Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
LEŚNE BARCIE
Zakończył się wielce obiecujący projekt, który zrealizowało Nadleśnictwo Barlinek. Jego częścią było wykonanie sześciu leśnych barci (pięciu dzianych w grubych sosnach na wysokości 4-5 m oraz jedna na gruncie) dla pszczół leśnych. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości ilość barci się zwiększy, a smakosze będą mogli skosztować leśnego miodu, który z pewnością będzie miał unikalny smak. Mamy obiecujące początki nowego podejścia do gospodarki leśnej, unikalne w skali kraju.

Nadleśnictwo Barlinek
Nadleśnictwo Barlinek jest jednostką Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.  W skład nadleśnictwa wchodzi dwanaście  leśnictw oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny. 

REKLAMA

Głównym celem realizowanego przez nadleśnictwo projektu  jest ochrona siedlisk przyrodniczych na obszarach chronionych, zachowanie zagrożonych wyginięciem gatunków oraz ochrona różnorodności biologicznej w lasach kompleksu Puszczy Barlineckiej. Działania podjęte przez Nadleśnictwo Barlinek w ramach projektu są pierwszym bardzo ważnym etapem w długim procesie odtworzenia i przewrócenia siedlisk do właściwego stanu.

{jgflv file:=[http://filmy.barlinek24.pl/lesnik.flv] width:=[400] height:=[223] autostart:=[false]} 

Podstawowe komponenty projektu:
1. Ochrona i odbudowa siedlisk leśnych.
2. Ochrona i odbudowa siedlisk torfowych oraz przywracanie właściwych stosunków wodnych siedlisk wodno-błotnych. Dzięki zrealizowanemu projektowi, z zakresu tzw. małej retencji na terenie Puszczy Barlinecko Gorzowskiej wybudowano 82 zastawki.
3. Ochrona in-situ i odbudowa populacji rzadkich i ginących gatunków chronionych fauny. W ramach tego zadania specjaliści zaktualizowali obszar występowania oraz liczebność populacji kumaka nizinnego, traszki grzebieniastej oraz pachnicy dębowej.
4. Zachowanie i zwiększenie różnorodności biologicznej. Ta niezwykle ważna i wzbudzająca duże zainteresowanie część projektu miała na celu ochronę trzmieli oraz przywrócenie dzikich pszczół w lasach.

{jgflv file:=[http://filmy.barlinek24.pl/lesnik2.flv] width:=[400] height:=[223] autostart:=[false]} 

A poniżej kilka najważniejszych danych liczbowych:
Beneficjent: Nadleśnictwo Barlinek
Wartość całkowita projektu: 2.630.214 PLN
Koszty kwalifikowalne: 2.235.681 PLN
Dofinansowanie POIiŚ: 85%
Wkład własny: 15%
Okres realizacji: 2011-2013r

Źródło dofinansowania: V oś priorytetowa Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Łączna powierzchnia obszarów, na których przewrócono lub zapewniono ochronę właściwego stanu ekosystemów:  953 ha

Image

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież