Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
O odpadach problemowych
Istnieją frakcje odpadów, których pozbycie się z gospodarstw domowych na pierwszy rzut oka wydaje się być kłopotliwe (stąd ich określenie jako „odpady problemowe”), jednak istnieją pewne sposoby na ich prawidłowe zagospodarowanie. Do takich odpadów zalicza się przede wszystkim zużyty sprzęt RTV i AGD, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki oraz zużyte opony.

Odpadów tych nie wolno pozostawiać w zwykłych pojemnikach do gromadzenia odpadów. Przypominamy, że można je dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (w skrócie: PSZOK) przy ul. Szpitalnej 4 w Barlinku, bez limitów ilościowych, w ramach wnoszonej do Gminy Barlinek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku zakupu nowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, sklep sprzedający takie urządzenia ma obowiązek przyjąć od nas stary egzemplarz sprzętu tego samego typu, bez pobierania opłaty. Odbywa się to w proporcji jeden za jeden, czyli przy zakupie np. nowej lodówki, nabywca może przekazać do placówki, w której dokonał zakupu, jedną zużytą lodówkę. Sprzedawca detaliczny bądź handlowy jest obowiązany przyjąć każdy rodzaj przekazywanego przez użytkownika zużytego sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych, chyba że stwarza on zagrożenie dla zdrowia lub życia osób przyjmujących ów sprzęt (np. gdy z lodówki wycieka nieznana ciecz).

Przyjmowanie tychże odpadów jest bezpłatne, o ile zostaną dostarczone do sklepu zaraz po odebraniu nowego towaru. Klient zmuszony jest do pokrycia kosztów transportu zdawanego towaru na własną rękę. Jeśli zakupimy nowy sprzęt z dostawą do domu, sprzedawca dalej jest zobowiązany przyjąć starą lodówkę za darmo, ale jednocześnie nie ma obowiązku nieodpłatnego transportowania jej do sklepu. W ten sam sposób możemy zostawić w sklepie lub hurtowni zużyte świetlówki.

REKLAMA

Ponadto, w przypadku oddania sprzętu do punktu serwisowego, kiedy nie ma możliwości jego naprawy ze względów technicznych lub właściciel sprzętu uzna, że naprawa jest dla niego nieopłacalna, prowadzący taki punkt jest zobowiązany do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu. Inną możliwością jest oddanie zużytych sprzętów do punktu skupu złomu. Trzeba pamiętać jednak przy tym, że w/w punkt musi prowadzić działalność w zakresie zbierania odpadów niebezpiecznych.

Odnośnie zużytych baterii i akumulatorów, zgodnie z obowiązującym prawem, zakazuje się ich umieszczania razem z innymi odpadami w tym samym pojemniku. Zużyte baterie można wyrzucić do specjalnych pojemników, znajdujących się między innymi w Urzędzie Miejskim w Barlinku, marketach, sklepach z elektroniką czy szkołach.

Pojemniki na baterie, żarówki energooszczędne oraz mały sprzęt elektroniczny i elektryczny znajdują się w dwóch barlineckich „Biedronkach” (przy ul. Żabiej 7 oraz ul. Kombatantów 4).

Przy zakupie nowego akumulatora samochodowego doliczana jest opłata depozytowa (obecnie wynosi 30 zł za sztukę), której zwrot następuje przy zwrocie akumulatora starego. Opłata ta ma zachęcić do oddawania starych akumulatorów, co sprzyja ochronie środowiska naturalnego. Obowiązek bezpłatnego przyjęcia zużytego akumulatora oraz organizacja utylizacji odpadów leży po stronie sprzedawcy.

Zużyte opony powinien przyjąć serwis wulkanizacyjny lub serwis samochodowy zajmujący się wymianą opon. Na rynku można także znaleźć firmy zajmujące się profesjonalnie utylizacją opon, które stosują recykling i nie pobierają za to żadnych opłat.

Zużyte opony i akumulatory samochodowe można oddać w następujących punktach:
- AKUNUMA, ul. Św. Bonifacego 48, 74-320 Barlinek,
- GOMETAL, ul. Szosa do Lipian 20, 74-320 Barlinek.

Przeterminowane lub niewykorzystane leki można oddać do aptek, które poddawane są następnie termicznej utylizacji. Mile widzianym jest ich oddawanie bez opakowań. Wrzucanie leków do toalety czy śmietnika nie powinno mieć nigdy miejsca. Przeterminowane leki można oddawać do następujących barlineckich aptek:
- „Apteka Centrum Zdrowia”, ul. Niepodległości 12 (przy Polo Markecie),
- „Remedium”, ul. Gorzowska 4,
- Apteka 112, ul. Niepodległości 17,
- Apteka Dbam o Zdrowie, ul. Szpitalna 11.

Na koniec warto zapamiętać, że wyrzucanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego czy przeterminowanych leków do zwykłych pojemników na odpady komunalne grozi karą grzywny. Odpady te podlegają bezwzględnej selektywnej zbiórce oraz procesom odzysku i recyklingu. Warto zatem przekazywać odpady problemowe w specjalnie przygotowane do tego celu miejsca.

Opracował: Piotr Pluciński, podinspektor ds. gospodarki odpadami komunalnymi, Urząd Miejski w Barlinku.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież