Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 wtorek 16 lipca 2024r.   imieniny: Andrzej, Benedykt, Stefan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Leczenie poprzez zabawę
- Dobrze, że ktoś pomyślał o niepełnosprawnych dzieciach - mówią mieszkańcy Barlinka. - One przecież powinny mieć szansę na normalny rozwój i naukę już od najmłodszych lat. Od przyszłego roku szkolnego niepełnosprawne ruchowo i umysłowo dzieci z Barlinka i okolic będą mogły rozpoczynać edukację i, co ważniejsze rehabilitację, w przedszkolu, które otworzy Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Bratek.

- To będzie punkt przedszkolny - tłumaczy Izabela Michno, dyrektorka stowarzyszenia. Zajęcia w nim będą trwały pięć godzin dziennie.

- Zajęcia i ćwiczenia rehabilitacyjne będą dobierane indywidualnie do dziecka i jego typu schorzenia - dodaje I. Michno. W tej chwili do placówki zgłosiło się pięcioro dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Im wcześniej zaczną ćwiczenia, tym większą mają szansę na rozwój i samodzielne życie.

Rodzice byli bezradni

- W mieście w ogóle jest problem z przedszkolami, w tym roku nie starczyło miejsca dla prawie setki dzieci. Chore dzieci tym bardziej mają nikłe szanse na uzyskanie profesjonalnej pomocy - tłumaczy prezes Bratka, Zofia Sobczak.

- Rodzice są bezradni, nie wiedzą co można zrobić, by pomóc swoim pociechom - mówi pani prezes. W tej chwili trwają prace nad uzyskaniem odpowiednich pozwoleń na rozszerzenie działalności. Trzeba też dokupić sprzęt do zabawy i ćwiczeń dla maluchów, a nie jest on tani.

REKLAMA

Jeden klocek do gimnastyki kosztuje ponad 1 tys. zł. Oprócz rehabilitacji ruchowej przedszkolaki będą mieć zajęcia logopedyczne, muzykoterapię i ćwiczenia ogólnorozwojowe. Rodzice nie będą płacić za leczenie. Dotację na dzieci i podstawowe wyposażenie placówki zapewni budżet państwa.

Nikt nie zgłaszał problemu

- Do tej pory w naszej gminie niepełnosprawne dzieci nie miały możliwości wczesnej rehabilitacji, ale też takiego zapotrzebowania nikt nam nie zgłaszał - powiedział nam Zdzisław Kik, kierownik referatu edukacji w urzędzie miasta. - Odkąd pojawił się Bratek, sytuacja zmienia się na lepsze - dodaje urzędnik. Niestety nie potrafił powiedzieć nam, jak dużo w gminie jest dzieci wymagających specjalnej opieki, bo miasto nie prowadzi takich badań. 

Źródło: gazetalubuska.pl

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież