Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 piątek 19 lipca 2024r.   imieniny: Alfred, Arseniusz, Lutobor

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Barlinek 1945
28 stycznia w Muzeum Regionalnym odbyło się spotkanie z regionalistą, historykiem – Kazimierzem Hoffmannem. "Barlinek 1945. Koniec stycznia: czas Apokalipsy", to tytuł prelekcji, która dotyczyła stycznia 1945, miesiąca w którym do naszego miasta od strony Strzelec Krajeńskich, wkroczyła armia czerwona.

Spokojne jak dotąd miasto, spotkało się z niespotykaną dla jego mieszkańców agresją. Jeszcze na początku stycznia nikt nie wierzył, że tuż za rogatkami miasta, czają się radzieckie czołgi. Jednak prawdziwej sytuacji żaden z mieszkańców Berlinchen nie znał, bowiem niemieckie rozgłośnie radiowe z wiadomych względów nie informowały o tym fakcie. Zwycięska armia niemiecka nie chciała, aby ludność się dowiedziała, iż przegrywają ze zbliżającym się frontem. Jak sądziliśmy dotąd, pierwszy czołg radziecki wjechał od strony ulicy Strzeleckiej 31 stycznia.

REKLAMA

Według Kazimierza Hoffmanna jest to błędna data. Według jego ustaleń, popartych relacjami świadków i dokumentami, czołg ten wjechał dzień wcześniej – 30 stycznia w godzinach popołudniowych. Są pewne niejasności co do godziny, bowiem panika uciekających i szukających schronienia mieszkańców Berlinchen sprawiła, że każdy mówi o innej godzinie. Czołg, który wjechał do miasta po rozpoznaniu sytuacji, braku zgody na bezpieczny przejazd przez miasto i bezmyślnym ostrzelaniu czołgu przez Hitlerjugend (z budynku poczty), z rannym oficerem (prawdopodobnie dowódcą) wycofał się ponownie na wschód od miasta. W godzinach popołudniowych kolumny żołnierzy radziecki okrążyły miasto od strony północno – zachodniej i zachodniej, przecięły drogi między Myśliborzem a Barlinkiem, zajęły kilka wiosek, podjechały pod Lipiany, a jedna z grup zajęła Dzikowo. Kilka bomb padło na miasto od strony wschodniej przebijając m.in. wieżę kościelną (bomba przebiła wieżę jednak nie wybuchła), budynek szkoły podstawowej i kilka budynków przy ul. Strzeleckiej.

Pod wieczór zgrupowane artyleria i czołgi w Dzikowie ostrzelały dużą ilością pocisków zapalających miasto od strony północno – zachodniej. Barlinek zaczął płonąć. Szczególnie samo śródmieście. Spalił się również dom handlowy i budynek poczty, z którego strzelano. Miasto zostało zdobyte w ciągu kilku godzin. Poruszony temat wzbudził ogromne zainteresowanie, ponieważ niektóre z odkrywanych faktów, były zgoła inne niż te, znane dotąd mieszkańcom miasta. Było więc mnóstwo pytań, na które prelegent rzetelnie odpowiadał. Spotkanie z Kazimierzem Hoffmannem zorganizowało Muzeum Regionalne w Barlinku. monikary

Dla wszystkich nieobecnych i pragnących posłuchać prelekcji Kazimierza Hoffmanna mamy dobrą informację. Wkrótce opublikujemy materiał filmowy ze spotkania w Muzeum Regionalnym w Barlinku. 

  

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież