BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 wtorek 7 lutego 2023r.   imieniny: Romuald, Ryszard, Sulisław

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

Drogerie JAWA

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Triathlon w Lipianach

19 czerwca w Lipianach po prawie 30-letniej przerwie ponownie zostaną rozegrane zawody triathlonowe. Poprosiliśmy w tej sprawie o krótką rozmowę Dyrektora Triathlonu Lipiany, inicjatora  zawodów, Krzysztofa Czarnotę. Krzysiek, dlaczego triathlon, skąd pomysł i dlaczego akurat w Lipianach?

     

Pomysł na to, żeby w Lipianach zorganizować zawody triathlonowe zrodził się tak naprawdę już kilka lat temu - wtedy bowiem nastąpiło wielkie zainteresowanie tą dyscypliną sportu w Polsce wśród amatorów. Dużo osób miało za sobą już wyścigi kolarskie czy przebiegnięte maratony i te osoby zaczęły szukać trochę większych wyzwań. Te większe wyzwania to właśnie połączenie różnych dyscyplin w jedność i sprawdzenie się w tym.

A dlaczego w Lipianach?

Lipiany to szczególne miejsce jeśli chodzi o triathlon w Polsce. Tutaj rozegrane zostały w 1984 roku drugie zorganizowane zawody triathlonowe w Polsce, a w 1986 roku pierwsze na dystansie Ironman (3,8km 180km 42,2km) a więc można powiedzieć, że to kolebka polskiego triathlonu.

Przypomnijmy, bo być może nie wszyscy wiedzą, na czym polegają te zawody?

Zawody triathlonowe to trzy dyscypliny sportowe, które następują jedna po drugiej, jest to zawsze w tej kolejności - pływanie, jazda na rowerze i bieg. Pomiędzy dyscyplinami są bardzo krótkie przerwy, przeważnie kilkuminutowe na zmianę. Czas jest mierzony non stop od chwili startu w pływaniu aż do wbiegnięcia na metę.

Triathlon w Lipianach wywołuje dość duże zainteresowanie w naszym regionie. Ilu zawodników i kogo spodziewacie się na starcie tegorocznych zawodów?

Tak, zgadza się - jest duże zainteresowanie naszym triathlonem. Limit zawodników którzy mogą wystartować, ustaliliśmy na 350 osób i z tego co już widać po zapisach i odzewie z klubów triathlonowych całej Polski, to raczej ten limit zostanie osiągnięty.

Kto będzie startował?

Najbardziej cieszymy się ze startu Darka Czyżowicza, Stanisława Zajferta i Andrzeja Nadkańskiego są to legendy polskiego triathlonu, zwycięzcy tych triathlonów sprzed 30 laty, każdy z nich zwyciężał w kolejnych latach w 1984, 85, 86. Swój start zapowiedziało także kilku młodych, naprawdę szybkich zawodników, którzy dzisiaj są w czołówce na każdych zawodach w Polsce. Zapowiada się więc bardzo ciekawa walka i bardzo duże emocje.

Image 

Bardzo ciekawie. Macie może jeszcze jakieś niespodzianki?

Tak mamy. To nasi ambasadorowie. Triathlon Lipiany będzie wspierać dwoje wybitnych sportowców pochodzących właśnie z Lipian. Wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski w biegach na różnych dystansach, wielka nasza nadzieja na tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janerio - Sofia Ennaoui i legenda polskiego kolarstwa, Mistrz Świata i triumfator niezliczonej ilości wyścigów kolarskich - Lech Piasecki. Co prawda startować nie będą, ale zapowiedzieli swoją obecność na zawodach i pewnie będą gorliwie wszystkim kibicować.

Image 

Wspomniałeś wcześniej o wielkim wyzwaniu i dystansie Ironman- to 3,8 km pływania 180 km jazdy na rowerze i 42,2 km biegu, czy to właśnie czeka zawodników w Lipianach? Trzeba wieloletnich przygotowań, żeby sobie poradzić z takim dystansem.

Nie, oczywiście że nie. W tej chwili w Polsce rozgrywane są tylko trzy zawody na tym dystansie: w Bydgoszczy, w Malborku i w lipcu po raz pierwszy na tym dystansie będą rozegrane zawody w Poznaniu. W Lipianach zawodnicy ścigać się będą na dystansach o wiele krótszych to jest na tzw. Sprincie 0,75km 20km 5km i Olimpijce 1,5km 40km 10km.

REKLAMA

To nie wygląda już tak przerażająco. Kto w takim razie może wystartować w takich zawodach?

Myślę, że na dystansie Sprinterskim da sobie rade praktycznie każdy średnio wysportowany amator. Warunkiem jest umiejętność przepłynięcia 750 metrów w jeziorze, bo przejechać na rowerze 20 km i przebiec 5 km, dla aktywnego sportowca nie powinno to być jakimś wielkim problemem.

Czyli triathlon jest tylko dla tych co umieją pływać?

Niekoniecznie. Specjalnie właśnie dla osób nie czujących się dobrze we wszystkich dyscyplinach, przygotowaliśmy możliwość startu w formule sztafet. Sztafeta polega na tym że jedna osoba płynie 750 metrów, druga jedzie na rowerze 20 km a trzecia musi przebiec 5 km. Wystarczy dobrać się więc we trójkę, każdy z inną umiejętnością i już można poczuć niesamowitą, niepowtarzalną atmosferę zawodów triathlonowych.

Image 

Są już zapisani jacyś zawodnicy z Barlinka?

Tak, oczywiście. Zapisało się już kilku dobrych zawodników, między innymi z Krajzegi Barlinek czy Barlineckiej Grupy Kolarskiej, ale mamy nadzieję że jeszcze kilku do nich dołączy i Barlinek wystawi naprawdę silną reprezentację.

Przypomnijmy, kiedy odbędą się zawody?

Zawody odbędą się w niedzielę 19 czerwca 2016 roku. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Barlinka do udziału w imprezie. Jeśli nie jako zawodników to jako kibiców, którzy będą zagrzewać swoich do walki.

Dziękuję za rozmowę. Życzymy powodzenia w organizacji imprezy.

Dziękuję. 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.