Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Kiedy stare walczy z nowym
Czy boimy się zmian ? Czy lęk przed zmianami, jest większy od lęku przed śmiercią ? Tak, ponieważ lęk przed śmiercią, jest odmianą lęku przed zmianą. Stare doświadczenie jest znane, wiemy, czego możemy się po nim spodziewać. Natomiast nowości pociągają nas dlatego, ponieważ mają w sobie elementy ryzyka, które czasami dodaje pikanterii naszemu życiu.  Czyli mieszane uczucia…

 

Wszyscy ludzie przed zmianami odczuwają lęk, nawet najwięksi ryzykanci, choć w mniejszym stopniu. Nazywają go twórczym podnieceniem lub tremą albo ekscytacją. Może świadomie nie wiedzą, że tak właśnie objawia się lęk przed zmianą. Ludzie, którzy w dzieciństwie mięli zachwiane poczucie własnej wartości bardziej obawiają się zmian. Unikają często sytuacji , które niosłyby za sobą ryzyko zmiany, a więc i utraty przez nich poczucia bezpieczeństwa.

Życie stawia przed nami wciąż nowe wyzwania, które nie zawsze da się przewidzieć.

 Jak stymulować w sobie lęk ?

 Oswoić się z nim,  

 Image
 

Osoba pragnąca zmienić coś w sobie, a w konsekwencji, w swoim życiu, już ma duży plus po swojej stronie. To jest jej osobista chęć wynikająca z wolnej woli. Przez innych może to być odbierane jako niestałość w decyzjach, jednak osoba świadomie rozpoczynająca pracę nad zmianami wie, jak jest naprawdę. I to jej wystarcza. W końcu przecież gra idzie o nią samą, o jej życie i to staje się priorytetem!

REKLAMA

Ważna jest także każda informacja, która pomoże danej osobie oswoić się z myślą o zmianie. Należy poznać „przeciwnika”. Niezależnie czy pierwszy raz masz lecieć samolotem, odważyć się wygłosić odczyt czy idziesz na terapię, zbierz jak najwięcej informacji na ten temat, które mogą uspokoić Twój umysł.

• kiedy już zebrałeś potrzebne Ci informacje i oswoiłeś się z myślą o zmianie, kolejnym krokiem będzie zainicjowanie jej przez Ciebie.

W oswojeniu z czymś nowym najlepiej robić to metodą „małych kroczków”, to znaczy powoli, zaczynając od tego, co odczuwasz jako najbardziej przyjazne i łatwe w tej kwestii. Jeśli na przykład przygotowujesz się do pierwszej podróży samolotem i dowiedziałeś się tego, co dało ukojenie Twojemu umysłowi, to znaczy, jak wygląda podróż, ile będzie trwała, jak wyglądają środki ostrożności itp., wówczas przystępujesz do ćwiczeń praktycznych. Może być to podróż na lotnisko i oswojenie się z widokiem samolotów lub wyobrażanie sobie podróży. Ostatnim etapem takiego przyzwyczajania się do zmiany będzie oczywiście dokonanie jej. W tym przypadku: rzeczywista podróż samolotem.

Warto w ogóle mieć świadomość, że ŻYCIE JEST ZMIANĄ, co ułatwi przyzwyczajenie do tej myśli.
Każda zmiana w psychice, czy w życiu osoby niesie ze sobą zmianę w przeżywaniu, która na początku może być przykra. Ma to związek z procesem oczyszczania i uwalniania psychiki z dawnych przeżyć, do których jest ona bardzo przyzwyczajona i nie chce ich puścić. Choć trudne, są one znane psychice, więc łatwiejsze do przeżywania niż nowe, nawet przyjemniejsze.

 DAJ SOBIE CZAS NA TE ZMIANY Image
Pozwól samemu sobie przeczekać ten trudny czas, gdy stare walczy z nowym. Bliska i wspierająca osoba będzie tu bardzo pomocna. W tym okresie przystosowania do nowej sytuacji lub zmian psychicznych najlepszą pomocą jest po prostu BYĆ OBOK osoby, która tej zmiany doświadcza. Dopiero po jakimś czasie można podać jej sposoby na poradzenie sobie w nowej sytuacji, gdy stara „wypali się”.

Dlatego tak ważne są „małe kroczki”, powolny i delikatny proces przemiany, gdyż nawet jeśli deklarujemy, że jesteśmy gotowi i chcemy „więcej i szybciej”, by ból, trud zmian szybciej zostawić za sobą, nasza psychika, ciało, życie, nie nadąża za tym!
To umysł tego chce, to nasze Ja, które nie jest tym samym, co dusza. Dlatego, gdy idziesz jej drogą, zawsze zmiany będą odbywały się na tyle łagodnie, na ile spójne będzie to z Tobą.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież