BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 niedziela 25 września 2022r.   imieniny: Franciszek, Kleopatra

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

FIRMA ROLNICZA BYSKOV AGRO SP. Z O.O. POSZUKUJE PRACOWNIKÓW

Kursy zawodowe, maszynowe, budowlane - szkolenia BHP - Nowogard, Koszalin, Szczecin - HAGA

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Miejsce dla artystki
Twórczość Romany Kaszczyc podziwiana jest w Polsce i za granicą. Tymczasem w rodzinnym mieście jej prac nie ma gdzie oglądać. Kim jest Romana Kaszczyc w Barlinku nikomu nie trzeba tłumaczyć. - Pisze piękne legendy, maluje, działa w Towarzystwie Miłośników Barlinka, organizuje kulturalne imprezy - wyliczają Elżbieta Tkacz i jej córka Iwona.

 

Nie stać ich na salę

Romana Kaszczyc założyła pracownię ceramiki unikatowej, która dziś jest znakiem rozpoznawczym Barlinka. Od lat jest animatorką kultury, uczestniczyła w zakładaniu Towarzystwa Miłośników Barlinka, w którym aktywnie działa do dziś. Jej prace zdobią galerie i prywatne mieszkania na całym świecie, a jej legendy o Barlinku od lat przyczyniają się do promocji miasta. Artystka, mimo problemów zdrowotnych, przez cały czas tworzy.

- W moim dwupokojowym mieszkanku już nie ma miejsca na kolejne prace. Mam wydeptane ścieżki pośród poukładanych wszędzie stosów książek i płócien. Część moich obrazów wisi w siedzibie towarzystwa przy ul. Sądowej, reszta musi być schowana za szafą - mówi artystka.

Teraz jeszcze pod znakiem zapytania stanął los sali wynajmowanej przez barlineckie towarzystwo. Cena za miesiąc to ponad 1 tys. zł i, zdaniem członków organizacji, jest za wysoka.

REKLAMA

- Organizujemy tu spotkania, konferencje. Są też plany, by powstała galeria właśnie twórczości pani Romany. Można by zaadaptować dla niej poddasze budynku, jednak za obecne stawki nie jesteśmy w stanie tego utrzymać - twierdzi Krzysztof Komorowski, prezes towarzystwa, które utrzymuje się z głównie z reklam zamieszczanych w wydawanym przez nie miesięczniku.

Gmina planuje galerię

O kłopotach słynnej artystki burmistrz Zygmunt Siarkiewicz dowiedział się od nas. - Prośby o utworzenie galerii dotąd nie słyszałem, ale gmina taką inwestycję planuje - zapewnił nas.

Zaznaczył jednak, że artystka prowadzi działalność prywatną i miasto nie ma w obowiązku zapewnić jej pomieszczenia. Mimo to urząd od lat pomaga R. Kaszczyc, kupując chociażby jej prace czy dotując wydawnictwa. - Jeżeli artystka jest zawiedziona, porozmawiam z nią i wszystko jej wyjaśnię - deklaruje burmistrz i wyjaśnia, że w tej chwili przygotowywany jest wniosek o dotację na przebudowę ośrodku kultury Panorama. Dokument zwiera plan utworzenia galerii R. Kaszczyc.

Zapytaliśmy też o Towarzystwo Miłośników Barlinka. - Cena najmu została ustalona przez Radę Miasta (budynek należy do Barlienckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego - red.) i nie jest ceną komercyjną, ale wyznaczoną dla tego typu organizacji - tłumaczy Z. Siarkiewicz.

Źródło: gazetalubuska.pl

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.