Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Źródełko pod Skarpą
Jest takie jedno miejsce szczególne nad Jeziorem Barlineckim, a wytrawny spacerowicz na pewno je wypatrzył. To źródło znajdujące się niedaleko ośrodka Janowo. Zmieniło ono obecnie swój wizerunek. Jego nowe zagospodarowanie i zmodernizowanie jest wynikiem realizacji małego projektu współfinansowanego przez UE, w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa.

Gmina Barlinek w roku 2013 złożyła wniosek do Stowarzyszenia „SIEJA” z siedzibą w Marianowie, w związku z realizacją operacji dotyczącej wzmocnienia konkurencyjności i utrzymania atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa, objętego osią priorytetową 4 Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa. Działanie to polega na ochronie środowiska lub dziedzictwa przyrodniczego. W celu utrzymania jego atrakcyjności poprzez zachowanie i zabezpieczenie obszarów objetych szczególnymi formami ochrony przyrody, w tym Natura 2000 i parki krajobrazowe. Jak wiadomo Jezioro Barlineckie i jego okolice, lasy Puszczy Barlineckiej i Dolina Płoni objete są ochroną naturową i leżą w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym. Zatem warunek natury 2000 był spełniony. Tytuł operacji to: „Promocja unikatowego krajobrazu Jeziora Barlineckiego”.

W wyniku realizacji operacji osiągnięty został cel „Ochrona dziedzictwa przyrodniczego poprzez zabezpieczenie obszarów Natura 2000 ostoja siedliskowa PLH080071 „Ostoja Barlinecka” i ostoja ptasia PLB080001 „Puszcza Barlinecka” i Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego w miejscu źródła znajdującego się na zboczu skarpy nad Jeziorem Barlineckim”. Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Zadanie realizowane jest przez Lokalną Grupę Rybacką Stowarzyszenie „SIEJA” z sektora publicznego.

REKLAMA

Celem projektu jest jak wyżej podałem ochrona dziedzictwa przyrodniczego w Gminie Barlinek, a w szczególności cennych przyrodniczo obszarów Natura 2000. Zrealizowane działanie umożliwia społeczności lokalnej i turystom poznanie interesujących walorów przyrodniczych tego miejsca oraz interesujących krajobrazów Jeziora Barlineckiego.

Zamierzenie polegało na odnowieniu miejsca źródliskowego – wypływu wody ze stoku zbocza znajdującego się w odległości ok. 10 m od brzegu Jeziora Barlineckiego. Przypomnę, że jezioro jest  zasilane w wodę ze źródeł podwodnych, a także źródeł znajdujących się przy jego brzegu. Jednym z nich jest to, będące przedmiotem wnioskowanego zadania. Nasze jezioro zasilane jest także przez dwa dopływy. Jeden to strumień płynący przez tereny leśne obok źródła „Boży Dar”. Drugi to strumień wypływający ze skarpy w Krzynce, który następnie płynie przez Jeziora: Stycko i Uklejowe, pod ulicą Sportową i wpływa w okolicy rybakówki.

Atrakcyjne zagospodarowanie istniejącego źródła pod skarpą, przyczynia się do ochrony i zachowania interesujących krajobrazów i roślin Jeziora Barlineckiego. Skupienie w tym miejscu uwagi turystów i innych spacerowiczów ma wpływ na ograniczenie przez nich penetracji innych obszarów, a co się z tym wiąże, ochronę tych obszarów. Już samo nie wchodzenie w cenne miejsca jest formą ich ochrony. Naturalne leśne otoczenie źródła jest teraz uatrakcyjnione o nowe również drewniane elementy. Wykonane są barierki – balustrady przy zejściu ze skarpy do źródła, schody, zadaszenie źródła, są dwie ławki drewniane, również dwa drewniane kosze oraz tablica informacyjna. Odnowienie i uporządkowanie miejsca źródliskowego wpłynęło na podniesienie atrakcyjności terenu. Teraz turyści mają możliwość w ładnym otoczeniu obserwować przyrodę, jednocześnie nie powodując ingerencji w to środowisko. Projekt został zakwalifikowany do realizacji przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. Całkowity koszt zamknął się w kwocie 7319,00zł. Dofinansowanie wyniosło 80% całości, co stanowiło kwotę 6221,15zł. 

Źródło położone jest na terenie leśnym Nadleśnictwa Barlinek. Zatem projekt został realizowany przy współpracy z Nadleśnictwem. To kolejne wspólne działanie przynoszące również wspólne korzyści. Dzięki temu niewielkiemu projektowi, zyskaliśmy nowe atrakcyjnie zagospodarowane miejsce źródliskowe, które jest często odwiedzane, gdyż jak wiemy znajduje się przy: „Szlaku zielonym – dookoła Jeziora Barlineckiego”, „Ścieżce ekologicznej wokół Jeziora Barlineckiego”, trasie Nordic Walking nr 1 – „Do punktu widokowego – Jezioro Barlineckie”. Przyczyni się przez to, do polepszenia stanu środowiska naturalnego oraz zwiększenia wiedzy wśród mieszkańców i turystów. Spowoduje również wyłączenie innych chronionych - interesujących przyrodniczo miejsc przed niekontrolowanym użytkowaniem przez turystów i mieszkańców. Wykorzystanie naturalnego materiału jakim jest drewno, (które jest materiałem przyjaznym środowisku) do wykonania wyżej wymienionych elementów nie zakłóci naturalnego chronionego krajobrazu, a poprawi  estetykę otoczenie źródła. Jest to działanie edukacyjne chroniące dziedzictwo przyrodnicze regionu, szczególnie dedykowane ochronie obszaru wodnego Jeziora Barlineckiego oraz wodno-błotnego jakim jest źródlisko i obszaru leśnego. 

Grzegorz Przybylski

Image 
Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniająca inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież