Międzychód (woj. poznańskie) utworzono województwo gorzowskie. W 1999 14 miast i 25 gmin weszło w skład województwa lubuskiego, 7 miast i 11 gmin do zachodniopomorskiego / m.in. Barlinek /, a 1 miasto i 2 gminy do wielkopolskiego.

REKLAMA

Tak więc 01.01.1999 roku trafiliśmy znów pod szczecińską administrację.
A jak z naszymi sentymentami? Organizacją czasu? Ano nikt nikogo nie pytał, wziął ołówek, kalkulator i przydzielił obszar razem z ludźmi nie troszcząc się o ich komfort życia. I choć związki z Gorzowem były na przestrzeni powojennej historii naszego miasta stosunkowo krótkie, to jednak zdążyliśmy się przyzwyczaić do urzędów, dojazdów i oczywistej wygody wynikającej z bliskości województwa. Byliśmy też traktowani z należytym szacunkiem i troską. Czy to tylko te trzydzieści kilometrów sprawiało, że czuliśmy się doceniani? Do dziś wielu pracowników branżowych korzysta z form doskonalenia zawodowego proponowanego przez gorzowskie ośrodki szkoleniowe / dużą grupę stanowią tutaj nauczyciele /, szuka pracy z dogodnym dojazdem, chętnie posyła dzieci do renomowanych szkół ponadgimnazjalnych. Przecież to nie snobizm tylko pewne, wykształcone przez kilkanaście lat, nawyki i przekonania… Podróż do wojewódzkiego Szczecina to już wyprawa na cały dzień. Barlinek, dziś miasto tętniące życiem, pełne ludzi z inicjatywą, którzy sprawy formalne muszą niestety załatwiać w urzędach wojewódzkich… A czas … to pieniądz…jak mawiają. Poza tym dla odległego Szczecina petent z Barlinka to przybysz z odległej prowincji…Bliższa ciału koszula, to też stara prawda i zapewne niejeden z przedsiębiorców pamięta o ile łatwiej i szybciej załatwiało się formalności za miedzą…

Image

Czemu więc tak? Powiat w Myśliborzu? Dlaczego nie w Barlinku? U nas nie brakuje zaplecza kadrowego, bazy lokalowej i ludzi z inicjatywą. Wiele osób dojeżdża do pracy w Myśliborzu, są tacy, co i do Szczecina… Mamy ambicje na powiat? To może warto powalczyć, a w przyszłości znów czmychnąć do lubuskiego? Co Państwo na to? Jakie są ambicje, nas, barlinian? W czym jesteśmy gorsi od Myśliborza? Czy naturalna i wygodna jest przynależność do województwa zachodniopomorskiego? O przysłowiowy rzut kamieniem mamy miasto wojewódzkie, z którym od lat łączą nas sentymentalne związki… może więc wskrzesić te tęsknoty i wyrazić swą opinię? A nóż widelec? Ktoś powie, że to jakby porywać się z motyką na słońce, ale nie robiąc nic akceptujemy kolejkę do biurka urzędnika, stracony czas, droższy bilet i własne poczucie małości… Zapraszam do dyskusji. A może Barlinek w powiecie gorzowskim?  

feniks

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież