BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 czwartek 6 października 2022r.   imieniny: Artur, Artus, Bronisław

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

FIRMA ROLNICZA BYSKOV AGRO SP. Z O.O. POSZUKUJE PRACOWNIKÓW

Kursy zawodowe, maszynowe, budowlane - szkolenia BHP - Nowogard, Koszalin, Szczecin - HAGA

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Prace zostały wstrzymane

Od dłuższego już czasu wielu naszych czytelników pyta, co się dzieje z budową barlineckiego szpitala? Bo od kilku miesięcy nie widać tam firmy budowlanej, która prace prowadziła. Praktycznie, nic się na terenie budowy nie dzieje.

Oto co na ten temat mówił prezes zarządu  Szpital Barlinek sp. z o.o. Ryszard Mitek, podczas posiedzenia komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Praworządności. Szpital obsługuje pacjentów zarówno z terenu powiatu myśliborskiego, jak i gmin ościennych z powiatu pyrzyckiego i choszczeńskiego. Jest to około 5 tys. osób rocznie. A dodając do tego izbę przyjęć i poradnie jest to ok. 50 tys. osób. I to się nie zmienia od kilku lat. Obecnie spółka nie generuje strat. Nie ma żadnych bieżących zadłużeń. A 2014 rok zostanie zamknięty pewnym zyskiem. Co zaś tyczy się samej inwestycji. Jej projekt, który wykonywano półtora roku, sfinansował szpital. Co powstanie i jak będzie wyglądać po zakończeniu prac, na naszej stronie publikowaliśmy.

REKLAMA

Prace rozpoczęto mając 2 mln zł. środków własnych szpitala i 1 milion, jakie dała gmina Barlinek, przystępując do spółki. Reszta pieniędzy, czyli 8 mln złotych, miała dać w formie pożyczki i pozyskanych dotacji firma, która wygrała przetarg na budowę. Po ogłoszeniu przetargu takowa instytucja się znalazła. Podpisano umowę i roboty ruszyły. Podwykonawcą prac budowlanych jest barlinecka firma JPG, która ze swoich obowiązków wywiązuje się bardzo sumiennie. Jednak w ubiegłym roku firma będąca głównym wykonawcą i pożyczkodawcą, niestety nie wywiązała się z części umowy, dotyczącej pożyczki. I to był początek problemów, które przez minione lato zaczęły narastać. Dlatego, aby nie mnożyć kosztów, budowa została wstrzymana.

Image 

Po pewnym czasie padł pomysł, aby szpitalna spółka wyemitowała własne obligacje, które pomogą zakończyć budowę. Obligacje na kwotę do 8 mln złotych. Tyle bowiem potrzebne jest nie tylko na zakończenie budowy samego budynku, ale także na modernizację dwóch pięter w szpitalu. Chirurgii i położnictwa. Zgłosiło się kilku oferentów, chętnych do zakupy tych obligacji. Jest tutaj jednak jeden problem. Banki chcą, aby podpisać trójstronną umowę wsparcia. I to ze strony gminy. Chodzi o to aby w tej umowie wsparcia zobowiązać się, że gmina nie sprzeda swoich udziałów. By zadeklarowała, że nabywca będzie informowany o zmianach w zarządzie. I, że gdyby zaszła taka konieczność, spółka podniesie swój kapitał.

Decyzja taka potrzebna jest jak najprędzej. Tak, żeby budowa, która jest już w 60 procentach wykonana, mogła ruszyć dalej. Problem ten w najbliższym czasie zostanie przedstawiony wszystkim radnym. I to oni podejmą stosowną decyzję.    
js

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.