Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 piątek 19 lipca 2024r.   imieniny: Alfred, Arseniusz, Lutobor

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Ciepłe wspomnienia z Aten
Gdy tak zimno za oknem, ciemno i ponuro wspominam fantastyczne chwile, które mogliśmy spędzić w Atenach na początku  listopada ubiegłego roku. Otóż, dwanaścioro uczniów, w tym ja, oraz dwóch nauczycieli naszej szkoły ZSP nr 1 w Barlinku, mieli przyjemność wziąć udział w drugiej wymianie uczniów, która odbyła się w ramach projektu „Spełniamy marzenia o kształceniu i pracy w krajach UE” z programu Eramus+.

 

Uczestniczyło w niej także 12 uczniów i 2 nauczycieli ze Szkoły Handlowej z Zagrzebia oraz 26 uczniów i 3 nauczycieli z Liceum Vrilissia w Atenach.

Dzień pierwszy 7.11.2016 (poniedziałek)
O 11:30 wyruszyliśmy w podróż busem, który zawiózł nas na lotnisko do Berlina. Nie opuszczało nas podekscytowanie, ponieważ większość z nas miała okazję przeżyć swój pierwszy lot samolotem. Było to dla nas niesamowite doświadczenie. Po przelocie z Berlina do Aten wsiedliśmy do autobusu, który nas zawiózł pod szkołę Liceum Vrilissa w Atenach, gdzie czekały na nas rodziny, u których mieliśmy nocować podczas całego pobytu w Grecji. Przed spotkaniem mieliśmy możliwość zapoznać się z rówieśnikami poprzez portale społecznościowe oraz pocztę elektroniczną. Do domów swoich „hostów” – rodzin nas goszczących, dotarliśmy około godziny 22.00 (dodam, że w Grecji jest później o godzinę niż u nas…). Nie mieliśmy tego dnia wiele czasu wolnego, lecz był to z pewnością dzień pełen wrażeń. Pomimo tego, że podróż była bardzo ekscytująca, każdy z nas odczuwał zmęczenie.

Dzień drugi 8.11.2016 (wtorek)
Pierwszą atrakcją, która czekała na nas w drugi dzień wymiany było przywitanie, przedstawienie i krótkie zaprezentowanie się krajów partnerskich, podczas którego mogliśmy zobaczyć słynną grecką Zorbę czy też dowiedzieć się nieco więcej o Grecji oraz Chorwacji. Jeden z uczestników wymiany- Damian Ladra przygotował krótki film przedstawiający Polskę, wspólnie zaś zaśpiewaliśmy piosenkę „Hej sokoły” i zatańczyliśmy taniec belgijski, czym podbiliśmy serca naszych nowych kolegów, którzy chętnie do nas dołączyli. Wzięliśmy również udział w warsztatach przedstawiających system edukacji w krajach partnerskich. Po zajęciach pojechaliśmy do restauracji, by wspólnie skosztować tradycyjnych greckich dań.
Gdy nasz głód został zaspokojony ruszyliśmy w dalszą wycieczkę- naszym kolejnym przystankiem była fabryka oliwy, gdzie mogliśmy dowiedzieć się i zobaczyć w jaki sposób jest ona produkowana. Była to niewielka fabryka wielkości budynku naszej lokalnej stacji Orlen. Wewnątrz jednak, mogliśmy wszystko dokładnie zaobserwować oraz zadać nurtujące nas pytania jednemu z pracowników. Pracowity dzień zakończyliśmy ok. godz. 17:00, a wieczorek wszyscy uczestnicy wymiany spotkali się w pizzerii, by wspólnie zjeść kolację i lepiej się poznać.

REKLAMA

Dzień trzeci 9.11.2016 (środa)
Trzeciego dnia spotkaliśmy się wszyscy o 9:00 rano pod szkołą, by stamtąd wyruszyć do kolejnego punktu programu- fabryki wina, której wszyscy byli bardzo ciekawi. Podróż busem trwała ponad 40 minut w jedną stronę, tak więc na miejscu byliśmy dopiero ok. 10:00. Fabryka wina okazała się być bardzo nowoczesnym budynkiem, który, jak się później dowiedzieliśmy 50% zapotrzebowania energii wykorzystuje z natury. Zwiedzanie fabryki zaczęliśmy od plantacji winogrona oraz oliwy. Zobaczyliśmy zaledwie mały skrawek z całych zasobów fabryki, ponieważ plantacja ciągnie się kilometrami a ponadto rozdzielają ją góry. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po fabryce, a właściciel fabryki pokazywał nam i tłumaczył kolejne etapy produkcji wina, opowiadał historię fabryki oraz odpowiadał na nasze pytania. Na koniec wizyty wszyscy razem zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i ruszyliśmy w dalszą drogę. Kolejnym przystankiem była restauracja nad morzem, gdzie po skończonym posiłku mieliśmy godzinę na zrobienie sobie pamiątkowych zdjęć i podziwianie pięknego, greckiego krajobrazu, którym wszyscy byliśmy zachwyceni. Ostatnim punktem dnia było centrum nurkowania, gdzie przywitało nas dwóch pracowników. Wprowadzili nas oni w „podwodny świat”, pokazując nam barwną prezentację i opowiadając o swojej pracy. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się o nurkowaniu nie tylko jako o pasji, lecz również jak połączyć je z karierą. Zobaczyliśmy zdjęcia gatunków zwierząt i roślin żyjąc pod wodą, jak również zdjęcia wraków odnalezionych na dnie morza lub oceanu (wszystkie wykonane przez pracowników ośrodka). Tym akcentem zakończyliśmy kolejny dzień wymiany.

Dzień czwarty 10.11.2016 (czwartek)
Pierwszym punktem czwartkowego programu była wizyta na Uniwersytecie Rolniczym. Dowiedzieliśmy się tam nieco więcej o procesie produkcji mleka oraz warunkach, jakie muszą zostać spełnione, aby możliwa była hodowla krów i owiec. Ponadto studenci, którzy oprowadzali nas po uczelni, pokazali nam kolejne etapy powstawania jedwabiu- od hodowli owadów aż po gotowy produkt oraz maszyny, które do tej produkcji są wykorzystywane. Zapoznaliśmy się również z procesem produkcji miodu, którego mieliśmy okazję skosztować. Na koniec wizyty obejrzeliśmy film opowiadający o uniwersytecie jak i również rolnictwie w Grecji, po czym ruszyliśmy w dalszą podróż. Po zjedzonym posiłku czekała na nas wizyta w kolejnym na kolejnej uczelni- The American Collage of Greece. Uniwersytet ten wywarł na nas ogromne wrażenie, gdyż wykonany był w bardzo nowoczesnym stylu- niczym z amerykańskich filmów . W tymże uniwersytecie odbyły się kolejne- ostatnie tego dnia warsztaty- dotyczące transportu towarów drogą morską oraz turystyki.

Dzień piąty 11.11.2016 (piątek)
Atrakcją, która czekała na nas w piątek była gra miejska. Zostaliśmy wymieszani i podzieleni na grupy, dostaliśmy mapy i zadania i zaczęliśmy zabawę. Celem gry było odnalezienie wielu  ciekawych zabytków, zdobycie o nich najważniejszych informacji  oraz zapoznanie się z kulturą panującą w krajach partnerskich. Jednym z wielu zadań, które musieliśmy wykonać było wzajemne uczenie się krótkich piosenek w obcym języku, co okazało się być bardziej skomplikowane niż mogliśmy sobie wyobrażać. Gdy już wszystkie grupy dotarły do celu ruszyliśmy, by wspólnie zobaczyć jeden z najpiękniejszych greckich zabytków- Akropol. Mieliśmy szczęście, ponieważ pogoda tego dnia bardzo nam dopisała- od rana świeciło słońce i było bardzo ciepło. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, a widok, który obserwować można było po wejściu na sama górę zapierał dech w piersiach. Wieczorem wszyscy razem, wraz z nauczycielami, udaliśmy się do restauracji, by zjeść wspólną, pożegnalną kolację. Były tańce, śpiewy, świetna zabawa- wykorzystywaliśmy ostatnie chwilę, gdy byliśmy wszyscy razem. Na kolację uczestniczki naszej grupy wykonały patriotyczne kotyliony, które rozdaliśmy naszym kolegom i koleżankom, opowiadając im o Święcie Niepodległości oraz historii naszego kraju.

Dzień szósty 12.11.2016 (sobota)
Wszystko co dobre, szybko się kończy- spakowani ruszyliśmy z samego rana na zbiórkę, by wsiąść w autobus i zakończyć naszą przygodę. Były to ostatnie chwile spędzone z młodzieżą z Grecji. Podziękowaliśmy im za gościnę wręczając każdemu skromne opakowanie polskich słodkości, każdy z nas również otrzymał drobny upominek. Gdy nadeszła chwila pożegnania, było wiele wzruszeń i łez, lecz również radość, że mogliśmy poznać tak wspaniałych ludzi. W momencie, w którym wsiedliśmy do busa zdaliśmy sobie sprawę, że nadszedł czas, aby wracać do domu. Była to niezapomniana przygoda i wspaniałe doświadczenie- jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy brać w tym wszystkim udział. A dziś spoglądając na termometr za oknem wspominamy słońce i ciepłe listopadowe dni tam spędzone oraz przyjazne relacje nawiązane z rówieśnikami z obu krajów.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy naszym nauczycielkom pani Monice Jagielło-Trif i pani Mirosławie Korczak, dyrekcji szkoły i programowi Erasmus+, że mogliśmy być częścią tej przygody, ponieważ było to dla nas niesamowite przeżycie.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież