Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 piątek 19 lipca 2024r.   imieniny: Alfred, Arseniusz, Lutobor

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1)
barlinek

24 czerwca, podczas Barlineckich Świętojanek, koronowano Królową Puszczy Barlineckiej 2017/2018. Mieszkańcy Barlinka poznali również Jej towarzyszkę – Boginkę Morianę. Zapraszamy Państwa do przeczytania wywiadu i poznania Boginki Aleksandry Motyki.

 

 

 

Olu, jak wrażenia po koronacji?

Wszystko poszło zgodnie z planem, z początku obwiałam się, że ze stresu się pomylę i nie wyjdzie to tak jak powinno. Cała koronacja i pożegnanie Królowej Puszczy Barlineckiej 2016, zrobiło na mnie duże wrażenie. Bardzo mi się podobało i jestem zadowolona, że publiczność z nami współpracowała.

Jesteś tuż obok Królowej, drugą ważną osobą reprezentującą Barlinek. Wiesz jakie będziesz miała obowiązki?

Oczywiście. Do moich obowiązków należą: reprezentowanie miasta wraz z Królową Puszczy, uczestniczenie w obchodach dnia miasta, promowanie naszej pięknej puszczy na targach turystycznych, odwiedzanie dzieci w przedszkolach oraz wręczanie nagród na różnych uroczystościach organizowanych w Barlinku.

REKLAMA

Jesteś dumna z tego, że przypadł Ci zaszczyt bycia Morianą?

Tak jestem z tego dumna. Od początku pojawienia się Moriany w historii Barlinka, spodobała mi się jej postać. Gdy w internecie pojawiły się ogłoszenia o konkursie na Królową i jej opiekunkę, od razu zgłaszałam się by zostać właśnie Morianą. Czuję, że jest to odpowiednia rola dla mnie i mam nadzieję, że postaram się dobrze wypełniać swoje obowiązki.

W tym roku mamy taką trochę nietypową sytuację, bowiem Moriana i Królowa Puszczy Barlineckiej są spokrewnione. Możesz nam o tym opowiedzieć?

Tak się składa, że ja i Weronika jesteśmy najbliższymi kuzynkami. Prywatnie uważamy się za siostry rodzone. Obie chciałyśmy reprezentować nasze miasto. Całe szczęście nie kłóciłyśmy się o pozycję, gdyż Weronika od razu aspirowała na Królową Puszczy Barlineckiej, a ja na Boginkę. Mamy ze sobą bardzo dobry kontakt co będzie dobrze wpływać na nasze "panowanie".

Boginka Moriana to bardzo odpowiedzialna funkcja. Będziesz uczestniczyła we wszystkich najważniejszych uroczystościach w Barlinku a także w naszym miastach partnerskich. Czasami trzeba będzie poświęcić swój prywatny czas, plany. Jesteś na to gotowa?

Tak, jestem na to przygotowana. Zdaję sobie sprawę z tego, że będę musiała poświęcać swój prywatny czas, ale chciałam od dawna zostać Boginką i stać u boku Królowej Puszczy, więc nie przeszkadza mi to.

Jak wykorzystasz to, że w tym roku jesteś Boginką Morianą?

Na pewno funkcja Boginki Moriany otwiera dla mnie wachlarz nowych możliwości. Bede miała okazję poznać nowych ludzi, opowiadać o naszym mieście i puszczy oraz odwiedzać nowe, dotąd nie znane mi miejsca.

O tym, że zostałaś Boginką wiedziałaś już dawno. Udało się utrzymać tajemnicę przed rodziną, kolegami?

Udało się, ponieważ jestem osobą konsekwentną i nie chciałam nikomu nic zdradzać. Jedyną osobą, która o wszystkim wiedziała była moja mama, ponieważ pomagała mi w przygotowaniach do koronacji, tak aby wszystko było zapięte na ostatni guzik.

Olu, opowiedz naszym czytelnikom o sobie.

