pldaenfrdeuk


 piątek 21 lutego 2020r.   imieniny: Feliks, Teodor, Wyszeniega

Reklama

A A A
2.3333333333333 1 1 1 1 1 Ocena 2.33 (3)

Na sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 30 stycznia br. radni zajmą się m.in. opłatami za wywóz śmieci. Z projektu uchwały wynika, że podwyżki mogą być znaczne. Za odpady segregowane zapłacimy 21 zł od osoby w rodzinie. Dotychczasowa cena 13 zł. Za odpady niesegregowane zapłacimy 42 zł za osobę w rodzinie. Dotychczasowa cena 19 zł.

O tym, czy tak się stanie i czy takie stawki zostaną zaakceptowane przekonamy się niebawem.

REKLAMA

W związku z proponowanymi nowymi stawkami i nowymi przepisami dotyczącymi zbierania odpadów komunalnych nasuwają się pytania:

  1. Jak będzie kontrolowana segregacja śmieci na osiedlach mieszkaniowych?
  2. Kiedy pojawią się pojemniki na poszczególne odpady? Powinno być ich pięć. Jak nie pojemniki to naklejki na nie.
  3. Czy będzie stosowana odpowiedzialność zbiorowa, w momencie stwierdzenia, że śmieci nie są posegregowane?
  4. Kto będzie to sprawdzał?

Projekt uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty (pdf).

js

 

barlinek

Komentarze  

0 # Guest 2020-01-29 12:56
Przecież w tym kraju nic nie drożeje, a wszystko to tylko manipulacja oPOzycji
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+15 # Guest 2020-01-26 20:20
Pamiętajcie radni , macie okazję pokazać co sądzicie o wyborcach i waszej wiarygodności. Nie będzie to wam zapomniane.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+24 # Guest 2020-01-26 17:33
Podczas debaty wyborczej z Panem K. machał pan palcem panie burmistrzu że zrobi wszystko żeby nie podnieść rachunków za odpady i co??? Ostatni raz zrobił Pan wyborców w konia... P.S. podatek od nieruchomości też w górę... Powodzenia za kilka lat :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+20 # Guest 2020-01-25 18:39
Nie rozumiem dlaczego producenci żywności nie ponoszą kosztów zaśmiecania świata, towary są sprzedawane w coraz mniejszych gramaturach, a pakowane tak samo, np. parę plasterków wędliny czy sera oczywiście solidnie zapakowane w plastyk, czy niektóre warzywa, czy muszą być pakowane w folię? Oni zarabiają na produktach a my ponosimy koszty opakowań. W Niemczech przy wielu marketach, a nawet w środku stoją specjalne pojemniki na opakowania i każdy może zakupione produkty rozpakować, a opakowania zostawić w sklepie. Myślę, że u nas też należałoby wprowadzić takie rozwiązania.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+10 # Guest 2020-01-26 13:31
Cytuję Guest:
Nie rozumiem dlaczego producenci żywności nie ponoszą kosztów zaśmiecania świata, towary są sprzedawane w coraz mniejszych gramaturach, a pakowane tak samo, np. parę plasterków wędliny czy sera oczywiście solidnie zapakowane w plastyk, czy niektóre warzywa, czy muszą być pakowane w folię? Oni zarabiają na produktach a my ponosimy koszty opakowań. W Niemczech przy wielu marketach, a nawet w środku stoją specjalne pojemniki na opakowania i każdy może zakupione produkty rozpakować, a opakowania zostawić w sklepie. Myślę, że u nas też należałoby wprowadzić takie rozwiązania.


Pomysł dobry tylko producenci przerzucą koszty na klientów. Powinno sie uch zmuszać do używania opakowań szklanych i papierowych . Całkowicie nie da się zlikwidować plastiku ale zejść do minium
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+14 # Guest 2020-01-25 18:34
Trzeba zaktualizować ilość osób w lokalu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 # Guest 2020-01-30 23:07
Dziecko studiujące ma stałe zamieszkanie tam gdzie jest zameldowany, w rodzinnym domu. Sam robisz wodę z mózgu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+21 # Guest 2020-01-25 13:09
To, że płatne od osoby, to jasne - dzięki temu ograniczono wywózkę do lasów, ale skąd się wzięło 42 PLN? tego pojąć nie mogę. Obawiam się, że to kwota z palca nie poparta żadną kalkulacją. Może poprosimy władzę lokalną a przedstawienie sposobu wyliczenia tej kwoty na forum publicznym?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 # Guest 2020-01-25 14:23
Nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej zakłada, że w przypadku stwierdzenia braku segregacji gmina nakłada na właściciela nieruchomości karę w wysokości od dwu- do czterokrotności podstawowej stawki, czyli 21 zł. Ciekawe, jak to będzie egzekwowane...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+16 # Guest 2020-01-25 06:29
Śmieci i ekologia to słowo biznes.plastikowe butelki zastąpić trzeba szklanymi bo są wtórne .woreczki papierem też eko, zlikwidować wszystko co jednorazowe i mamy problem z głowy ale po co ?
Słowo _ klucz .ekologia = wielkie pieniądze tylko mało komu zależy na tej ekologii . Najlepiej wszystko rozwiązuje sie w Polsce podwyżką .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 # Guest 2020-01-25 06:18
Za moje dziecko, które studiuje w innym mieście i przyjedzie co drugi weekend też mamy bulić, jak już tam za drugie mieszkanie jemu też trzeba dużo płacić acić, oprócz tego na jedzenie, bilety itd. A na studiując e dziecko nie ma 500 plus, chociaż koszta większość niż przy niemowlaka. Kto ma studenta dziennego ten wie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 # Guest 2020-01-25 08:10
W deklaracji wykazujesz ilość osób stale zamieszkujących. Nie rób innym wody z mózgu tylko się dowiedz w gminie...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 # Guest 2020-01-24 22:33
Podatek od psa powinien wynosić 100 zł na miesiąc, może to by ograniczyło ilość czworonogów tak namiętnie ujadajacych po 22 codziennie na Moczkowie gdzieś koło kapliczki. Dzielnicowy twierdzi że nic nie można zrobić bez oficjalnej skargi. Wywoz nieczystosci, śmieci, podatek od nieruchomości...teraz czas na podatek dla firm transportowych. Czekamy....A miało być tak pięknie....tyle pięknych słów padło w czasie debaty w Panoramie...wyborcy muszą być dumni tak jak dziś wyborcy partii rządzącej....dno i muł....rozkoszujcie się wygraną za którą teraz płacicie w opłatach, podatkach, zusie. Gratulacje
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+18 # krytyk 2020-01-24 20:00
Pazerni byliście na kiełbaskę wyborczą? To teraz smacznego :D płacić i nie płakać :) Kiedy Wy się ludzie nauczycie :) kolejna kiełbaska za 4 lata :D Jak myślicie ? Baaaaaaasen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+17 # olga142 2020-01-24 19:58
Podwyżki śmieci to jakieś kpiny :-? :eek:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+17 # Guest 2020-01-24 18:52
Śmieci, ścieki, no i podatek od nieruchomości - też ostro w górę. Warto by też podnieść (i to mocno) podatek od psa... Wszystko to dobre zmiany.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+26 # Guest 2020-01-24 18:15
Proszę jako mieszkaniec Barlinka o informacje jaka jest podstawa podwyżek opłat o ok.62 %. Nie zadowala mnie informacja że podwyżka jest niezbędna , ja pytam dlaczego jest taka wielka i jak ją wyliczono. Podejrzewam że jak warszawka dała sygnał , to samorządy skorzystały z okazji aby łupić głupich wyborców. Wstyd mi za naszych rajców , tak rządzić to dzieci potrafią. Gdzie jest zniżka dla mających Kartę Dużej Rodziny???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+14 # Guest 2020-01-24 17:56
Przed chwilą wywóz nieczystości płynnych +60%, teraz śmieci +120%, za chwilę dojdzie prąd, a za nim ceny produktów i usług. Obniżono nam podatek na 17%, a pieniądze z podatków zasilają kasy samorządowe, czyli teraz samorządy kombinują jak odzyskać to co straciły, a zapłacimy za to my i to z nawiązką. Dostaliśmy 500+ - brawo, ale teraz oddamy to w wyższych cenach, a ci którzy 500+ nie otrzymują, stracą podwójnie. Zapłacimy więcej za prąd, ale nie dziwmy się - ślepe, bezrefleksyjne podążanie za polityką "zeroemisyjną" UE sprawia że dotujemy nierentowne OZE. Przeczuwam wyniki głosowania nad podwyżkami cen śmieci: p. Bernarda i p. Cezary przeciw, a reszta za lub wstrzyma się od głosu. Podwyżki przegłosowane będą gładko jak niedawne (bandyckie) podwyżki cen wywozu nieczystości płynnych, ale co tam mieszkańcy i tak zapłacą, bo jaką mają alternatywę?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+37 # Guest 2020-01-24 17:34
Burmistrz obiecał w kampanii że oplata za śmieci nie pójdzie w górę, że to dzięki niemu tak mało płacimy A Cezary mówił że to fikcja i ceny muszą wzrosnąć ale wtedy był dla reszty niewiarygodny choć wiele latbpracowal w tej branży....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+12 # Guest 2020-01-24 16:20
-propozycja pod rozwagę!!! w niektórych miastach funkcjonuje pomniejszona opłata za wywóz śmieci w przypadku osób,które zgłosiły w deklaracji posiadanie przydomowych kompostowników "bio"/odpady typu:skoszona trawa,obierki,łupiny z jaj,wypielone chwasty itp/.Korzyść obopólna.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 # Guest 2020-01-25 16:56
Na naszej ul. mieszka 11 rodzin/domki/ 8 z nich posiada kompostownik- w całej rozciągłości popieram w/w propozycję przy ustalaniu wys.opłaty. :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+14 # Guest 2020-01-24 15:17
Jeśli chodzi o segregacje śmieci to w naszym kraju jest to jedne wielkie nieporozumienie. Osoby które to prowadza [mowa o tych na najwyższych szczeblach] nie maja zielonego pojęcia jak to powinno funkcjonować, już nie będę mówił o tym aby zmobilizować społeczeństwo do segregacji. Wszyscy wiemy że warunków [pojemników] do prawidłowej segregacji nie ma [worki to porażka]. Odpady organiczne zbierają, co 2 tygodnie, masakra. Nie wnikam w proces zbierania śmieci, bo to też niewypał. Po prostu na każdym kroku jedno wielkie ***. Tak naprawdę biorąc to wszystko pod uwagę to w Polsce na dzień dzisiejszy nie powinno być żadnej segregacji, bo to i tak nie działa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+18 # Guest 2020-01-24 13:02
Przesada dopieto co była tak duża podwyżka i znowu jeszcze większa. A segregacja jest śmieszna w Polsce papier wladowany do niebieskigo worka z folii. Czy ktoś to potem wyciąga??? Jaki sens ma segregacja skoro wszystko trafia do jednego. Polska nigdy tego się nie nauczy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 # Guest 2020-01-24 16:09
Segregacja jest po to, żeby nowe produkty produkować z surowców odzyskanych ze śmieci. A wszystko po to, aby mniej zużywać surowców naturalnych, których pokłady stale się zmniejszają, wydobycie rujnuje środowisko naturalne, a przetwarzanie wymaga wielkich zasobów wody pitnej, której brak zaraz odczujemy. To są naczynia połączone. Niszczymy Ziemię nasze naturalne miejsce do życia, więc niszczymy siebie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+24 # Guest 2020-01-24 12:51
To jest nienormalne, ceny z kosmosu, ***.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-11 # Guest 2020-01-24 12:18
Jak czytam te komentarze, że segregacja to głupota to aż mnie zalewa... Cały świat oszalał na punkcie zdrowego jedzenia, segregacji śmieci i wielu innych pozytywnych aspektach, a ludzie w barlinku poza swoją ignorancją nic więcej nie oferują.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 # Guest 2020-01-24 13:01
A może ludzie z Barlinka naoglądali się w necie tego, jak wszystkie śmieci trafiają na to samo wysypisko albo do tej samej śmieciarki?
I nie bądź taki hej do przodu z tą ignorancją, bo w Ameryce coraz częściej pojawiają się głosy, że recykling to placebo. Wpisz sobie w google "Coraz więcej miast w USA rezygnuje z recyklingu z powodu rosnących kosztów" i poczytaj. Albo "Recykling odpadów w ogromnym kryzysie bo Chiny zakazały importu śmieci!"

A to i tak tylko liźnięty temat, dochodzi jeszcze kwestia przetwarzania i za dużo pisania.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
0 # Guest 2020-01-24 15:31
To nie znaczy, że warto rezygnować z segregacji. Nie jest ona wszędzie najlepsza ale im więcej osób przestanie tym szybciej zaleje nas fala ***, no i tacy ludzie muszą być egoistyczni ,bo nie myślą w jakim *** ich dzieci będą żyć. Na temat propagandy i fake news nie będę się wypowiadał, masz mózg swój to go użyj. Ale pamiętaj jeśli jesteś przeciw segregacji to jesteś sam przeciwko sobie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 # Guest 2020-01-24 12:14
Liczenie od osoby, czy to sprawiedliwe ?
Np.dwie starsze osoby jedzą obiady na stołówce, więc nie produkują śmieci, tyle co ktoś np.z małymi dziećmi, gdzie są pampersy, buteleczki, słoiczki, itp.itd.
Trudno o sprawiedliwy system....
Jakby nie patrzeć, kasa i tak idzie do góry, do rządzących, tylko jak to wytłumaczyć Obywatelom, że kasa w Gminie nie zostaje ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+14 # Guest 2020-01-24 13:02
To jest niesprawiedliwe i nienormalne, czasami jednej osoby nie ma w domu przez większość dni w tygodniach przez rok, a i tak za nią trzeba płacić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-3 # Guest 2020-01-30 12:13
Jak kogoś nie ma rok to nie musi płacić, wystarczy że to zgłosi... Po co takie bzdury wypisujesz?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 # Guest 2020-01-24 12:08
Cytuję Guest:
Opłaty liczone są od osoby. A dlaczego nie od ilości wytworzonych odpadów?

To logiczne! Żeby odpady nie lądowały w lesie!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+24 # Guest 2020-01-24 11:48
Po co segregowac smieci jak pozniej wszystkie pojemniki oprozniane sa do jednego kontenera na aucie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 # Guest 2020-01-24 15:59
W kontenerze są przegrody, do których wsypuje się odpowiednie frakcje jak szkło, plastik, papier.
Szkło jest najłatwiej zrecyklingować, odzyskuje się praktycznie 100%. Papier jak jest czysty potrafi być recyklingowany nawet 6-cio krotnie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+25 # Guest 2020-01-24 11:47
A ja mam propozycję żeby kontrolować osoby, które odbierają śmieci, ponieważ wszystko ląduje i tak w jednej śmieciarce, to co to ma być za segregacja.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+13 # Guest 2020-01-24 11:05
Cytuję Guest:
A ile kosztuje segregacja śmieci? Czy jest ekonomiczna podobno bardzo mało można odzyskać z tych śmieci, segregacja papieru też jest skomplikowana papier papierowi nie równy w USA (niektórych miastach) szkło postanowiono wrzucać do kosza z odpadami niesegregowanymi bo jest problemowa, jak z papierem (butelka szklana, a szyba to różne materiały jedne do kosza ogólnego drugie do segregacji). Tylko aluminium się opłaca segregować bo można w 80% surowca odzyskać. MOŻE po prostu zabronić produkcji takie ilości materiałów trudno segregowanych. Mleko, jogurt, soki itd. mogą być przecież w szkle i to wielokrotnego użytku. Może idźmy tą stroną.

Jestem za mniejszeniem produkcji co niektórych tworzyw, to i nie będzie problemu z segregacją. Zakopiemy się niedługo w tych odpadach. Każdy supermarket zapakuje 5 wędlinek w plastik i tak razy miliony takich sklepów. Mleko? Czemu nie jest w szkle jak kiedyś? Po co woda w butelkach plastikowych? Może by tak zrobić punkty czerpania wody? Ale po co, skoro ktoś ma z tego zysk. Tak naprawdę nawet nie wiemy co się później dzieje z tymi odpadami co posegregujemy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 # Guest 2020-01-24 12:04
Może ktoś z UM napisze, co dzieje się dalej z posegregowanymi odpadami?
Mam wrażenie, że segregacja to głupiego robota.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+16 # Guest 2020-01-24 11:01
Wiem kto się wstrzyma od głosu :lol: :lol: :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+37 # Guest 2020-01-24 11:01
Proszę ,przyjrzeć się osobą które wynajmują mieszkania obcokrajowcom w moim bloku w jednym mieszkaniu mieszka osiem osób obco krajowców . Czy właściciel mieszkania płaci za każdą osobę za śmieci .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+12 # Guest 2020-01-24 10:29
Ciekawe jak to będą sprawdzać. Mieszkam w vloku. Od zawsze są podrzucane śmieci przez osoby mieszkające np. w domach jednorodzinnych. Przyjeżdżają w odwiedziny przy okazji zostawiają swoje w "moim" śmietniku. Są osoby, które robią to cały czas. Czy wówczas mam ja i moi sąsiedzi ponosić odpowiedzialność za nieuczciwość innych. Zamykanie smietników na dłuższą metę nie sprawdziło się niestety.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 # Guest 2020-01-24 11:07
Cytuję Guest:
Ciekawe jak to będą sprawdzać. Mieszkam w vloku. Od zawsze są podrzucane śmieci przez osoby mieszkające np. w domach jednorodzinnych. Przyjeżdżają w odwiedziny przy okazji zostawiają swoje w "moim" śmietniku. Są osoby, które robią to cały czas. Czy wówczas mam ja i moi sąsiedzi ponosić odpowiedzialność za nieuczciwość innych. Zamykanie smietników na dłuższą metę nie sprawdziło się niestety.

A co to ma do rzeczy? :lol: Jeśli jestem zameldowany i przykładowo nie wyrzucam śmieci przez 2miesiące to i tak płacę.Także podrzucanie śmieci przez mieszkających w domkach nie zwiększy opłat za śmieci.Co najwyżej zmniejszy miejsce w śmietniku właściciela na jego własne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+45 # Guest 2020-01-24 10:28
Ja zapytam z innej strony.Podwyżki dla mieszkańców ? A czy obcokrajowcy mieszkający w mieście a są ich setki też płacą za wywóz nieczystości ? Czy ci którzy wynajmują im lokale zgłaszają prawdziwą ilość mieszkańców .A podrzucanie śmieci nie segregowanych ktoś będzie pilnował śmietników. A może przykażdym postawy stróża. Proszę się wybrać nad jezioro po byłym tartaku i zobaczyć wysypiska .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 # Guest 2020-01-24 10:27
A ile kosztuje segregacja śmieci? Czy jest ekonomiczna podobno bardzo mało można odzyskać z tych śmieci, segregacja papieru też jest skomplikowana papier papierowi nie równy w USA (niektórych miastach) szkło postanowiono wrzucać do kosza z odpadami niesegregowanymi bo jest problemowa, jak z papierem (butelka szklana, a szyba to różne materiały jedne do kosza ogólnego drugie do segregacji). Tylko aluminium się opłaca segregować bo można w 80% surowca odzyskać. MOŻE po prostu zabronić produkcji takie ilości materiałów trudno segregowanych. Mleko, jogurt, soki itd. mogą być przecież w szkle i to wielokrotnego użytku. Może idźmy tą stroną.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 # Guest 2020-01-24 10:27
Opłaty liczone są od osoby. A dlaczego nie od ilości wytworzonych odpadów?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-11 # Guest 2020-01-24 14:07
Dokładnie. Przed każdym smietnikiem powinna stać waga i osoba która ja zapisuję. Haha
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi