Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
LIST INTENCYJNY PODPISANY
W Barlinku powstaje Klaster Zaawansowanych Materiałów Inżynierskich i Technologii Wytwarzania. List intencyjny w tej sprawie podpisali szefowie, bądź przedstawiciele następujących firm: Rösler Oberflächentechnik GmbH z Niemiec, Instytutu Metali Nieżelaznych z Gliwic, HaCon Sp. z o.o., CAPARO Forging Bomet, Int.Transport Jens Chr. Siig, Jerzy Burakowski i Zygmunt Głuchowski.

 

Klaster Zaawansowanych Materiałów Inżynierskich i Technologii Wytwarzania ma pomóc w opracowywaniu wspólnych stanowisk w kwestiach ważnych dla branży przetwórstwa materiałów inżynierskich. Pozwoli także na stworzenie systemowych rozwiązań niezbędnych dla rozwoju działalności badawczej i gospodarczej na Pomorzu  Zachodnim. Wspólne działania członków Klastra mają poprawić ich konkurencyjność, pomóc w konsolidacji branży, a także promocji marek poszczególnych zakładów. Klaster pozwoli również na wzajemne wspieranie się w pozyskiwaniu środków dla modernizacji oraz rozwoju członków. Gospodarzem spotkania, które odbyło się w Barlinku, był właściciel Bukowej Przystani, Zygmunt Głuchowski.

REKLAMA

Wzięli w nim udział m.in. starosta myśliborski Arkadiusz Janowicz, burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński, były marszałek województwa zachodniopomorskiego, obecnie senator Norbert Obrycki. Przedstawiciel marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Dyrektor GBS Bank Urszula Rutkowska. Klaster ma stać się instytucją stymulującą postęp technologiczny i organizacyjny oraz integrować środowisko zachodniopomorskich przedsiębiorców wytwarzających półwyroby i wyroby z metali, tworzyw sztucznych, materiałów ceramicznych, stosujących obróbkę powierzchni i nanoszenie powłok. W związku z opisywanym wydarzeniem zadaliśmy kilka pytań wspominanemu już senatorowi, Norbertowi Obryckiemu. 1. Jakie korzyści mogą osiągnąć sygnatariusze (prowadzone przez nich firmy) listu intencyjnego w sprawie powołania Klastra Zaawansowanych Materiałów Inżynierskich i Technologii Wytwarzania?
Duży zawsze może więcej. Pokazały to przykłady m.in. Szczecineckiego Klastra Meblowego oraz Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. Filozofia klastra przypomina strukturę ula pszczelego. Pojedynczo jego członkowie nie mają tak wielkiej siły oddziaływania. Razem tworzą jedną wielką uzupełniającą się rodzinę. Razem mogą lobbować i współpracować z władzami lokalnymi, razem mogą się promować i uczestniczyć w targach. Jest to efekt skali – każda firma korzysta na tym, że jest częścią większej całości reprezentacyjnej dla ich branży w regionie. Jednym słowem: mamy tu do czynienia z efektem synergii. 2. Barlineccy sygnatariusze listu intencyjnego działają w różnych branżach. Czy „wejście” do wspólnego klastra nie będzie kolidowało z rozwojem ich firm?
- Myślę, że zadziała to na nich stymulująco i rozwiną się dzięki temu jeszcze szybciej. Podejmowanie wspólnych działań pozwoli im ograniczyć część kosztów związanych z reprezentacją lub promocją. Z drugiej strony zwiększą się możliwości dotarcia do inwestorów, a także szanse pozyskania grantów i dotacji europejskich, kierowanych właśnie do klastrów oraz konsorcjów. Uczestnictwo w klastrze wiąże się też z większym prestiżem tych firm na rynku. 3. Jakie korzyści z powołania do życia kolejnego klastra może odnieść województwo zachodniopomorskie?
- Konsolidacja branży i jej stopniowe wzmacnianie to cel zarówno klastra, jaki i patronujących jego idei władz województwa i parlamentarzystów. Jest to również dobra promocja regionu pokazująca, że wspieramy przedsiębiorczość w branży przetwórstwa materiałów inżynierskich i jesteśmy atrakcyjnym regionem dla firm tego typu. Mam nadzieję, że będzie to jedna z tzw. inteligentnych specjalizacji województwa i zwiększy jego konkurencyjność wobec innych regionów Polski.

Dodajmy tylko, że na koniec II kwartału 2015 r. na Mapie Klastrów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości umieszczonych zostało 11 klastrów z województwa zachodniopomorskiego. Te największe to Klaster Metalowy METALIKA, Klaster Zielona Chemia, Szczecinecki Klaster Meblowy, Klaster ICT Pomorze Zachodnie i Zachodniopomorski Klaster Morski.
js

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież