Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 24 lipca 2024r.   imieniny: Antoni, Kinga, Krystyna

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
OSP Barlinek
Dziś 04 maja, czyli dzień św. Floriana. Ten urodzony w 2. połowie III wieku męczennik chrześcijański, dowodził oddziałem gaśniczym i według legend ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody. Z tej właśnie przyczyny został patronem wykonawców zawodów związanych z ogniem, w tym oczywiście strażaków.

  

Z okazji Dnia Strażaka odwiedziliśmy remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Barlinku i zapytaliśmy w jaki sposób można zostać strażakiem. Zajrzeliśmy też jaką flotą dysponują barlineccy strażacy. Po jednostce oprowadzili nas komendant Mariusz Kuziel oraz naczelnik Marek Kannenberg. Ochotnicza Straż Pożarna to bardzo wielu członków, których można podzielić na czynnych czy też wspierających. Nie mniej jednak osób, które bezpośrednio jeżdżą na akcje, jest w chwili obecnej 24.

Co należy zrobić żeby zostać strażakiem? Droga do tego jest długa, jednak najważniejsza w tym wszystkim jest satysfakcja z uratowanego mienia i życia. Pierwszym krokiem jest złożenie deklaracji członkowskiej w Stowarzyszeniu OSP Barlinek i zakwalifikowanie się do jednostki operacyjnej. W tym miejscu musimy jednak zaznaczyć, że każdy kto wstąpi do stowarzyszenia nie musi od razu jeździć na akcje. Może być wsparciem w każdej innej postaci. Jeśli jednak ktoś czuje się na siłach i zawsze marzył o zostaniu strażakiem, musi zdać kilka egzaminów. Pierwszym zadaniem jest zaliczenie egzaminu podstawowego stopnia I, który upoważnia do brania udziału w akcjach. II stopień podstawowy to kurs obejmujący ćwiczenia fizyczne a zakończony jest przejściem przez komorę dymową. Taka komora, w której ćwiczą strażacy z Barlinka, znajduje się  w Bornym Sulinowie. Następnym kursem jest szkolenie techniczne, które obejmuje m.in. naukę obsługi urządzeń hydraulicznych, np. nożyc do rozcinania karoserii samochodu.

REKLAMA

Zapytaliśmy również o samochody jakie wykorzystywane są do akcji. Są to: Mercedes 499z01 zwany „Ło-Ło”, Magirus 499z14 zwany „io-io”, Renault 499z15 zwany „Re-Nia” oraz Mercedes operacyjny 499z04 „Ti-Di”. Na wyposażaniu strażaków znajduje się również łódź ratownicza 499Ł1 „Plum – Plum”. Okazuje się  także, że w remizie znajdują się prawdziwe historyczne perełki, remontowane i odnawiane przez barlineckich strażaków ochotników. Takimi wyjątkowymi eksponatami są: International Harvester B 120 z 1962 r o imieniu „Woow”, wóz strażacki konny z 1959 r „Ihaha” oraz dwie motopompy Polonia P03 i P05. W samej remizie znajdują się liczne pamiątki związane ze strażą w Barlinku, w tym sztandary i historyczne zdjęcia. 

Jak widać strażacy nie tylko jeżdżą do pożarów, ratują ludzi i zwierzęta, uczestniczą w zabezpieczeniu imprez w Gminie Barlinek, są wsparciem dla policji i pogotowi ratunkowego, ale dbają o spuściznę po założycielach Ochotniczej Straży Pożarnej w Barlinku. Wszystkim strażakom w dniu Ich święta, życzymy bezpiecznych powrotów z akcji, satysfakcji z pełnionych obowiązków i służby społeczeństwu. Niech Św. Florian otacza Was swoją opieką w wypełnianiu strażackiej powinności. monikary

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież