Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 piątek 19 lipca 2024r.   imieniny: Alfred, Arseniusz, Lutobor

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Warsztaty tradycji - śledzik
09. stycznia, w śledzikowy wtorek, w Europejskim Centrum Spotkań odbyły się trzecie z cyklu warsztaty kulinarne. Tym razem pod hasłem ostatkowych tradycji. Uczniowie klas V-tych i VI- tych z klubu ERASMUSA z barlineckiej Jedynki wraz z mamami i babciami „wypożyczonymi” z Barlineckiego Uniwersytetu III-go Wieku, wspólnie przygotowali śledzika w śmietanie (mmmm pycha!!!) oraz ostatkowe faworki wg. trzech różnych chrupiących przepisów.

   

Spotkanie rozpoczęło się od opowiadania o tradycji śledzikowo– ostatkowej. Potem uczniowie pod kierunkiem pań Elżbiety, Danieli, Joanny i Stefanii wertowali książki kucharskie i prywatne zbiory zaproszonych z Uniwersytetu pań. Uczniowie podzielili się na grupy i zaczęło się krajanie, wałkowanie. Chłopcy wraz z panią Jasią i panią Stenią przygotowali wyśmienitą tradycyjną sałatkę.

Śledzia (solonego i moczonego całą noc w mleku) w śmietanie z cebulką, jabłkiem, ogórkiem kiszonym przez panią Stenię, przyozdobioną obficie koperkiem. Trzy kolejne grupy, z panią Elżbietą i nauczycielami SP 1, zajęły się przygotowaniem chrustów, smażonych przez panią Danielę i Joannę. Warsztaty odbyły się w ramach projektu ERASMUS+ realizowanego z funduszy Unii Europejskiej  pt. „Back to OUR Future”- „Powrót do NASZEJ Przyszłości”  (2014-2016). Celem projektu jest „uzbroić” uczniów w tradycyjne umiejętności, nauczyć ich zapomnianych gier i zabaw, pokazać dawne zawody, sposób życia, nasze tradycje.

REKLAMA

W trakcie realizacji projektu dzieci rozwijają się wszechstronnie- uczą się komunikować w języku obcym, rozsądnie łączyć technologie informacyjne z tradycyjnymi umiejętnościami, dowiadują się jak żyli i pracowali ich rodzice, dziadkowie, dawni mieszkańcy Barlinka. Uczą się też jak szanować środowisko naturalne, ludzi wokół siebie i ich pracę oraz tradycję i kulturę. Dużą wagę przykładamy do prostych tradycyjnych umiejętności. Dzieciaki naprawiały już książki, przyszywały guziki, szyły samodzielnie „Zośki”. W zeszłym roku szkolnym kilkakrotnie czerpaliśmy papier w Młynie Papierni.

W tym roku szkolnym uczniowie odbyli już warsztaty kulinarne we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dziedzic. Gotowaliśmy rosół i kompot, wyrabialiśmy domowy makaron oraz przygotowaliśmy pasty do kanapek. W grudniu rozpoczęliśmy cykl warsztatów w ECS, uczyliśmy się wypiekać świąteczne pierniczki. Teraz przyszedł czas na warsztaty ostatkowe, do których zaprosiliśmy panie z Uniwersytetu III Wieku oraz mamy uczniów. Połączyliśmy więc przy kuchennym stole siły trzech pokoleń. Okazało się, że i dzieciaki i mamy i babcie umieją przygotować najlepszego śledzia w śmietanie i znają najlepsze przepisy na chruściki. A w trakcie wspólnej pracy pogawędziliśmy o tym, jak dawniej bawiono się w karnawale, jakie tradycyjne potrawy jadano na co dzień i od święta.

Nasi uczniowie już pytają, kiedy następne warsztaty? Panie, które nauczyły nasze dzieciaki robić chrusty i śledziki, zapowiedziały, że bardzo chętnie znów się do nas przyłączą. Mamy nawet temat przewodni - wszystko z ziemniaka. Serdecznie dziękujemy zaproszonym przez nas paniom z Uniwersytetu III Wieku oraz mamom uczniów za zdradzenie cennych przepisów i wspólną zabawę w kuchni. Doceniamy również przychylność pracowników Europejskiego Centrum Spotkań. Dziękujemy!!!

Opiekunowie Klubu Erasmusa z SP nr 1

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież