niedziela 28 maja 2023r.   imieniny: Augustyn, Wiktor, Wiktoriusz

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Wpajanie naiwności
Bajka Czerwony Kapturek to nic innego, jak uczenie dzieci naiwności. Bajka ma coś z perwersji. Duże, niewinne oczęta wpatrzone w złego wilka…Urokliwy Czerwony Kapturek ulega jego namowom. I jak to w życiu bywa pada ofiarom.

Kiedy przyjrzymy się bliżej bajce jest niezrozumiała. Jak mała dziewczynka mogła iść sama przez ciemny las? Historia ta, może być właśnie tak odebrana przez małe dziewczynki. A skoro tak mówi bajka, to znaczy, że chodzenie samej przez las to nic złego. W sposób nieprzemyślany wpaja się dzieciom nieracjonalne postępowania.

Dlaczego mama puściła małą dziewczynkę samą? Babcia chora, mama została w domu, a dziewczynka do lasu. A ojca jak zwykle nie ma. Można powiedzieć, że ojciec pojawia się w postaci myśliwego. Albo jest trochę rozpołowiony na wilka i myśliwego. Negatywny aspekt ojca jest wilkiem.
A, czy w rzeczywistości tak nie jest ? Ile słyszymy informacji na temat tego, że ojciec molestował swoją córkę? Chyba nie było przypadku, żeby matka molestowała? Coś w tym jest..

W obecnych czasach takim wilkiem mogą być źli mężczyźni, którzy czekają na swoją ofiarę. Niestety naiwność może być w tym przypadku bardzo zgubna. Wtedy bardzo często może dojść do złych wydarzeń, których ofiarami mogą stać się dorastające dziewczyny. Czasami uśmiech, miłe gesty oraz to, że dziewczynka chce być lubiana, kochana może doprowadzić, że zły mężczyzna może ją „zjeść”. Więc w szerszej perspektywie bajka trochę przestrzega: dziewczynko musisz się nauczyć rozróżniać kto jest w życiu dobry, a kto zły. Wydaje ci się, że znasz życie, czyli okoliczny las – tymczasem w nim pojawia się wilk.

REKLAMA

Dobrze jest zwrócić uwagę swoim pociechom na „złych wilków”, których mogą spotkać na co dzień. Lasem stanie się ich życie, a wilkiem zły człowiek. Wilkiem może też być nasza agresja, wewnętrzna siła niszczącą oraz popęd seksualny. Wilk może też być oszustem i podrywaczem. Facet typu „wykorzystał i porzucił”.

Dużo po świecie chodzi takich zatrzymanych w rozwoju Kapturków. Kobiet, które nie potrafią sobie poradzić bez męskiego ramienia. Które gubią się w swoim życiu będąc same. Często w takich przypadkach kobieta trafia na mężczyznę, który ją „bajeruje”, a ona wszystko „wciąga do siebie jak gąbka”. W ostateczności zostaje porzucona. Można być Kapturkiem w wieku 40 i 60 lat. Koło Kapturka zawsze będzie się kręcił jakiś chętny wilk, którego ona może nakarmić sobą. Kapturek nie musi być tknięty fizycznie (tak jak w bajce), ale może być przemieniony psychicznie. Uraz na całe życie.

W bajce Kapturek nie miał zaufania do siebie. Bo zauważał, że babcia jakaś inna, ale łatwo dawał się zmanipulować. Wszystko dlatego, że wychowano ją, żeby słuchała starszych.

Media teraz lansują Czerwone Kapturki, które mają naście lat malują się, ubierają wysokie obcasy, ale nic nie wiedzą o świecie. Nie wiedzą, gdzie może czyhać na nie zły wilk. Wypuszcza się je do lasu nie dając im żadnych instrukcji. Wydaje się im, że dorosłość to papierosy, alkohol i inne używki. Rodzice są zbyt zajęci, żeby zwrócić uwagę na ich przystosowanie do często złego i zgubnego świata.
A wiadomo, że młody człowiek zawsze idzie ku przygodzie, ku czemuś intrygującemu.

ImageImage
 Przygotujmy nasze pociechy do dorosłego życia…

E.CH.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.