Mam 18 lat i uczę się w Liceum Ogólnokształcącym w Barlinku. Jestem osobą towarzyską, otwartą i zawsze uśmiechniętą, lubię poznawać nowych ludzi co wiąże się z tym, ze na pewno dogadam się z osobami na różnych naszych wyjazdach. Jestem przyjacielska i ciepła dla bliskich, więc jestem pewna, że mi i Weronice będzie się dobrze współpracowało.

Z Boginką Morianą 2017/2018 Aleksandrą Motyką
rozmawiała monikary

JEJ WYSOKOŚĆ KRÓLOWA PUSZCZY BARLINECKIEJ 2017 >>>

Foto: Katarzyna Mielcarek

Komentarze

Guest

Droga boginko Moriano, jesteś tak miła, przyjazna i ładna, że nic nie może stanąć Ci na drodze, byś nie odniosła sukcesu.
Życzę wspaniałych przeżyć i sukcesów w powierzonej Ci roli tak, by Mieszkańcy
Barlinka byli z Ciebie dumni.
-1

Alek

Sądząc pod godzinie wpisu Gość 3,4,5 to prawdopodobnie jedna osoba więc odpowiem ,że Pan Paweł Lisicki opisuje wszystko najogólniej mówiąc przez pryzmat "krzyża" i nie potrafi się od tego uwolnić . Każdy przejaw "inności " postrzega jako atak na chrześcijaństwo co nie dziwi patrząc na to gdzie pracuje ( "Do Rzeczy " i "Uważam Rze "). Tyle w temacie .

Guest

nowe pokolenie specjalistów. I wszystkie oparte na niej prace też wypada odesłać do lamusa.W Polsce nie istniały jednak bodźce do podobnego rozwoju pogaństwa. Nie było wieloletnich wojen religijnych, a władcy nie trwali uporczywie przy dawnych kultach. W efekcie: nie było też żadnej pełnoprawnej religii, która mogłaby konkurować z wiarą łacinników.
Pogaństwa nie trzeba było tępić, a chrześcijaństwa – wprowadzać pod groźbą miecza. Te dwa światy przez całe stulecia funkcjonowały obok siebie. I jeśli wziąć pod uwagę, ilu przesądom wciąż ulegamy, to na dobrą sprawę trwają nadal w XXI wieku.

Guest

Religia wszelkich Słowian, a już szczególnie naszych odległych przodków, istnieje… głównie w głowach naukowców.
Skąd więc wziął się cały panteon nadwiślańskich bożków? Wykoncypowano go w oparciu o teorię, wedle której wszystkie niemal religie Europy u swych podstaw miały te same wierzenia i idee. Tym samym wystarczyło przesadzić obce mity na polską ziemię, doprawić je szczyptą późniejszego o setki lat folkloru i spiąć całość dobrze brzmiącymi językowymi wynalazkami.

Problem w tym, że stojąca u ich podstawy teoria została w międzyczasie obalona przez

Alek

Przed 966 rokiem nasi przodkowie kłaniali się drzewom , słońcu , gwiazdom , a w tym czasie cywilizacje Grecji i Rzymu legły w gruzach .... Do tej znamiennej daty na ziemiach dzisiejszej Polski żyli ludzie wg własnych zasad i reguł , tworzyli coś na podobieństwo związku plemiennego z czasem księstwa i na pewno nie byli to troglodyci .

Guest

Czy w planie UMiG jest również oddawanie pokłonów drzewom? tak jak się to już dzieje na Ukrainie? Bo patrząc na informacje typu BOGINKA MORIANA, NOC MAGII Z HARRYM POTTEREM zastanawiam się czy, aby nie cofamy się do czasów pogańskich zapominając, że tworzymy kulturę łacińską. Cywilizacja łacińska opiera się na greckiej filozofii, rzymskim prawie i etyce chrześcijańskiej. Jako jedyna łączy wszechstronny rozwój kategorii prawdy, rozumiany jako metodyczne dochodzenie do poznania obiektywnej prawdy z kategorią dobra, opartą na podporządkowaniu życia społecznego etyce, będącej zbiorem norm postępowania przyjętym przez społeczeństwo.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież