Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 piątek 19 lipca 2024r.   imieniny: Alfred, Arseniusz, Lutobor

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

13 maja na Euroboisku im. Alfreda Pluszczuka, po raz pierwszy w historii Barlinka, odbył się mecz sparingowy futbolu amerykańskiego, pomiędzy drużynami Ułani Barlinek a Miners Krause Wałbrzych. Mecz ten, przyciągnął sporą widownię, która z zaciekawieniem przyglądała się tej nieznanej jeszcze w naszym mieście, dyscyplinie sportu. Aby przybliżyć Państwu zasady gry, historię Ułanów, ich plany na najbliższe miesiące, zadaliśmy kilka pytań Prezesowi Klubu „Ułani Barlinek” Maciejowi Łapińskiemu.

Czym jest futbol amerykański? Jakie w nim obowiązują zasady?

Futbol amerykański jak sama nazwa wskazuje, jest to sport zespołowy wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych. Przez wielu specjalistów porównywany jest on do szachów, ponieważ taktyka gra tutaj pierwsze skrzypce, a sama akcja po ustaleniu zagrywki poprzez rozgrywającego, trwa góra kilka sekund. W skrócie sport ten polega na zdobyciu jak największej ilości punktów, tak jak w wielu innych sportach. Punkty zdobywamy poprzez przeniesienie piłki do pola punktowego przeciwnika tzw. Endzone’a i zdobyciu przyłożenia wartego 6 punktów, po czym następuje dodatkowa próba zwana podwyższeniem, w którym można zdobyć 1 punkt poprzez kopnięcie piłki między słupkami charakterystycznej bramki lub 2 punkty poprzez bieg lub podanie. Punkty można zdobyć również poprzez trafienie kopnięciem piłki między słupkami bramki (3 punkty) lub powalenie przeciwnika niosącego piłkę w jego własnym polu punktowym (2 punkty) tzw. Safety. Zasadą przy poruszaniu się po boisku jest to, że na przejście przynajmniej 10 jardów mamy 4 próby. Jeżeli niestety nie uda nam się tego dokonać podczas tych 4 prób, piłkę w ostatniej próbie możemy odkopnąć jak najdalej w głąb pola przeciwnika lub po nieudanej 4 próbie przeciwnik przejmuje piłkę i rozpoczyna ofensywę.

REKLAMA

Myli mi się futbol amerykański z rugby. Rozumiem, że to dwie różne dyscypliny sportu? Jaka jest różnica między nimi?

Najbardziej widoczną różnicą między tymi sportami jest to, że w futbolu używa się ochraniaczy ramion i kasków. Wbrew pozorom piłka również jest zupełnie inna, a tak naprawdę istnieją tylko dwie cechy łączące te dwa sporty. Są to charakterystyczne bramki oraz fakt, że zawodnika z piłką trzeba powalić na ziemię. Futbol amerykański skupia się głównie na taktyce, w której liczy się idealne zgranie każdego członka drużyny, tak aby bezbłędnie wykonać zagranie wybrane przez rozgrywającego przed każdą akcją w tzw. „huddle”. Jedna pomyłka może skończyć się przechwyceniem piłki przez przeciwnika i stratą przyłożenia.

Proszę przybliżyć naszym czytelnikom historię drużyny „Ułani Barlinek”. Kiedy powstała, kto był założycielem i skąd pomysł na właśnie tą dyscyplinę?

Pomysł na stworzenie drużyny futbolu amerykańskiego w Barlinku powstał pod koniec 2015 roku, a założycielem i pomysłodawcą wprowadzenia nowej dyscypliny w naszym mieście byłem ja, Maciej Łapiński. Przed kilkoma laty trenowałem rugby jednak sport ten do mnie nie przemawiał. Trafiłem na mecz Husarii Szczecin (futbol amerykański). Wtedy zafascynowałem się tym sportem i postanowiłem spróbować w Barlinku. Drużyna została nazwana Ułani w hołdzie dla mojego pradziada, który walczył w 6 Pułku Ułanów Kaniowskich podczas II Wojny Światowej. Rozpoczęło się od stworzenia strony na portalu społecznościowym facebook, gdzie rozpocząłem badanie gruntu pod tą inicjatywę. Bardzo szybko zaczęli zgłaszać się nowi chętni. Na pierwszy trening, który odbył się w styczniu 2016 roku przybyło około 50 osób. To upewniło mnie, że jest u nas miejsce na nową i ciekawą dyscyplinę, po czym z pierwszym wyklarowanym zespołem założyliśmy oficjalny klub sportowy.

Liga, klasa – jak klasyfikuje się drużyny futbolu amerykańskiego i w jakiej tabeli można Was znaleźć?

W Polsce istnieje Polska Liga Futbolu Amerykańskiego (PLFA), która dzieli się zaczynając od najwyższej na: Topligę, PLFA I, PLFA II, PLFA 8 oraz juniorskie PLFA J-8 i PLFA J-11. Łącznie we wszystkich ligach bierze udział 81 drużyn z całej Polski. My jako drużyna początkująca zaczynamy od samego dołu czyli od PLFA 8, gdzie występuje się w formie 8-osobowej, w wyższych ligach jest to 11 zawodników. W PLFA 8 bierze udział 20 drużyn, które walczą o tytuł Mistrza Polski Futbolu 8-osobowego.

Czujecie się amatorami, półzawodowcami, zawodowcami?

Niestety w Polsce nie stać nas jeszcze na to, aby zarabiać na tym sporcie z wyjątkiem zagranicznych trenerów oraz zawodników m.in. ze Stanów Zjednoczonych. Na tę chwilę jesteśmy amatorami, którzy dążą do czegoś więcej. Futbol amerykański otwiera jednak drogę dla młodych zdolnych osób na grę w Topligowych zespołach, gdzie istnieje duża szansa, że zostaną oni zauważeni i otrzymają szansę gry w reprezentacji naszego kraju.

Za Wami pierwszy mecz w Barlinku. Jak go oceniacie?

Uważamy, że ten mecz dał nam bardzo dużo. Zyskaliśmy doświadczenie i wyciągnęliśmy wnioski z tej porażki. Przeciwnik był bardzo mocny, więc mieliśmy również okazję do nauki. Niestety niefortunnie podczas tego meczu trafiły się trzy poważniejsze kontuzje co nie zdarza się często, ale i z tego czegoś się nauczyliśmy. Zdobyliśmy pierwsze punkty dla naszego miasta, z których jesteśmy dumni.

Mówi się, że futbol amerykański to sport dla twardzieli i prawdziwych facetów a tym czasem widziałam, że w drużynie są również kobiety. Na boisku grają na równi z potężniejszymi od siebie kolegami z zespołu.

Płeć nie ma znaczenia, liczy się zaangażowanie i chęć do treningów. Zapewniam, że niejeden twardziel miałby problemy próbując ograć naszą koleżankę.

Jak można zostać zawodnikiem „Ułanów Barlinek”? Każdy może trenować futbol amerykański?

Tak, każdy może trenować futbol i to właśnie wyróżnia go na tle innych sportów. Każda budowa ciała pasuje do innej pozycji na boisku i dla wszystkich znajdzie się miejsce. Zachęcamy do dołączania do Ułanów oraz o kontakt z nami poprzez Naszą stronę gdzie chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące tej dyscypliny. Treningi odbywają się w środy o godzinie 19:00 i w niedzielę o godzinie 18:00 na Euroboisku, a już w najbliższym czasie planujemy rekrutację.

To sport wymagający, agresywny, kontaktowy, zdarzają się kontuzje, złamania – nie zniechęca to młodych zawodników do wstąpienia w Wasze szeregi?

Niestety każdy sport drużynowy jest kontaktowy i nie da się uniknąć kontuzji, dotyczy to również futbolu. Agresji mimo, że tak to wygląda z boku, na boisku i poza nim u nas nie można uświadczyć, raczej każdy zawodnik futbolu amerykańskiego jest przyjaźnie nastawiony do przeciwnika, co można było zaobserwować w niektórych sytuacjach podczas meczu. W całej Polsce staramy się, aby był to sport rodzinny, tak jak jest to w Stanach, gdzie na mecze przychodzą całe rodziny. Jest to świetny sposób na spędzenie miło czasu przy emocjach jakie zapewnia mecz dwóch zdeterminowanych drużyn. Wystawiamy wraz z drużyną Husaria Szczecin juniorski skład pod nazwą „Młoda Husaria i Ułani” w rozgrywkach PLFA J-8 już drugi sezon z rzędu.

Ile osób obecnie trenuje w drużynie – ile lat ma najmłodszy i ile najstarszy zawodnik?

Na tę chwilę w drużynie trenuje 30 osób. Najstarszy zawodnik ma 40 lat, a najmłodszy zawodnik, który brał udział w rozgrywkach 13. Zapraszamy osoby, w każdym wieku do spróbowania swoich sił.

Futbol amerykański w Polsce to moda czy sport, który traktuje się poważnie?

Jeszcze dziesięć lat temu moglibyśmy powiedzieć o modzie, lecz w tej chwili Polska to kraj, w którym futbol amerykański rozwija się najszybciej w całej Europie i coraz więcej zawodników z Ameryki (gdzie jest to sport narodowy) chce grać w Polsce. Nie można tutaj nie wspomnieć o tym, że polska drużyna Panthers Wrocław jest aktualnym Mistrzem Europy. Ponad to w Polsce coraz więcej miast buduje nowe stadiony do futbolu amerykańskiego. Takie obiekty wybudowano w Zielonej Górze, Wrocławiu, a kolejna inicjatywa planowana jest w Szczecinie.

Wróćmy do Waszej drużyny. W jaki sposób się finansujecie? Macie wyjątkowe stroje, piłki też kosztują. Czy miasto w jakiś sposób Was wspiera?

Od początku istnienia finansujemy się wyłącznie ze składek członkowskich, jesteśmy w trakcie poszukiwania sponsorów na aktualny i przyszły sezon. Koszt jednego kompletu stroju faktycznie nie jest mały, bowiem jest to około 1000 zł. Na tę chwilę posiadamy 10 kompletów drużynowych dla osób bez własnego sprzętu, ufundowanych ze składek członkowskich i funduszy własnych. Sam start w lidze to kolejne 3000 zł. Bardzo zależy nam również na nawiązaniu współpracy z naszym miastem, ponieważ chcemy godnie je reprezentować, a bez jego pomocy nigdy nam się to nie uda.

Podczas Waszego pierwszego meczu w Barlinku, wiele osób zwróciło uwagę na brak konferansjera, przez co nikt nie rozumiał co się dzieje na boisku.

Bardzo chcemy Państwa przeprosić za brak komentatora, który wyjaśniłby sytuację na boisku. Podczas kolejnych spotkań rozgrywanych w naszym mieście komentarz, jak i tablica wyników będą zawsze obecne. Mimo to mamy nadzieję, że byli Państwo zadowoleni z organizacji całego meczu.

barlinek

Kiedy kolejny mecz? Może tym razem na boisku im. Bronisława Bagińskiego?

W Barlinku planujemy rozegrać jeszcze jeden sparing przed sezonem, jednak data jeszcze nie została ustalona. Sezon rozpoczyna się 12 sierpnia, a turniej otwarcia przypadł właśnie nam i nie ukrywamy, że idealnym miejscem na jego organizację byłby nasz piękny reprezentatywny stadion, który leży niemal odłogiem. W naszej grupie zmierzymy się z drużynami Husaria Szczecin, Korsarze Koszalin, Griffons Słupsk oraz Cougars Szczecin.

Jakie macie plany na najbliższą przyszłość?

W tym roku czeka nas jeszcze wyżej wspomniany sezon, w którym staniemy do walki o Mistrzostwo Polski. W przyszłym roku, chcielibyśmy wystąpić indywidualnie z naszą drużyną juniorską, więc zależy nam na nawiązaniu od września współpracy ze szkołami w naszej gminie oraz rozszerzenie działalności klubu na bezkontaktową formę futbolu amerykańskiego czyli futbol flagowy, poprzez który również będziemy uczyli tego sportu najmłodszych.

Na zakończenie zapytam jeszcze o zdrowie Waszych kolegów, którzy zostali kontuzjowani podczas meczu, który odbył się 13 maja. Jak się czują i czy szybko wrócą do treningów?

Niestety kontuzje te wyłączają ich z aktualnego sezonu, jednak są to silni faceci, którzy zaraz po powrocie do domu zapowiedzieli jak najszybszy powrót do treningów i sami chociaż nie mogą aktualnie ćwiczyć, odwiedzają nas na boisku.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Dziękuję bardzo i pozdrawiam w imieniu drużyny. Maciej Łapiński - Prezes Klubu Ułani Barlinek.

Z Prezesem Klubu Ułani Barlinek
rozmawiała monikary

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież