Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 poniedziałek 22 lipca 2024r.   imieniny: Albin, Bolesława, Bolisława

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Warsztaty historyczne
Oflag II C został utworzony w Dobiegniewie w 1941 r. Dzielił się na 2 części: Obóz "Wschód" i Obóz "Zachód", a każda z nich na 3 bataliony (każdy liczący ok. 1 tys. jeńców), zaś te na kompanie (po 2 w każdym baraku). Więźniami tego obozu byli obrońcy Polscy z września 1939 roku, jak również oficerowie Armii Krajowej- powstańcy Warszawy (byli tam obrońcy Westerplatte, Helu, Modlina, Warszawy, uczestnicy bitwy nad Bzurą i pod Kockiem).

W grudniu 1943 roku obóz liczył 5 964 oficerów, oraz 733 szeregowców wszystkich rodzajów broni. W styczniu 1945 roku niemieckie władze oflagu II C Woldenberg otrzymały zarządzenie o postawieniu obozu w stan gotowości marszowej. 30 stycznia kolumna „Wschód” zatrzymała się w Dziedzicach, gdzie ok. 3 tys. jeńców odzyskało wolność. Właśnie tam doszło do tragedii. Czołg z radzieckiej czołówki pancernej oddał strzał do stodoły, w której przebywała grupa jeńców. Od wybuchu rozpryskowego pocisku poległo i zostało rannych ok. 50 osób. Spoczywają w większości na cmentarzu w Dziedzicach, oraz w Barlinku i Gorzowie.

Tą historię upamiętnia dziś sala wojskowości, którą można oglądać w Muzeum w Dziedzicach. „Woldenberczycy – bohaterowie o których nie można zapomnieć” to tytuł warsztatów historycznych, które odbyły się w siedzibie muzeum, byłej szkole podstawowej w Dziedzicach. Wzięła w nich udział młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 4, Publicznego Gimnazjum nr 1, Publicznego Gimnazjum nr 2 oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. 

REKLAMA

Młodzież została podzielona na zespoły, które miały za zadnie przygotować prezentację multimedialną o obozie Woldenberg oraz zainscenizować scenkę, której bohaterami będą Woldenberczycy. Scenki te ukazywały tragedię II wojny światowej z perspektywy konkretnych więźniów oraz ich życie po oswobodzeniu. Czytano wiersze i listy, które własnoręcznie pisali więźniowie Oflagu II C Woldneberg. Odbyła się również gra uliczna, w której uczestnicy odnajdywali poszczególne zadania, jakie mieli do wykonania w części warsztatowej.

Na zakończenie warsztatów, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Organizatorami spotkania „Woldenberczycy – bohaterowie o których nie można zapomnieć” było Stowarzyszenie Przyjaciół Dziedzic oraz Anna Mariańska i Elżbieta Skiba z Publicznego Gimnazjum
nr 2 w Barlinku.

monikary

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież