BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 wtorek 7 lutego 2023r.   imieniny: Romuald, Ryszard, Sulisław

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

Drogerie JAWA

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Smoczykówka
- Tu nie tylko kupowało się książki. Tutaj się o nich rozmawiało popijając kawę - mówi Mieczysław Kwaśny. Po "Smoczykowce” pozostały już tylko wspomnienia. - Gdybyśmy nastawili się tylko na handel, nie byłoby problemu. Ale chcieliśmy, żeby to nie była tylko księgarnia, ale klub książki. Mam nadzieję, że po części nam się to udało - mówi właścicielka "Smoczykówki” Elżbieta Smoczyk.

Klub powstał w maju 2004 roku. Szybko zyskał stałych klientów. Dzisiaj nie kryją oni smutku. - Tu była nie tylko sprzedaż książek, ale dyskusja o ich zawartości - mówią. Taki zresztą był plan właścicieli. - Naszym celem było przygotować przestrzeń wymiany myśli. To nam się udało, gdyż klienci stali się naszymi znajomymi, z którymi rozmawialiśmy o codziennym życiu, o sobie, ale też o książkach - mówi E. Smoczyk.

Przegrali z komercją
Działalność "Smoczykówki” była niszowa. - Gdyby to był sklep z książkami, to pewnie by nam się udało. Nie chcieliśmy sprzedawać podręczników, bo z klubu zrobiłby się market. Mieliśmy inną wizję, na której niestety nie da się zarobić - mówi właścicielka. Klub miał m.in. półkę tzw. wolnej książki. Każdy mógł przyjść i bezpłatnie wymienić egzemplarz. Największym zainteresowaniem cieszyły się sobotnie spotkania dzieci. To było wspólne czytanie bajek i wykonywanie do nich ilustracji.

REKLAMA

Klimat do biblioteki
- Idea "Smoczykówki” jest we mnie. To tak jak książka, którą można przeczytać w każdym dowolnym miejscu - mówi E. Smoczyk. I dodaje, że rozpoczęła działalność w miejscowej bibliotece. Placówka należy do Barlineckiego Ośrodka Kultury. Jego szefowa nie kryje zadowolenia z zatrudnienia nowego pracownika. - Tutaj ma prawo i możliwości realizować swoje pomysły ze "Smoczykówki”. Liczę, że wymyśli też coś nowego - mówi Brygida Liśkiewicz. Na razie E. Smoczyk jest na zastępstwie. Dzisiaj wiadomo już, że kontynuowane będą spotkania z młodymi czytelnikami. - Cieszę się, że mogę służyć swoim doświadczeniem - mówi E. Smoczyk. Właśnie pisze projekt do ministerstwa kultury o pieniądze na zinformatyzowanie zasobów biblioteki.

Źródło/Foto: gazetalubuska.pl

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.