Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 poniedziałek 4 marca 2024r.   imieniny: Arkadiusz, Kazimierz, Wacław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

Najpierw w głowie zrodził się pomysł. Później, został on przeniesiony na papier i szablony. Wystarczyło tylko uzyskać zgodę właściciela muru, na którym chcieli pracować i można było zaczynać. Zgodę uzyskali bardzo szybko, więc nie było już na co czekać, tylko zacząć plan wcielać w życie. Z inicjatywy dwóch młodych ludzi, mieszkańców Barlinka, Tomasza Duszyńskiego i Filipa Fijałkowskiego, w Parku im. Emanuela Laskera powstaje wyjątkowy mural.

Panowie, tworzący sztukę graffiti, uwiecznili urodzonego w Barlinku, Mistrza Świata w szachach Emanuela Laskera w starciu z drugim wielkim umysłem a prywatnie przyjacielem Laskera, Albertem Einsteinem. Jest to pierwsza taka praca, która nie tylko dotyczy historii miasta ale znakomicie wpisuje się w jego estetykę. Tomka i Filipa spotkaliśmy przy pracy 30 sierpnia. Mural tworzyli od pięciu dni i jak zapewniali za dwa, trzy dni będzie on skończony.

Zachęcamy więc mieszkańców Barlinka do spacerów parkiem im. Laskera i podpatrzenie tej wyjątkowej pracy. Może władze miasta idąc za ciosem, udostępnili by młodym artystom ściany, które oni z chęcią zagospodarowali by właśnie tą sztuką? W końcu Barlinek w swojej historii miał kilku znamienitych mieszkańców, wyjątkowe wydarzenia czy też miejsca, których dziś już nie ma a miały w przeszłości duże znaczenie.

REKLAMA

W trakcie wykonywania muralu, do Tomka i Filipa podchodzili młodzi ludzie, którzy żywo zainteresowali się tym, co powstaje na ścianie. Sami chcieli by malować, jednak nie mają możliwości, bowiem nie ma kto nimi w odpowiedni sposób pokierować, nie wiedzą w którym miejscu legalnie mogą „wyżyć się artystycznie” bądź też po prostu, prozaicznie, nie stać ich na farby. Jak zdradzili nam wykonawcy muralu Laskera z Einsteinem, pomysłów mają jeszcze bardzo dużo. Wypatrujmy więc kolejnego miejsca, w którym powstanie kolejne dzieło związane z Barlinkiem. A tak nawiasem mówiąc, nie uważają Państwo, że pamięć o urodzonym w naszym mieście dwudziestosiedmiokrotnym Mistrzu Świata w szachach, trochę się zaciera?

Wprawdzie mamy w muzeum salę poświęconą pamięci Mistrza, park jego imienia, klub szachowy, jednak gdzie te turnieje, na których zjawiali się arcymistrzowie z całego świata. Wówczas, na Międzynarodowym Turnieju Szachowym Pamięci dr Emanuela Laskera miasto udekorowane było we flagi z szachownicą, na rynku odbywały się symultany i przedstawienia teatralne. Ostatni wielki turniej odbył się kilka lat temu. W parku Laskera też nikt nie gra. Znajdujące się tam szachownice są już bardzo zniszczone, choć raczej w celach królewskiej gry nie były one używane. Duża plenerowa szachownica o figurach szachowych wie zapewne tylko ze słyszenia.

Zapomnieliśmy już o Mistrzu? Dobrze, że to graffiti choć w jakiejś części o nim przypomni.

monikary

Historia pewnej książki >>>  
Walory filatelistyczne z Emanuelem Laskerem >>>  
Rarytas kolekcjonerski z Emanuelem Laskerem >>>  
Ile wart jest dziś Emanuel Lasker? >>>  

Komentarze

+1

Guest

Świetny pomysł i wykonanie, ale to zakończenie to chyba słaby żart. W parku Laskera obok muzeum praktycznie Laskera powstaje mural z Laskerem, na domu towarowym potężny napis mówiący o tym, że jesteśmy miastem Laskera. Co wy byście chcieli jeszcze, wskrzesić typa?

Ale najważniejsze: gratuluję wyobraźni i dziękuję twórcom.
+4

Guest

A ja to oglądałam w sobotę i myślałam, że to już skończone☺, bo już wtedy mi się podobało ☺ muszę w takim razie zerknąć na ten murał teraz. Fajna sprawa. Dobrze jak są ludzie z pasją. Gratuluję talentu.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież