Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 piątek 19 lipca 2024r.   imieniny: Alfred, Arseniusz, Lutobor

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Ogrody Świata
Na mapie Europy znajdują się ciekawe, nieodkryte dla szerokiej publiczności miejsca. Do takich miejsc należą na pewno Ogrody Świata, które 27 maja br. postanowiła odkryć blisko 50-osobowa grupa globtroterów z Klubu Seniora „Złota Strzecha”.

  

W berlińskim okręgu Marzahn-Hellersdorf realizuje się od 2000 r. pod kierownictwem firmy „Grün Berlin Park und Garten GmbH“ wyjątkowy w Europie projekt - „Ogrody świata” („Gärten  der Welt”). Prezentowane są oryginalne przykłady sztuki ogrodowej z Azji, Orientu i Europy.

Historia ich powstania sięga jeszcze czasów enerdowskich, kiedy to berlińscy ogrodnicy przygotowali przegląd ogrodniczy (Berliner Gartenschau) w ramach obchodów 750-lecia miasta w 1987 roku. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku przyszedł czas na zmiany. Zieleniec został przebudowany a jego nazwa zmieniona na Erholungpark Marzahn (Park Wypoczynkowy Marzahn), która obok Ogrodów Świata obowiązuje do dzisiaj.

REKLAMA

Te bowiem powstały jeszcze później, Ogród Chiński (2000), Ogród Japoński i Balijski (2003), Ogród Orientalny (2005), Ogród Koreański (2006), Labirynt (2007), Ogród Bylin Karla Foerstera i Włoski Ogród Renesansowy (2008) oraz Ogród Chrześcijański (2011).

Obecnie na terenach graniczących z ogrodem trwają prace przygotowawcze do Międzynarodowej Wystawy Ogrodniczej, która odbędzie się w 2017 roku. Park Wypoczynkowy Marzahn ma 21 hektarów powierzchni i razem z pobliską Doliną Rzeki Wuhle (Wuhletal) i wzgórzem Kienberg tworzy rekreacyjny kompleks dla 300 tys. mieszkańców okolicznych osiedli. Liczba odwiedzających w 2012 roku wyniosła ponad 720 tys.

Szczególną ciekawostka jest to, że „Ogrody świata“ zostały zaprojektowane i wykonane przez rodzimych projektantów ogrodów. Sprowadzono również rodzime rośliny, kamienie i materiał budowlany. Jako pierwszy powstał największy w Europie Ogród Chiński, następnie Ogród Japoński w stylu zen. Kompleks mieszkalny ze świątyniami, otoczony przyrodą tropikalną, można znaleźć w Ogrodzie Balijskim. Ogród Seulski robi wielkie wrażenie dzięki swemu naturalnemu pejzażowi, podczas gdy Ogród Orientalny prezentuje się jako zwarty w sobie, ożywiony fontannami ogrodowy dziedziniec, mający symbolizować raj. W 2008 r. odnowiono Byliniarnię im. Karla Foerstera jako przykład niemieckiej sztuki ogrodowej z początku XX stulecia, poza tym założenie uzupełniono jeszcze Włoskim Ogrodem Renesansowym. Wyposażony w loggię, geometryczne kwietniki, żywopłoty z cisów i zdobny w rzeźby przedstawia on zaczątki sztuki ogrodowej w Europie. Zwiedzający mogą poza tym pójść krętymi ścieżkami mozaikowego labiryntu lub udać się do wielkiego labiryntu z wiecznie zielonych cisów.

Labirynt jest szczególnie ciekawym doświadczeniem albowiem na pozór nie jest tak łatwo się z niego wydostać. Po 20 minutach krążenia alejkami zwątpiliśmy czy damy radę. Ale udało się. Ciekawa jest koncepcja najmłodszego Ogrodu Chrześcijańskiego. Są to metalowe pergole, pomalowane na złoty kolor, składające się z liter. Okazuje się, że ułożone są one w konkretne teksty, które można czytać. Są cytaty z JPII i innych teologów i uczonych chrześcijańskich. Wszystkie ogrody robią wielkie wrażenie na zwiedzających. Wyróżnia się przepiękny Ogród Orientalny. Ogród Japoński to nieskazitelny ład i symetria. Poza tym Ogrody Świata jak wskazuje ich druga nazwa są ogromnym terenem wypoczynkowym. Jest mnóstwo leżaków, krzeseł a nawet hamaków. Można tam wspaniale spędzić cały dzień z rodziną. Nie brakuje kafejek i restauracyjek. Polecamy wszystkim.

Tekst i zdjęcia - Jolanta Borowska.

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież