Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.


 piątek 22 września 2023r.   imieniny: Joachim, Maurycy, Tomasz

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

W związku z licznymi komentarzami i pytaniami dotyczącymi lądowań w Barlinku śmigłowca Ratownik24, należącego do foty Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim, postanowiliśmy dopytać o to, dlaczego Barlinek nie posiada własnego lądowiska. Te i inne pytania zadaliśmy Rzecznik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Justynie Sochackiej.

 

Ile lotów do Gminy Barlinek wykonał śmigłowiec z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego od listopada 2016 roku, czyli od momentu uruchomienia bazy LPR w Gorzowie Wielkopolskim? 4 misje. Do jakich zdarzeń był dysponowany? Udar, zatrucie lekami, zawał mięśnia sercowego, upadek z wysokości. 

Ile minut zajmuje lot z Gorzowa Wlkp. do Barlinka?
Sam lot zajmuje ok. 7 minut, należy do tego dodać czas niezbędny na uruchomienie maszyny – ok. 3 minuty.

REKLAMA

Jaki teren obsługuje śmigłowiec z bazy LPR w Gorzowie Wlkp.? Śmigłowiec operuje w promieniu 130 km od bazy. Jednak w sytuacjach szczególnych np. zdarzeń masowych może być dysponowany również na dalsze odległości. Z informacji przekazanej nam przez Gminę Barlinek, lądowisko wyznaczone przez Gminę to Stadion Miejski, gdzie wszystkie jednostki ratownicze mogą swobodnie dojechać. Jednak od pewnego czasu, śmigłowiec nie ląduje na w/w lądowisku a przy ul. 31-go stycznia k/sklepu Lidl. Tamtejszy teren jest wcześniej zabezpieczany przez OSP Barlinek. Jaki jest powód lądowania w tamtym miejscu a nie tym ówcześnie wyznaczonym przez Gminę Barlinek? Dodam tylko, że nie było to związane ze zdarzeniem drogowym w tym miejscu, a śmigłowiec podejmował tam osoby przekazywane przez załogę Pogotowia Ratunkowego. W dokumentacji LPR nie figuruje żadne lądowisko dla śmigłowców na terenie Barlinka. Uprzejmie informuję, że realizując lot HEMS (do wypadku lub nagłego zachorowania) w ciągu dnia załoga ląduje jak najbliżej miejsca zdarzenia (na drodze, łące, parkingu itp.) i to pilot z powietrza wybiera bezpieczne miejsce do posadowienia maszyny. Nie jest potrzeba asysta strażaków. Po zachodzie słońca realizując loty HEMS załogi lądują na tak zwanych miejscach gminnych (wyznaczonych, opisanych i udokumentowanych), które muszą być zabezpieczone i oświetlone przez PSP. Obowiązek posiadania lądowiska mają szpitale posiadające w swoich strukturach szpitalne oddziały ratunkowe. Proszę nie mylić lądowiska przyszpitalnego (wykorzystywanym w transporcie pacjenta do i ze szpitala) z miejscem gminnym (wykorzystywanym tylko i wyłącznie do lądowań nocnych), ani z lądowaniem bezpośrednio w miejscu jakiegoś zdarzenia w dzień.

Image

Czy śmigłowiec wykonuje również loty nocne i czy na terenie Barlinka znajduje się miejsce, gdzie mógłby swobodnie wylądować w nocy? W Barlinku nie ma takiego miejsca. Aktualny wykaz lądowisk i miejsc gminnych znajduje się na stronie lpr.com.pl w zakładce Lądowiska. Wcześniej do zdarzeń i transportu chorych dysponowany był śmigłowiec z Goleniowa. Ile takich lotów wykonał w 2016 roku do Gminy Barlinek? Załoga HEMS z bazy w Szczecinie wykonała w 2016 r. 5 lotów do Barlinka (wszystkie to nagłe zachorowania).

Image

Z odpowiedzi, jakie udało nam się uzyskać od Rzecznik LPR, wynika jedno – Szpital w Barlinku nie ma obowiązku budować lądowiska, bowiem nie posiada w swych strukturach Oddziału Ratunkowego. Śmigłowiec, który wykonuje loty do Gminy Barlinek, oprócz transportu chorych z i do szpitala, brał udział w akcjach ratunkowych na miejscach wypadków. Pozostaje tylko jedna kwestia – wyznaczenie terenu do nocnych lądowań. Udało nam się dotrzeć do dokumentu z 2009 roku, z którego wynika, iż Gmina Barlinek podała dwie propozycje miejsc nocnych lądowań dla śmigłowca ratunkowego. Jest to Stadion Miejski i płyta boiska sportowego przy SP nr 4. Nie udało nam się jednak ustalić, dlaczego i w jakich okolicznościach miejsca te zostały skreślone, skoro dziś nie figurują na wykazie lądowisk i miejsc gminnych bazy LPR. Nie powinno nas jednak dziwić, iż śmigłowiec ląduje koło Lidla czy w innych nieoczekiwanych miejscach. To pilot decyduje o bezpiecznym miejscu w którym wyląduje i podejmie pacjenta. monikary

HELIKOPTER KOŁO LIDLA >>>    

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.