Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 niedziela 21 lipca 2024r.   imieniny: Andrzej, Benedykt, Daniel

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Seniorzy w akcji
„Seniorzy umieją przytulać, nie tylko siedzą przed telewizorami, więcej przytulania” - tak napisała jedna z najmłodszych uczestniczek projektu „Seniorzy w akcji” – „Odkryć zakryte” realizowanego przez Stowarzyszenie „Plantacja Wyobraźni – Mały Dom Kultury,” w ankiecie przygotowanej po jego zakończeniu.

 

Nasza przygoda trwała 10 miesięcy. Nie ukrywam, że przystępowałam do niej z duszą na ramieniu. Kilkudniowe warsztaty w Warszawie bardzo mi pomogły, ale również i to, że do współpracy miałam dwie fantastyczne dziewczyny: Elę Smoczyk i Martę Grygier. Pierwszym krokiem w naszym działaniu było stworzenie grupy i jej integracja. To nam się udało wyjątkowo łatwo, czym mocno zadziwieni byli uczestnicy warszawskich warsztatów, którzy mieli z tym ogromne kłopoty i podpytywali mnie jak ten problem rozwiązać.

Kompletowanie i scalanie grupy trwało dwa miesiące; spotkania, rozmowy, gry integracyjne, wspólne śpiewy, oglądanie starych zdjęć i przywoływanie historii. Później rozpoczęły się działania warsztatowe w tym rewelacyjny warsztat teatralno – taneczny z Magdą Radłowską. Prawie do ostatniego dnia wprowadzaliśmy zmiany, kompletowaliśmy stroje i szukaliśmy odpowiedniej muzyki. Seniorzy sprawdzali się w tym działaniu rewelacyjnie: znosili stare krzesła, ubrania, naczynia, robili kwiaty z papieru, szyli, przerabiali i z wielkim zaangażowaniem gromadzili potrzebne do spektaklu rekwizyty.

REKLAMA

Siedziałyśmy z Martą po kilka godzin analizując scenariusz na wszystkie sposoby, szukając najlepszych rozwiązań, a później jeszcze konsultowałyśmy to z naszymi artystami. Z satysfakcją obserwowałam, jak na kolejnych spotkaniach znika dystans spowodowany różnicą wieku, jak nasi aktorzy bez żadnych zahamowań i oporów realizują kolejne, wspólne zadania aktorskie co było nieomal nie do pomyślenia na początku projektu.

Kochani seniorzy, byliście fantastyczni. Fantastyczni na tyle, że zapragnęłyśmy z Martą zrobić z wami prawdziwy teatr. Jestem pewna, że nasza przygoda będzie miała dalszy ciąg i jeszcze nie raz zadziwimy mieszkańców naszego miasta artystycznym działaniem. Wszystkie te artystyczne działania były w gestii mojej i Marty, ale przecież projekt to również masa papierów do wypełniania, zakupy rozliczenia, przekazywanie informacji, prowadzenie bloga – tym wszystkim zajmowała się Ela Smoczyk, a w sprawach księgowych nie do przecenienia była pomoc pana Jerzego Dokurno.

Elżbieta Chudzik

Specjalne podziękowania:
PP Szafkowscy ul. Lipowa
PP Idzińscy ul Lipowa
Bus STASZKIEWICZ
Salon Fryzjerski „U Renaty” ul Dworcowa
Rybiarnia „RAB RYB” ul Dworcowa
Teatr KANA Szczecin
Waldemar Boratyn – piekarnia
Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP
Marianna Palmowska (mama Eli Ch.)
Wojtek Adamiok
Justyna Budzyn

Projekt „Odkryć zakryte” jest realizowany i dofinansowany ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. „Seniorzy w akcji” to konkurs wspierający działania osób starszych na rzecz otoczenia i promujący współpracę międzypokoleniową.

Projekt w Barlinku realizowało Stowarzyszenie „Plantacja Wyobraźni – Mały Dom Kultury” a liderką działania była Elżbieta Chudzik.

Foto: Bartek Ryży Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież