czwartek 11 sierpnia 2022r.   imieniny: Aleksander, Herman, Ligia

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Odeszła Romana Kaszczyc

22 maja w wieku 78 lat, po długiej i ciężkiej chorobie, odeszła Romana Kaszczyc. „Barlinecka Roma”- poetka, malarka, pisarka, animator życia teatralnego, ceramiczka, dziennikarka. Wspaniale dogadywała się z każdą grupą wiekową, czym zasłużyła sobie na szacunek całych pokoleń.

  

Urodziła się na Podolu, na Kresach Wschodnich. W 1945 roku zamieszkała we Wrocławiu, mieście dymiących gruzów i wystraszonych, głodnych ludzi. Gdy była na 4 roku PWSSP we Wrocławiu, przez przypadek trafiła do Barlinka, ze studenckim teatrem poezji. To właśnie w tym mieście znalazła niezwykłe podobieństwa do miejsca na Podolu, które zabrała jej wojna. W Barlinku postanowiła szukać własnej drogi i własnej prawdy, nie narzuconej przez trendy, lecz inspirowanej przyrodą. Po ukończeniu studiów pożyczyła pieniądze na bilet w jedną stronę i przyjechała do Barlinka.

REKLAMA

Bez pieniędzy, mieszkania, znajomych tylko z dyplomem magistra sztuki w kieszeni. Jednak wierzyła, że to właśnie Barlinek jest jej miejscem przeznaczenia. Na początek założyła Ognisko Plastyczne. Później w 1975 Pracownię Ceramiki Unikatowej, która funkcjonuje do dziś. Była z niej bardzo dumna. Mówiła, że cieszy się, iż jej dziecko ma się dobrze.  Jest autorką baśni i legend, m.in. „Duchy z puszczy rodem”, „Kiedy kruk była biały”, „Przelewickie opowieści” oraz tej, na podstawie której powstała jedna z najważniejszych postaci naszego miasta - „Baśń o Królowej Puszczy Barlineckiej”. Wydała ponadto małą książeczkę „Barlinecka niezapominajkowa legenda” i kilkanaście pojedynczych legend w formie turystycznej ( z mapką i zdjęciem miejsca). Oprócz legend i baśni są jeszcze inne książki: „Dziennik liryczny”, „Imię czasu”, „Nie naprawiajcie zegara” i dwie monografie: chóru „Halka” i TMB.

Image 

Współpracowała m.in. z Barlineckim Ośrodkiem Kultury, Muzeum Regionalnym, Centrum Informacji Turystycznej, Przelewickim Ogrodem Dendrologicznym, Romami z Murzynowa. Jednak od samego początku była silnie związana z Towarzystwem Miłośników Barlinka i „Echem Barlinka”.  Roma nie tylko pisała artykuły, ale również tworzyła ilustracje i okładkę. Odznaczona m.in. Orderem Uśmiechu, Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, „Pro Arte” czy też Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. 19 listopada 2011 r. w Europejskim Centrum Spotkań przy ul. Leśnej otwarto galerię a zarazem pracownię Romany Kaszczyc.

Image  

Usytuowana na poddaszu, wyposażona została w najnowsze systemy wystawiennicze, jednak nie została pozbawiona ciepła i przyjaznej atmosfery. To właśnie tam, można było podejrzeć jak pracuje „Barlinecka Roma” lub po prostu przyjść i zachwycać się jej pracami. Ta galeria była jej marzeniem. Sama ją urządzała i pilnowała każdego wieszanego tam obrazu. Nie tak dawno obchodziła 50-lecie swojej twórczości. Było to dokładnie 5 października 2012 roku. Uroczystość odbyła się na sali widowiskowej BOK i wtedy też Stary Guślarz, Mądra Baba i Zielony Jan, bohaterowie „Baśni o Królowej Puszczy Barlineckiej” w zabawny sposób opowiedzieli historię Romany Kaszczyc, Królowej Barlineckich Artystów. Miała w dorobku około 100 wystaw w kraju i za granicą, ponad 100 spotkań autorskich, konferencji i wykładów w Polsce i Niemczech. Wzięła udział w ponad 40 audycjach telewizyjnych i radiowych. Była autorką wielu publikacji w różnych pismach, a kilka spektakli teatralnych zrealizowano wg jej tekstów.

Image 

22 maja 2016r. napisała ostatnią stronę swojej książki. W imieniu całej redakcji barlinek24.pl składamy serdeczne wyrazy współczucia rodzinie oraz wszystkim bliskim Romany Kaszczyc. "Ludzie, których kochamy, zostają na zawsze, bo zostawili ślady w naszych sercach" – Romo, będzie nam Ciebie brakować!

monikary

W dniach 24 - 25 maja w Muzeum Regionalnym w Barlinku, wystawiona zostanie księga kondolencyjna, ku czci pamięci zmarłej 22 maja Romany Kaszczyc. Wszystkich mieszkańców Gminy Barlinek, pragnących złożyć swój osobisty wpis, zapraszamy w godz. 9.00 - 16.00 do Muzeum Regionalnego. Uroczystości pogrzebowe Romany Kaszczyc odbędą się 25 maja - godz. 13.30 msza św. w Kościele p.w. Św. Bonifacego, godz. 15.00 wyprowadzenie urny z kaplicy cmentarnej. 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.