Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Czy staną wiatraki?
O zmianie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Barlinek, mówiono na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Pod tym jakże poważnie brzmiącym tytułem, mieści się poważny temat. Czy i gdzie na terenie gminy Barlinek staną wiatraki?

- To bardzo waży temat - mówił radny Romuald Romaniuk. - Z tym, że zbyt częściowy. Ja już w poprzednich latach apelowałem o to, żeby stworzyć warunki, na terenie całej gminy, na powstanie elektrowni wiatrowych. Temat, który teraz omawiamy dotyczy terenu Mostkowa. Były oczekiwania w innych miejscowościach, na powstanie elektrowni wiatrowych. Apeluję, że jeżeli mamy podejść do tego, że w jednym miejscu zmieniamy studium i zezwalamy, żeby takie elektrownie mogły powstać, inni będą pytać, dlaczego gdzie indziej na terenie gminy nie ma takiej możliwości. Od kilku lat apelowałem do pana burmistrza o rozwiązanie tego tematu. Są sprawdzone tereny, gdzie i jakie jest zawietrzenia, tak aby mogły elektrownie powstać. A my podchodzimy do tego częściowo. Wnioskuję, aby w ślad za tym projektem uchwały pójść dalej i stworzyć na terenie całej gminy Barlinek możliwość powstawania takich elektrowni. Przypomnę, że jest to zysk dla właścicieli gruntów, i zysk dla gminy. Z tego co się dowiedziałem, z jednego takiego wiatraka wpływa kilkadziesiąt tysięcy złotych, podatku do gminy - podkreślał radny Romaniuk.

REKLAMA

Burmistrz Zygmunt Siarkiewicz, odpowiadając radnemu stwierdził m.in. - Jak pan wie w tej i poprzedniej kadencji rada była temu przeciwna. Pamiętam też, za pan zawsze był za i zabiegał pan chociażby o obręb Rychnowa. To przygotowałem tak szybko, bo jest konkretny inwestor. Dobrze wiemy, że prace nad studium zaczną się dopiero w przyszłym roku. Mamy dwie ścieżki. Jedna ścieżka jest taka, że to gmina bada sobie wietrzność i określa obszary. Ale to kosztuje. Jako burmistrz od trzech kadencji zabiegam o to studium, ale komisje i rada była przeciwna. Namawiam, aby podjąć tę uchwałę, bo inwestorzy, którzy terenem Mostkowa się interesują, te sprawy mają zbadane. Natomiast droga przed nami długa. Bo my najpierw musimy zmienić studium, a później jeszcze uchwalić plany. To potrwa jakieś dwa, trzy lata. Jeszcze raz podkreślam, dlaczego tylko ten teren. Bo jest silne nim zainteresowanie - zakończył Z. Siarkiewicz.

Za projektem uchwały zagłosowało 13 radnych, jeden był przeciwko.
js

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież