Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 wtorek 23 lipca 2024r.   imieniny: Apolinary, Bogna, Żelisław

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Barlinecka SOLIDARNOŚĆ
08 września w Muzeum Regionalnym w Barlinku odbył się wernisaż wystawy, zorganizowany z okazji 35-lecia powstania NSZZ „Solidarność”. Była to druga a zarazem ostatnia część barlineckich obchodów rocznicowych.

 

Na spotkanie przybyli m.in. Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński, wiceburmistrz Krzysztof Paszek, Radni RM Barlinka, przewodniczący Zarządu Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ „Solidarność” Mieczysław Jurek, członek zarządu Marek Kurkiewicz, przewodniczący komitetu strajkowego z 1980r. Jan Chojnacki, osoby, które czynnie uczestniczyły w strajkach w barlineckich zakładach pracy oraz ich rodziny. Na zgromadzone w muzeum zbiory składają się m.in. oryginalne dokumenty strajkowe, fotografie, sztandary czy też znaczki.

Na dzień wernisażu Jan Chojnacki przygotował specjalne wydanie pisma „Feniks”, w którym czytamy m.in. o postulatach w ZUO „Bomet”.  Krótką historię strajków w Barlinku przeczytał Rafał Kamiński -18 sierpnia 1980 r. Stocznia Szczecińska przerwała pracę i ogłosiła strajk. W Barlinku pierwszy wybuch niezadowolenia społecznego z sytuacji w kraju nastąpił w Zakładach Urządzeń Okrętowych ,,BOMET”. 25 sierpnia grupa pracowników  ZUO ,,Bomet” uznała, że nie można dalej udawać, że nic się nie dzieje i postanowili zorganizować akcję strajkową. Tego samego dnia powołano Komitet Strajkowy i ogłoszono strajk a na jego czele stanął Jan Chojnacki. Po podpisaniu porozumień 30.08 w Szczecinie i 31.08 w Gdańsku w zakładach pracy mogły już powstawać zakładowe organy reprezentacji pracowniczych np. rady robotnicze, komitety pracownicze oraz komitety robotnicze. W Barlinku zakładają się pierwsze komitety robotnicze w różnych zakładach pracy, szkołach, przedszkolach, które później przekształcają się w związek zawodowy NSZZ ,,Solidarność”.

Kierownicy zakładów nie zawsze byli przychylni powstawaniu związków na swoim terenie, ale związek miał coraz więcej zwolenników oraz członków. 03 grudnia 1980 r. na spotkaniu Zakładowych Komisji Robotniczych NSZZ ,,Solidarność”,  w którym brało udział 9 członków z różnych zakładów pracy, został powołany Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ ,,Solidarność” w Barlinku. Do Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego ciągle zgłaszają się nowi przedstawiciele związku z różnych zakładów pracy z Barlinka oraz gminy. 21.01.1981r. na zebraniu NSZZ ,,Solidarność” przy MKZ Barlinek jest już 29 osób z 26 zakładów pracy z Barlinka, Karska, Strąpia, Pełczyc, Będargowa i Krzynki. Przewodniczącym MKZ „Solidarność” zostaje Kazimierz Gorlach a 23.04.1981r. zastępuje go Jerzy Downar.

REKLAMA

Na zebraniach, które odbywały się raz w miesiącu bądź częściej, omawiane były różne sprawy bieżące dotyczące zaopatrzenia ludności w mięso, warzywa, kawę, chleb, artykuły przemysłowe itd. Omawiano również sytuację polityczną kraju.  Jednym z postulatów była propozycja przejścia Barlinka spod województwa gorzowskiego do województwa szczecińskiego. Powstaje też Sztab Antyspekulacyjny, który kontroluje sklepy, czy towar który jest dostarczany jest wystawiany do sprzedaży. Działa też NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, który założył młody chłopak Andrzej Szaja.

Tuż po zakończeniu wystawy, wszystkich zgromadzonych gości, zaproszono do Barlineckiego Ośrodka Kultury. Tam, na sali widowiskowej BOK, odbyła się dalsza część obchodów, na której Burmistrz Dariusz Zieliński wraz z Markiem Kurkiewiczem wręczyli pamiątkowe dyplomy oraz książki osobom, które przyczyniły się do walki za wolną i niepodległą Polskę w sierpniu 1980 roku. Wyróżniono: Jana Chojnackiego, Jana Lewandowskiego, Tadeusza Jeżyka, Władysława Raka, Edmunda Kołosowskiego, Mariana Maruszewskiego, Romana Kłodę, Stefana Urbicha, Tadeusza Bindugę, Zbigniewa Kosińskiego, Jana Adamiaka, Jerzego Gumiennego, Władysławę Fabianowicz, Kamilę Downar – Zapolską, Hieronima Skolimowskiego, Krzysztofa Małodobrego, Andrzeja Szaję oraz Andrzeja Polewskiego.  Po części oficjalnej odbyła się projekcja filmu „Solidarność według kobiet” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego.

Za naszym pośrednictwem Muzeum Regionalne w Barlinku pragnie serdecznie podziękować osobom, dzięki którym wystawa mogła dojść do skutku - Danuta Małodobra, Jan Chojnacki, Jan Adamiak, Zbigniew Kosiński, Wiktor Michałowski, Krystian Hurec, Grażyna Jeżyk oraz Paulina Gierczyńska i Rafał Kamiński. Wystawę zorganizowało Muzeum Regionalne w Barlinku przy wsparciu Burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego, Międzyzakładowej Komisji Solidarności przy Barlinek S.A. i Barlinek Inwestycje, Caparo: Zakłady Urządzeń Okrętowych BOMET SA, Szpital Barlinek Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
monikary

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież