Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 24 lipca 2024r.   imieniny: Antoni, Kinga, Krystyna

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Klub Seniora
PKPS - Klub Seniora „Złota Strzecha” w dniach 21 – 23.04 zorganizował wycieczkę do Kotliny Jeleniogórskiej i Pogórza Sudeckiego. Zwiedzanie zaczęliśmy od najstarszej czynnej elektrowni na rzece Kasina w miejscowości Leśna, której budowę rozpoczęto w 1901r. Oprócz tego fascynujący, niepowtarzalny krajobraz.

  

Zamek Czocha mogliśmy oglądać tylko zewnątrz wobec czego udaliśmy się do Jaskini Walońskiej znajdującej się w Górach Kaczawskich. Nazwa Jaskinia Walońska związana jest z historią tych ziem. Na początku XIII w, piastowski książę Henryk I Brodaty specjalną uwagę poświęcił rozwojowi miast.

Sprowadzając i popierając napływ cudzoziemców: kupców i rzemieślników. Wśród obcych przybyszów występowali obok Niemców romańscy Walonowie, którzy zasiedlili kilka wsi w okolicach Wrocławia, Oławy i Namysłowa. Droga cały czas pod górę, po drodze przepiękny krajobraz, szumiący strumień, małe wodospady. W kopalni tej wydobywano różne minerały. Do jaskini wchodzimy w kaskach ochronnych pod opieką przewodnika.

Następnego dnia „zdobywamy” w pocie czoła zamek Chojnik w Karkonoszach. Góra wznosi się na wysokość 627m. Zamek wzniesiono w XIV w. był rozbudowywany przez kolejnych właścicieli. W 1675r. wybuchł pożar od uderzenia pioruna i spalił się zamek górny. W XVIII wieku stał się atrakcją turystyczną. Z zamkiem Chojnik związana jest legenda o księżniczce Kunegundzie. Odwiedziliśmy również wieżę widokową tzw. „Grzybek” na który wchodzi się po 141 schodach. Wieża widokowa znajduje się na Wzgórzu Krzywoustego, znajduje się 375 m npm. Roztacza się stamtąd widok na panoramę miasta, Karkonosze i Śnieżkę.

REKLAMA

Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego zobaczyliśmy Wodospad „Szklarka”. Wysokość strumienia wody wynosi 13,3 m. A później udaliśmy się spacerkiem do Chaty Walońskiej. Walończycy wydobywali bogactwa naturalne, cenne kamienie. Tradycja poszukiwania i wydobywania trwa do dziś, również obróbka cennych kamieni. Powstało Bractwo Walońskie, które krzewi starą tradycję. Odbywają się prelekcje i kultywowane są średniowieczne celebro-próby czterech żywiołów pod przewodnictwem kobiet zwanych wiedźmami. Nasze panie również uczestniczyły w takiej celebro-próbie. Przeszły próbę zwycięsko przy dźwiękach bębna. Na zakończenie bardzo intensywnego dnia poszliśmy w Górach Izerskich do granitowej grupy skalnej zwanej Chybotkiem, ponieważ najwyżej położony głaz o średnicy 4 m daje się rozkołysać.

Ostatniego dnia naszej wycieczki udaliśmy się do Parku Miniatur w Kowarach. Zobaczyliśmy tam obiekty zabytkowe, pałace, zamki, kościoły a nawet Obserwatorium na Śnieżce odwzorowane bardzo szczegółowo w skali 1:25. Następny punkt programu to Opactwo Cystersów w Krzeszowie. Cały kompleks składa się z Domu Opata, kościoła pw. Św. Józefa, cmentarza klasztornego, Bazyliki Mniejszej w której mieści się najcenniejszy obraz – ikona Matki Boskiej Łaskawej. Bazylika ma dwie wieże, których wysokość wynosi 71m. Budowa trwała 7 lat. Urzeka piękno, przytłacza przepych. Bazylika liczy 86m długości.

Na koniec naszej wycieczki odwiedziliśmy zamek w Bolkowie. Wybudowany został w XIII w. przez Bolesława Łysego. W następnych latach rozbudowywany. Poważne zniszczenia dokonały się w 1720 r. od uderzenia pioruna, który podpalił wieżyczkę i inne pomieszczenia. Po II wojnie światowej przeprowadzono remont wieży, klatki schodowej, pokryć dachowych. W 1995 r. odbył się pierwszy turniej rycerski. Zmęczeni ale pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotna do Barlinka.

Tekst i zdjęcia: Jolanta Borowska

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież