pldaenfrdeuk

 sobota 24 lipca 2021r.   imieniny: Antoni, Kinga, Krystyna

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

MK - Gabinet kosmetyczny

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Barlineckie Korty Tenisowe

Był rok 1976, zawiązał się komitet budowy kortów. Pojawili się ludzie, którzy mimo przeciwności, chcieli coś zrobić dla mieszkańców naszego miasta. Chcieli tworzyć po to, aby następne pokolenia mogły z tego korzystać. My mieliśmy szczęście, że właśnie tacy ludzie w tamtym czasie pojawili się w Barlinku i postanowili wybudować Barlineckie Korty Tenisowe.

 

Komitet Budowy Kortów tworzyli:
• Naczelnik Miasta i Gminy - Waldemar Patrzałek
• I Sekretarz KM i G PZPR - Piotr Ślepowroński
• Dyrektor ZUO Bomet - Bronisław Bagiński
• Gł. Mechanik ZUO Bomet - Bogusław Kuklinowski
• Specjalista z ZUO Bomet - Henryk Kornaś

Były także inne osoby, które wniosły swój istotny wkład w budowę kortów: Bernard Kulesza, Włodzimierz Olejniczak, Antoni Bindas, Józef Domański, Stefan Piwowarczyk, Władysław Poletyło, pracownicy barlineckich zakładów pracy oraz młodzież Zespołu Szkół Zawodowych. Budowa kortów trwała 2 lata. Człowiekiem który koordynował i nadawał tok wszystkim działaniom był mgr inż. Bogusław Kuklinowski. Efektem było powstanie pięknego obiektu sportowego, z którego do dziś korzystamy.

Pierwszymi trenerami byli Bogusław Kuklinowski i Henryk Kornaś, którzy uprawnienia instruktorskie otrzymali od Zbigniewa Bełdowskiego, trenera Wojciecha Fibaka i reprezentacji Polski. Efektem ich pracy szkoleniowej były wyniki sportowe osiągane w turniejach wojewódzkich oraz ogólnopolskich.

Image
mgr inż. Bogusław Kuklinowski założyciel, miłośnik i trener tenisa z najmłodszą adeptką

Zawodnikami odnoszącymi największe sukcesy byli: Grażyna Pluszczewicz, Wioletta Grzegorek, Roman Bunda, Dariusz Kuklinowski, Jarosław Łukaszczyk, Waldemar Michałko, Krzysztof Michałko, Andrzej Łapiński, Bogdan Strych, Marcin Strych, Jarosław Witkowski.

Image
Od lewej: Jarosław Łukaszczyk, Waldemar Michałko, Dariusz Kuklinowski i Roman Bunda.

W latach 1978-1989 sekcja tenisowa była organizatorem: Ogólnopolskich Turniejów Klasyfikacyjnych juniorów i juniorek oraz młodzików o puchar dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp, Mistrzostw Polski Adwokatów, Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży oraz Mistrzostw Województwa.

Zmiany społeczno - gospodarcze jakie nastąpiły po roku 1989 zmusiły sekcję tenisa ziemnego do przekształcenia się w Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, działającej w ramach Barlineckiego Klubu Tenisowego. W tym okresie zajęcia szkoleniowe prowadzone były przez pana Romana Bundę, wspólnie z niezastąpionym instruktorem Bogusławem Kuklinowskim.

Największe sukcesy w tym okresie odnieśli: Anna Piwowarczyk, Ewa Binkowska, Agata Kaus, Alicja Binkowska, Magda Stefańska, Przemysław Glapiak, Wojciech Glapiak, Bartosz Kaliciński, Maciej Kotowski. Były to sukcesy osiągane na poziomie województwa Gorzowskiego w różnych kategoriach wiekowych. Dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców i trenerów zawodnicy wyjeżdżali na turnieje wojewódzkie, ogólnopolskie oraz na obozy szkoleniowe w okresie zimowym (Czechosłowacja-1993).

Od 1990 roku Barlinecki Klub Tenisowy był organizatorem wielu imprez tenisowych takich jak:
• 1991 - Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny Juniorów
• 1992 - Mistrzostwa Polski Nauczycieli
• Mistrzostwa Województwa Gorzowskiego
• 1993 - Mistrzostwa Polski Nauczycieli
• Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny
• Regionalny Turniej Klasyfikacyjny
• Mistrzostwa Województwa Gorzowskiego
• 1994 - Mistrzostwa Województwa do lat 16 i 18
• 1995 - Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny
• Mistrzostwa Województwa do lat 12 i 14

Teraz mamy rok 2016, równo 40 lat od momentu, kiedy pierwsza ciężarówka wysypała gruz w celu wykonania podłoża pod przyszłe korty. Działalność sportowa klubu oparta jest na organizacji turniejów tenisowych takich jak: Puchar Burmistrza Miasta, Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej, otwierający sezon Puchar Bogusława Kuklinowskiego, a także Mistrzostwa Barlinka. Od zeszłego sezonu ruszyła w klubie Liga Tenisowa, w której biorą udział prawie wszyscy członkowie klubu. Rozgrywane są również turnieje z cyklu Gran Prix, a teraz kiedy mamy oświetlenie, również turnieje nocne deblowe.

REKLAMA

Zarząd klubu zawsze podkreśla otwartość do współpracy z innymi organizacjami społecznymi, samorządem, szkołami oraz osobami prywatnymi w celu rozwoju tenisa ziemnego w naszej miejscowości. Takim przykładem jest współpraca z Barlineckimi Przedsiębiorcami w ramach której organizowany jest turniej przedsiębiorców. Ale nie tylko, pomagamy przy organizacji memoriału „Orlików” im. „Trzech Przyjaciół z Boiska”. Rozgrywamy również turnieje towarzyskie z innymi klubami tenisowymi, np.: z Gorzowa, Myśliborza, Koszalina. Nawiązana została również współpraca ze szkółkami tenisowymi z Łodzi, Pabianic, Warszawy, Szczecina w której ramach w lipcu i sierpniu organizowane są obozy szkoleniowe dla dzieci. Jest to korzystne nie tylko dla klubu, ale również dla naszego miasta , ponieważ przyjeżdża do nas około 150 dzieciaków, dla których trzeba zapewnić wyżywienie i zakwaterowanie.

Tenis to nie tylko wspaniały sport, ale sposób na spędzanie wolnego czasu na łonie natury w miłej atmosferze wśród ludzi o różnych zawodach, ale dzielących tę samą pasję. Nowy zarząd klubu postanowił powrócić do zwyczaju organizowania w okresie świąt Bożego Narodzenia kolacji wigilijnych nie tylko dla członków klubu, ale dla wszystkich tenisistów z Barlinka. Nową inicjatywą jest bal karnawałowy, który został zorganizowany po raz pierwszy w tym roku w Hotelu Barlinek dla członków klubu z małżonkami oraz zaproszonymi gośćmi. Posiadamy również stronę internetową (barlineckiklubtenisowy.pl) na której umieszczane są na bieżąco informacje na temat klubu. Od niedawna jesteśmy również obecni na Facebook'u.

Image  

Barlinecki Klub Tenisowy w roku 2016 zrzesza 46 członków. Z pięciu kortów zostały cztery, ponieważ poprzedni zarząd zdecydował o przekazaniu jednego kortu do gminy. Powodem zaistniałej sytuacji było pojawienie się inwestora prywatnego, który w tym miejscu wybudował kort kryty. Obiekt ten umożliwia nam grę również w okresie zimowym, oczywiście po wniesieniu stosownych opłat.

Barlinecki Klub Tenisowy utrzymuje się wyłącznie ze składek członkowskich. Porozumienie zawarte między UMiG w Barlinku a stowarzyszeniem nakłada na nas obowiązek dbania o stan techniczny obiektu. Koszty związane z utrzymaniem z roku na rok są coraz większe, a składki członkowskie są utrzymywane na jak najniższym poziomie, bo celem naszym jest to, aby jak najwięcej osób mogło korzystać z obiektu. Mimo prowadzonych prac konserwatorskich przez poprzedni zarząd, obiekt wymaga gruntownego remontu. Ogrodzenie obiektu, linie na kortach, słupki do siatek, stan płyty oraz jakość mączki po wieloletniej eksploatacji wymagają wymiany.

Czasy, w których nasz obiekt tenisowy był perłą w rejonie północno - zachodnim Polski dawno już minęły. Niektórzy członkowie klubu zrozumieli, że dalsze trwanie w tym stanie nie doprowadzi nas do niczego dobrego. W sierpniu roku 2015 w wyniku wyborów został wybrany nowy zarząd Barlineckiego Klubu Tenisowego w składzie: prezes Marek Orczyk, wiceprezes Krzysztof Gadzała, sekretarz Łukasz Napierała, skarbnik Krzysztof Maj, członek zarządu Piotr Hatłas.

Image 

Nowy zarząd od października 2015 roku rozpoczął pierwszy etap modernizacji kortów nr 1 i 2. Zakres prac obejmował wykonanie systemu odprowadzającego wodę z kortów, montaż systemu zraszającego korty oraz wykonanie oświetlenia, dzięki któremu będzie możliwa gra w godzinach wieczornych. Wymieniono również część ogrodzenia na nowe. Wszystkie prace były wykonywane przez członków klubu nieodpłatnie. Jest to tylko część modernizacji, które muszą być wykonane. Przed nami jest jeszcze wiele do zrobienia. Niestety środki finansowe jakimi dysponujemy są ograniczone, dlatego prace muszą być wykonywane etapami. Pierwszy etap mamy już za sobą. Jakie prace będą wykonywane w drugim etapie zdecydują wszyscy członkowie klubu na zebraniu w lutym 2017 roku.

Bardzo serdecznie zapraszamy mieszkańców miasta do korzystania z kortów tenisowych. Po opłaceniu składki członkowskiej, która nie jest wygórowana w porównaniu z innymi miejscowościami (300 zł na rok), można korzystać z kortów w sposób nieograniczony, nie tylko przez samych członków, ale również przez ich najbliższą rodzinę (żona, mąż, dzieci do 18 roku życia).

Celem naszego Stowarzyszenia nie jest zarabianie, ale stwarzanie jak najlepszych warunków do gry w tenisa ziemnego dla nas wszystkich. Komercjalizacja na poziomie amatorskim nie prowadzi do rozpowszechniania naszej dyscypliny sportu. Raczej dzieli na tych, których stać i których nie stać. Dlatego zarząd klubu uważa, że zmiany muszą następować w sposób rozważny, aby nie niosły za sobą negatywnych skutków społecznych. Miejmy nadzieję, że nasze dzieci i wnuki będą mogły korzystać z kortów tenisowych na takich samych warunkach, jakie stworzyli nam budowniczowie Barlineckich Kortów Tenisowych 40 lat temu. Bardzo im za to dziękujemy.

Zarząd Barlineckiego Klubu Tenisowego

Wybrane informacje w oparciu o opracowanie Janusza Kowalczyka „Miejski Klub Sportowy POGOŃ 1946 -1996”, Barlinek wrzesień 1996.

Pin It

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.