pldaenfrdeuk
Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 


 środa 2 grudnia 2020r.   imieniny: Balbina, Wiktoryn, Zbylut

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1)

Wcześniej, w tym miejscu ktoś namalował logo jednego z klubów sportowych. Dziś, ścianę zdobi artystyczne dzieło, które stworzył mieszkaniec Barlinka, Tomasz Duszyński. Chodzi nam oczywiście o graffiti, które w okresie wakacyjnym powstało na osiedlu Górny Taras. Mural, powstał na zlecenie Burmistrza Barlinka, który stwierdził, że barlinecka przestrzeń publiczna może być bardziej artystyczna i kolorowa.

Tak też się stało i artysta Tomasz Duszyński, sprostał temu zadaniu. Przy powstawaniu graffiti pomagał mu Filip Fijałkowski, z którym współpracował już przy poprzednich dwóch muralach – pierwszego w Parku im. Emanuela Laskera a drugiego na budynku sali widowiskowej BOK. Mural na GT powstał w niecały tydzień a co na nim widzimy? Otóż osoby, które widzą go po raz pierwszy mówią, że to podniebni przyjaciele, linia krajobrazu, góry, chmury. Jednak najbardziej cenny komentarz, jak powiedział nam Tomasz Duszyński, został namalowany. Zrobili to prawdopodobnie najmłodsi mieszkańcy osiedla, którzy białą kredą domalowali kilka ustawionych w rządku postaci dzieci.

REKLAMA

A co o muralu mówi jego twórca - Pomysłem na mural było zestawienie obserwatora z widokiem. Lubię kontrasty form i surrealistyczny absurd. Wykorzystałem w tej kompozycji postać pantomimicznego konia z Monthy Pythona (zabiegani dorośli w walce o przetrwanie), oraz chłopca z braciszkiem na plecach (w obliczu katastrofy). Rysunek białą linią za koniem i chłopcami pomysłu mojego kuzyna, miał stwarzać dodatkowe napięcie form. Widok sam się namalował, powstał poprzez rozpuszczenie warstw ziemi, z której wylatuje. Dopełnieniem całej sytuacji miały być rośliny, wysokie trawy posadzone na skarpie do której i z której wlatuje strumień, oraz kwiaty, które dopiero wyrosną z trawnika wzdłuż ściany. 

Jednak dzieło nie zostało ukończone, bowiem to właśnie Państwo mogą być jego twórcami. W miejscu gdzie znajduje się mural, prosimy szukać białej kredy. To przy jej pomocy możecie dopełnić tą formę a jeśli artysta uzna, że pasuje do całości – utrwali Wasz rysunek na stałe przy pomocy farb. Czy obok dzieci patrzących się na falę powstanie coś jeszcze? To już zależy od Państwa wyobraźni. Zachęcamy to tworzenia przy pomocy białej kredy, która będzie tam uzupełniana na bieżąco, bowiem codziennie w nieznanych okolicznościach znika z tego miejsca.

monikary

 

 

Komentarze

+8

Guest

- proszę p.Burmistrz i Firmę Borne o taką inicjatywę przy ul Lipowej w powstaniu artystycznego dzieła - graffiti.Pomoc p.radnego w realizacji w/w zadania była by z wszech miar użyteczna.
+7

Guest

Napewno lepsze to niż zwykłe bazgroły.
Polecam zrobić jakiś widoczny napis "Górny Taras" a może nawet da się coś w komponować na zasadzie tarasu patrzącego na miasto, taka mała myśl, może artysta wykorzysta.
Polecam takie inicjatywy.
+16

Lockhart88

Bardzo mi przykro ale w żadnym kontekście mojej wypowiedzi nie użyłem wyrażenia że rodzina w której dzieci wychowują się z jednym rodzicem jest złe i obrażam taka rodzinę , jest mi przykro że występują takie sytuacje i sam wiem jak to jest bo wychowałem się bez ojca więc nikogo nie miałem zamiaru obrażać lecz dać autorowi do zrozumienia że na rysunku jest rodzina namalowana przez jednego z najmłodszych mieszkańców Barlinka i dając tym samym pomysł na wypełnienie muralu :) jeżeli kogoś kolwiek obraziłem swoją wypowiedzią najmocniej przepraszam :)
+4

Lockhart88

Autor jednak źle zinterpretował rysunek "dzieci" mianowicie jest na owym malunku zaprezentowana rodzina. Ukazuje prawdziwą normalna rodzinę której w skład wchodzi począwszy ojciec matka córka brat i pies . Namalowała to moja córka która ma 5 lat i będąc z psem na spacerze odnalazła magiczna kredę która pozwoliła jej na stworzenie owego malunku :)

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.