Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 wtorek 23 kwietnia 2024r.   imieniny: Adalbert, Gerard, Gerhard

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek
Likwidacja pogotowia?
Taka właśnie plotka zaczęła krążyć po naszym mieście. Trudno się dziwić zważywszy na stan techniczny ambulansu i wyposażenie stacji Pogotowia Ratunkowego w naszym mieście.

Dnia 29 lutego 2008 roku odbyło się na wniosek Burmistrza Zygmunta Siarkiewicza spotkanie informacyjno – konsultacyjne w wyżej wymienionej sprawie. Obok Burmistrza obecni na spotkaniu byli również przedstawiciele wszystkich organów samorządowych z wyjątkiem Wojewody (Starosta p. Andrzej Potyra, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Gminy i RM), służb ratowniczych i policji, lekarze prowadzący praktyki lekarzy rodzinnych, dyrektor barlineckiego szpitala, przedstawiciele prasy i obywatele.

W trakcie spotkania, głównie za sprawą szczegółowego naświetlenia sprawy przez Kierownika Pogotowia Ratunkowego z Myśliborza określono kierunek zmian, jakiemu podlega ratownictwo medyczne. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami decyzją Marszałka na terenie powiatu Myśliborskiego mają funkcjonować trzy punkty – dwa o statusie podstawowym (Barlinek i Mieszkowice k.Dębna) oraz jeden punkt specjalistyczny i dyspozytornia (Myślibórz). Różnica między nimi polega wyłącznie na składzie osobowym – w zespole specjalistycznym musi być lekarz, w podstawowym nie koniecznie. Dyspozytornie prawdopodobnie będą w przyszłości łączone – będzie jedna na województwo.

Zespoły podstawowe zawsze są przynajmniej dwuosobowe z tego minimum dwóch wykwalifikowanych ratowników medycznych (może być również lekarz). Ratownicy są szkoleni na wysoko specjalistycznych szkoleniach i posiadają odpowiednią wiedzę do sprawnego ratowania życia pacjentów czy prowadzenia zbiorowej akcji podczas np. katastrof drogowych. Ratownicy bez kwalifikacji od 1 marca już praktycznie nie pracują w Pogotowiu, a lekarzy po prostu nie ma. Brak lekarzy jest problemem nie tylko pogotowia, ale całej służby zdrowia.

REKLAMA

Jak funkcjonuje system ratowniczy? Otóż karetki mają lub będą miały telemetryczną łączność z dyspozytornią, gdzie lekarz ma bezpośredni podgląd stanu pacjenta i jest w stanie na odległość określić stopień zagrożenia życia, a co za tym idzie rodzaj niezbędnych czynności ratowniczych. W krytycznych przypadkach dysponuje nawet przylot śmigłowca, aby pacjent w minimalnym czasie znalazł specjalistyczną pomoc. Dyspozytor ma też namiar z systemu GPS gdzie w danej chwili znajduje się karetka i dzięki temu może sprawnie zadysponować zespołem ratowniczym. Stała łączność między pogotowiem, a strażą pożarną już istnieje, funkcjonuje też alarmowy numer 112.

W trakcie dyskusji podkreślono, że planowane zmiany, a więc też reorganizacja (zmiana statusu prawnego) barlineckiego punktu powinny mieć pozytywny wpływ na jakość i sprawność ratownictwa medycznego. Z tak postawioną tezą nie zgodził się dyrektor barlineckiego szpitala stwierdzając, że pacjenci mogą jednak czuć się zagrożeni ponieważ nie będą mogli już liczyć na pomoc lekarską w sytuacjach nie zagrażających życiu pacjenta ze strony ratowników, nie mających uprawnień do prowadzenia leczenia i wypisywania np. recept. Taka sytuacja przy braku szpitalnych oddziałów ratunkowych w Barlinku i Dębnie powiększa jednak obawy mieszkańców, co do jakości obsługi pacjenta w nagłych wypadkach.

Podsumowując dyskusję Burmistrz Zygmunt Siarkiewicz stwierdził, że nie ma obaw co do bezpieczeństwa obywateli jednak w powiecie Myśliborskim Barlinek jest najuboższy w infrastrukturę dla potrzeb Straży Pożarnej czy Pogotowia Ratunkowego, a wcześniej uzgodnione plany budowy w Barlinku jednolitego zintegrowanego punktu ratownictwa nie znajdują uznania w oczach decydentów i są odsuwane na dalszy plan.

Spostrzeżenia redakcji:
1. Ponieważ planowane zmiany będą wdrażane etapami, mieszkańcy Barlinka w żadnym czasie nie pozostaną bez właściwej pomocy medycznej, jednak sposób pomocy ze strony Pogotowia Ratunkowego ulegnie zmianie. System będzie działał sprawniej i wydajniej, a przy tym taniej.
2. Nie uległ zmianie sposób traktowania Barlinka przez władze wojewódzkie, o czym świadczy nie przybycie na spotkanie p.Wojewody lub jego przedstawiciela oraz znikome lub żadne środki przeznaczane na wyposażenie Stacji Pogotowia Ratunkowego, remont remizy i sprzęt strażacki (patrz dyskusja na Forum), czy też remont i zaopatrzenie Komisariatu Policji.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież