Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Stydendium dla Małgosi
W dniu 29 października 2015r. w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w roku szkolnym 2014/2015. Gospodarzami tej uroczystości byli: wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz oraz zachodniopomorski wicekurator oświaty Krzysztof Rembowski.

  

Stypendium Prezesa Rady Ministrów jest jedną z form nagradzania najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Może je otrzymać jeden najlepszy uczeń z danej szkoły, który uzyskał najwyższą średnią ocen i promocję z wyróżnieniem. Stypendystą może również zostać uczeń z wybitnymi, wyraźnie ukierunkowanymi zdolnościami, które są poświadczone ocenami celującymi w jakiejś dziedzinie wiedzy i mający co najmniej oceny dobre z poszczególnych przedmiotów. W tym roku szkolnym tylko 177 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego otrzymało Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

REKLAMA

Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica klasy IILOA  I Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku – Małgorzata Strzemecka. Małgosi podczas tej uroczystości towarzyszyli: dyrektor szkoły Jacek Szkwarek i mama uczennicy Izabela Strzemecka. Imprezę uatrakcyjnił występ uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie. Po zakończeniu uroczystości stypendyści wraz z opiekunami mogli zrobić kilka zdjęć z gospodarzami oraz spędzić czas na wspólnej rozmowie przy poczęstunku. Wielu stypendystów mogło również udzielić wywiadu dla Radia Eska. Oczywiście na koniec zostało zrobione wspólne zdjęcie pamiątkowe.

M.Strzemecka

Stypendium Prezesa Rady Ministrów- brzmi to pięknie i dumnie, ale wyobraźmy sobie, jak wspaniałym uczuciem jest móc powiedzieć "Jestem stypendystą Prezesa Rady Ministrów!” Uczennica obecnej klasy 2LOa I LO w ZSP nr 1 w Barlinku Małgorzata Strzemecka może pochwalić się takim tytułem.

Pomimo tego, że Gosia jest bardzo skromną osobą, zgodziła się udzielić nam wywiadu. Stypendium z pewnością jest efektem ciężkiej pracy, nieprzespanych nocy, masy nauki oraz braku  kontaktu z przyjaciółmi… ale czy na pewno właśnie tak wygląda życie wzorowego ucznia? Zamiast snuć domysły, sięgnąłem do samego źródła.

• Red.- Witam Małgosiu. Jesteś stypendystką Prezesa Rady Ministrów. Czy czujesz się jakoś specjalnie wyróżniona?
Gosia – Z pewnością jest to dla mnie ogromny zaszczyt, lecz nie dajmy się zwariować. Byłam zaskoczona, że akurat ja znalazłam się w takiej oto sytuacji. Jest mi z tego powodu niezmiernie miło.

• Red.- Za swoje osiągnięcia otrzymałaś nagrodę tj. stypendium Prezesa Rady Ministrów, które przyznawane jest najlepszym uczniom. Jaką średnią trzeba mieć, aby takie stypendium otrzymać? Co trzeba zrobić?
Gosia - W moim przypadku średnia ocen wynosiła 5,21. Aby otrzymać to stypendium, oprócz dobrych wyników w nauce, należy również  wyróżniać się na tle uczniów oraz angażować się w życie szkoły. Wszystko jest do osiągnięcia,  trzeba tylko chcieć, mieć motywację.

• Red.- Czy osiągniecie stypendium było twoim marzeniem?
Gosia –Przychodząc do szkoły, słyszałam o tym stypendium. Nie sądziłam jednak, że to właśnie ja zostanę stypendystką Prezesa Rady Ministrów. Uważałam, że nie jest to w zasięgu mojej ręki i nie myślałam, że kiedykolwiek będzie.

• Red.- Czy byłaś również prymusem w gimnazjum?
Gosia – Tak, byłam dobrą uczennicą, ale wtedy było to o wiele  łatwiejsze niż teraz. Aby osiągnąć tak dobre wyniki w nauce również w tym roku, będę musiała wziąć się w garść. Matura coraz bliżej.

• Red.- Czy ciężko było zdobyć tytuł stypendystki?
Gosia - Mogłabym powiedzieć, że nie tak ciężko, ponieważ nie liczyłam na to stypendium. Skupiłam się na nauce i starałam się uczyć jak najlepiej w miarę swoich możliwości. Teraz w drugiej klasie czuję po sobie, że będzie o wiele trudniej osiągnąć dany tytuł, ponieważ doszły rozszerzenia. Każdy drugoklasista ma co najmniej trzy przedmioty rozszerzone, a co za tym idzie – więcej nauki i mniej czasu na przyjemności. Musimy się uczyć ich na bieżąco, ponieważ to właśnie z nimi już niebawem zmierzymy się na maturze.

• Red.-Czy wiesz już, na co  chciałabyś przeznaczyć stypendium?
Gosia – Jeszcze o tym nie myślałam. Jak na razie zamierzam odłożyć je do swoich oszczędności. Niedługo kończę osiemnaste urodziny, może wybiorę się na kurs prawa jazdy…?

• Red.- Jakie masz wskazówki dla osób, które marzą, by zdobyć ten zaszczytny tytuł?
Gosia – Przede wszystkim należy skupić się na nauce. Taki tytuł wymaga wielu poświęceń. Jednocześnie musimy pamiętać, że szkoła to nie wyścigi. Ważne jest to, aby z nauki czerpać przyjemność i nie robić nic z przymusu. Najlepiej jest skupić się na przedmiotach, z którymi chcemy wiązać swoją przyszłość i które dają nam wiele radości.

• Red.- Ile czasu dziennie poświęcasz na naukę?
Gosia - Ciężko mi to określić. Staram uczyć się systematycznie, szczególnie ważna jest dla mnie matematyka. Z resztą przedmiotów bywa różnie, ale robię co w mojej mocy, aby powtarzać materiał z lekcji na lekcję. Najwięcej czasu na naukę poświęcam przed sprawdzianami.

• Red.- Czy masz wypracowane metody nauki?
Gosia – Każdy uczy się w  inny sposób. Ja bardzo lubię uczyć się bądź odrabiać lekcję przy dźwiękach muzyki moich ulubionych artystów. Jeśli chodzi o języki moją ulubioną metodą nauki są fiszki, dzięki którym szybciej i trwalej przyswajam słownictwo.

• Red.- Jaki przedmiot lubisz najbardziej i dlaczego?
Gosia – Nie mam jednego ulubionego przedmiotu. Bardzo ważne są dla mnie zarówno języki obce jak i matematyka, ponieważ to właśnie z nimi wiążę swoją przyszłość. Cieszę się, że zdecydowałam się na wybór tej właśnie szkoły, ponieważ jest tu wysoki poziom nauki. Najbardziej zadowolona jestem z matematyki,  dzięki czemu nie martwię się już o wyniki matury.

• Red.- Czy uczęszczasz może na jakieś zajęcia pozalekcyjne?
Gosia - Tak, uczęszczam na zajęcia z języka angielskiego, ponieważ zamierzam zdać go na maturze na poziome rozszerzonym, a w gimnazjum miałam go jedynie w podstawie. Mam nadzieję, że uzyskam w miarę dobry rezultat. Jak będzie – czas pokaże.

• Red. - Jakie zainteresowanie oprócz zdobywania wiedzy ma stypendysta Prezesa Rady Ministrów?
Gosia - Interesuję się muzyką oraz sportem, chętnie czytam książki. Jednak najwięcej czasu poświęcam moim przyjaciołom i rodzinie. Bardzo lubię też języki obce: j.angielski i j.niemiecki. Chciałabym je w pełni opanować, a dzięki tej szkole łatwiej jest mi zrealizować postanowiony sobie cel.

• Red .- Czy chciała byś może podziękować komuś za pomoc w nauce lub inne wsparcie?
Gosia – W szczególności chciałabym podziękować moim rodzicom, którzy zawsze mnie wspierają i pomagają mi się rozwijać. Dziękuję również moim przyjaciołom, na których zawsze mogę liczyć i którzy wyciągają do mnie pomocną dłoń, gdy tego potrzebuję. Moje wyniki w nauce to w dużym stopniu zasługa nauczycieli. To właśnie oni wkładają dużo serca i pracy, aby przekazać nam swoją wiedzę, za co serdecznie im dziękuję.
 
• Red.- Bardzo dziękuję, za udzielenie wywiadu. Od siebie i całego zarządu gazetki, życzę Ci jeszcze więcej sukcesów oraz  najwyższych not na świadectwie.
 
Gosia - Dziękuję za wywiad, jest mi niezmiernie miło z tego powodu.

Rafał Kamiński redaktor szkolnej gazetki SQLPRESS

ZSP NR 1

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież