Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Nowa Marchia
20 października w sali konferencyjnej Barlineckiego Ośrodka Kultury, odbył się wykład dr Pawła Migdalskiego z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Prelekcja dotyczyła Nowej Marchii a konkretnie problematyki edukacji historycznej we współczesnych szkołach.

 

Nowa Marchia powstała w wyniku ekspansji margrabiów z domu askańskiego w XIII i XIV w. na ziemie pogranicza zachodniopomorsko-wielkopolskiego i była prowincją Marchii Brandenburskiej. W jej skład wchodziły m.in. Chojna, Trzcińsko – Zdrój, Drawsko Pomorskie, Lipiany, Pełczyce i Barlinek. Z biegiem lat obszar ten był powiększany o kolejne ziemie. III Rzesza to kolejne zmiany administracyjne i wówczas w Nowej Marchii powstały powiaty chojeński, myśliborski i gorzowski, wraz z Sulęcinem, Sulechowem, Krosnem, Gubinem i Żarami. W wyniku podziału administracyjnego z 1975 r. powiaty choszczeński, strzelecki, gorzowski, myśliborski, znalazły się w nowym województwie gorzowskim. Podział administracyjny z 1999 roku to włączenie m.in. powiatu myśliborskiego do województwa zachodniopomorskiego.

REKLAMA

Podczas prelekcji dr Paweł Migdalski skupił się na problemie historii regionalnej w obecnej szkole. Jest ona pomijana z kilku powodów. Pierwszym z nich jest obfitość treści nauczania podstawy programowej a nie ma czasu na omawianie poszczególnych regionów. Kolejnym powodem jest brak kursów i szkoleń dla nauczycieli w kwestii regionalizmu, przez co nie mamy specjalistów w tych dziedzinach. Treści dotyczące regionalizmów tylko dzięki determinacji nauczycieli, wykładane są na dodatkowych zajęciach, kołach historycznych czy też w muzeach.  Jednym z pytań postawionych podczas wykładu było „Czy potrzebna nam edukacja o Nowej Marchii?”. Znajomość dziejów najbliższych powoduje, że najmłodsze pokolenia będą szanować tradycje regionalne i będą przywiązywać większą wagę do opieki nad przeszłością i zabytkami. Temat ciekawy a z drugiej strony trudny.

Jednym z gości spotkania był regionalista i historyk Kazimierz Hoffmann, który zadał kilka kluczowych pytań dotyczących dawnej Nowej Marchii. Niestety nie udało się na nie wszystkie odpowiedzieć, bowiem historia do dziś nie jest do końca odkryta.  Spotkanie z dr Pawłem Migdalskim w ramach Muzeum Cafe, zorganizowało Muzeum Regionalne w Barlinku. monikary

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież