Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 czwartek 18 kwietnia 2024r.   imieniny: Apoloniusz, Bogusław, Bogusława

Reklama

A A A
1 1 1 1 1 1 Ocena 1.00 (1)
Image
Wolne Oprogramowanie?
Wielu użytkowników domowych komputerów nawet nie wie jaki jest przed nimi ogromny świat możliwości jeśli chodzi o rozwiązania informatyczne. Wszyscy przywykliśmy do systemu Windows na naszym domowym pececie – ale na jednym Osie się świat nie kończy.

Dzisiaj w dobie szybkiego rozwoju oprogramowania powstaje wiele wspaniałych projektów – jednym z nich jest otwarty system GNU/Linux . Wielu ludzi pracuje nad nim aby był lepszy z dnia na dzień, wielkie poparcie świata informatycznego i jego znana już renoma w rozwiązaniach biznesowych ( wielkie korporacje jak i małe lokalne firmy przechodzą na linuxa ze względu na jego bezpieczeństwo i wolność) dają mu ogromną szanse na zmianę obecnego stanu na rynku domowych komputerów.

GNU/Linux lub po prostu Linux to alternatywa dla Microsoft Windows®. Linux jest prosty w użyciu i daje o wiele więcej wolności użytkownikowi. Każdy może zainstalować Linuksa - nie jest do tego potrzebna wiedza informatyczna.
A więc może warto spróbować ?

Ale jak to się zaczęło?
Historia Linuksa rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy to fiński programista, Linus Torvalds poinformował o hobbystycznym tworzeniu przez siebie niedużego, wolnego systemu operacyjnego, przeznaczonego dla procesorów z rodzin i386, oraz i486.

Image
Linus Torvalds
Nie będę was tutaj zanudzał szczegółami – Linus miał na celu stworzenie systemu który byłby całkowicie wolny, inny niż zamknięte systemu których do tej pory używał.  Denerwowało go to, że jeśli znalazł błąd – który samemu umiałby naprawić – nie mógł nawet zajrzeć do kodu programu, był uzależniony od Licencji.

I tak stworzył jądro systemu, potem zaczęli do niego dołączać inni ludzie którzy też popierali idee wolności oprogramowania . I tak dzisiaj Linux ma kilka milionów użytkowników – z których każdy ma prawo dowolnego użytkowania systemu   - nie jesteśmy w żaden sposób ograniczani, jesteśmy po prostu wolni

Od tego czasu linux bardzo się zmienił – być może kiedy słyszysz nazwę Linux przychodzą ci na myśl brodaci programiści wklepujące dane do konsoli .... dobra wiadomość dużo się zmieniło !!!

Kiedyś to wyglądało tak:
Image

a teraz wygląda tak:
Image 

Hmmm ale od czego zaczać ??
Linux nie jest produktem jednej firmy, ale wspólnym dziełem wielu firm i grup ludzi. W zasadzie system GNU/Linux jest bazowym komponentem, z którego powstaje wiele produktów. Nazywa się je dystrybucjami.

Dystrybucji jest kilkaset ( jeśli nie nawet kilka tysięcy) – jednak nie wprowadza to zbytniego bałaganu,  każdy znajdzie coś dla siebie – i to porównując tylko kilka największych.

Porównanie popularnych dystrybucji

Dystrybucje kierowanę są dla określonej grupy użytkowników, ja osobiście polecam na początek (dla domowego Użytkownika):
-Ubuntu ( i jego cała rodzina)
-Mandriva
-OpenSUSE 

To co wybierzemy jest tylko kwestią gustu – każda z tych dystrybucji jest bardzo prosta w instalacji, sama wykryje i skonfiguruje nas sprzęt – a do tego razem z nią dostaniemy gotowy pakięt programów (np. Pakiet biurowy, klient e-mail czy odtwarzacz mp3).

ImageDobrze ale skąd to wziaść?
Linux jest wolnym systemem (a co za tym idzie z założenia darmowym), płyty instalacyjne jego dystrybucji możemy pobrać z internetu. Na przykład tutaj.

Zamówić za darmo do domu – Mark Sheppard deweloper bardzo popularnej dystrybucji  Ubuntu z chęcią prześle nam parę płyt za darmo.

Możemy też spokojnie wypalić sobie płyte od znajomego, kolegi czy choćby ode mnie.
Akcja Rozdajemy Linuxa 

Dobrze, a w sklepie widziałem Linuxa za którego musiałem płacić , dlaczego ?
Możemy oczywiście kupić sobie Linuxa (np. w empiku) jest to jednak ten sam system który możemy ściągnać z internetu – różni się tylko tym, że dostajemy go na ładnych płytach, z pudełkiem i np. drukowaną instrukcją.

Dobra już mam, zainstalowałem co mi to dało?
Odpowiedź jest prosta : wolność i możliwości . Do twojej dyspozycji w przypadku najpopularniejszych dystrybucji oddane jest nawet paręnaście tysięcy programów które możesz zainstalować bez problemu jednym kliknieciem myszki ( z tak zwanych repozytoriów).
Nie potrzebujesz już antywirusa ( na linuxa nie ma wirusów), firewalla czy sterowników – system wszystko sam wykryje za Ciebie... prawda, że wygodne ?

Image

Dobrze, a tak właściwie to dlaczego nie Windows?
No właśnie przecież ten system jest tak popularny , jednak ma on kilka bardzo poważnych wad z punktu widzenia użytkownika :

1. Po pierwsze licencjonowanie
Windows® i Office są licencjonowane, a nie sprzedawane - co oznacza, że żaden użytkownik nie może posiadać tego oprogramowania na własność

A w Linuxie :  W linuxie sami jesteśmy swoimi Panami – nikt i nic nas nieogranicza – wręcz przeciwnie dostajemy prawa nie zakazy

2. Brak alternatywy
Microsoft bardzo ciężko pracuje aby uzależnić użytkowników od swojego oprogramowania.

A w Linuxie: na Linuxie uruchomi programy z Windowsa – a niestety przez Microsoft nie zadziała to w 2 strone

REKLAMA

3. Brak kodu źródłowego
Kod źródłowy (szczegóły działania programu) systemu Windows® i własnościowego oprogramowania są niedostępne.

A w Linuxie :Od lat znane jest powiedzienie, że im więcej osób patrzy – to tym trudniej dostrzec dziure. Nad linuxem pracuje wiele osób (od użytkowników domowych po ogromne korporacje) co daje mu niesamowite tempo rozwoju – a każdy przez otwarty kod może dodać coś od siebie.

4. Kultura i kontrola
Trzy powyższe punkty, połączone z DRM i “Trusted Computing” powodują, że nie byłoby dobrze gdyby Microsoft miał monopol na oprogramowanie.

A w Linuxie: Prosta zasada: My dostajemy wolność i dajemy ją innym – nie ma żadnych przykrych niespodzianek i technologi ( jak np. wysyłanie informacji o stronach jakie oglądamy do Microsoftu w systemie Windows Vista).

Porównanie systemów Linux i Microsoft Windows

ImageMarketing, dzwignią handlu – czyli o reklamie słów kilka
Linux rozpowszechnia się nie tylko przez domowych użytkowników ( wymienianie się płytami itp.) w jego szerzenie zaangażowanych jest wiele firm ( Novell, Oracle, Mandriva). Nad tym wszystkim patronuje Free Software Fundation – fundacja zajmująca się rozpowszechnianiem ideii wolności na całej kuli ziemskiej.

Miło mi powiedzieć, że mamy tutaj też miły Polski Akcent – otóż w Polscie istnieje Fundacja Wolnego I Otwartego Oprogramowania który dzięki zaangażowaniu i wsparciu wielu osób ma szanse rozwijać takie wspaniałe akcje jak teraz wioo w szkole (w której sam jestem wolontariuszem).

Koniec czyli o sztuce wybóru.
Mam nadzieje, że mój tekst i informacje w nim zawarte zmienią wasz pogląd na sprawy waszego domowego systemu operacyjnego.  Świat się zmienia i na pewno te zmiany kiedyś też nasz dosięgną – dlatego radze spróbować już teraz .

Image

Nie musimy od razu całkowicie przechodzić na Linuxa – możemy go użytkować obok Windowsa (lub innego systemu ) czy nawet po prostu uruchomić go z płyty CD/DVD i zobaczyć na własne oczy możliwości tego wspaniałego systemu.

Darek Nowak

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież