pldaenfrdeuk
Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

 


 sobota 23 stycznia 2021r.   imieniny: Ildefons, Jan, Klemens

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)

W tym roku mija 75 lat, od momentu odzyskania wolności przez żołnierzy obozu Oflag II C Woldenberg (Dobiegniew). Dokładnie 30 stycznia 1945 r., ewakuowany przez Niemców obóz, a konkretnie kolumna "Wschód" (Niemcy wcześniej podzielili obóz na dwie kolumny - "Wschód" i "Zachód"), zatrzymała się w Dziedzicach.

Tam, w czasie oswabadzania jeńców, doszło do walki. Czołg Armii Czerwonej oddał strzał w kierunku stodoły, w której to ukrywali się polscy oficerowie. W wyniku ostrzału zginęło 17 osób a 30 zostało rannych. Dla uczczenia tych wydarzeń, 25 stycznia w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic, odbyły się uroczystości rocznicowe, które rozpoczęto od złożenia wiązanek kwiatów pod zbiorową mogiłą żołnierzy, którzy 75 lat temu zginęli w Dziedzicach. Po mszy św. w tutejszym kościele, udano się na część artystyczną programu, w której wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Barlinku.

REKLAMA

Uczniowie, którzy przedstawili montaż słowno - muzyczny, zawierający wiersze, fragmenty oryginalnych listów jeńców i piosenki, pracowali pod okiem Anny Mariańskiej. Nie brakowało tradycyjnego przemarszu harcerzy z Dobiegniewa, którzy już po raz dziewiąty, odtworzyli trasę marszu żołnierzy sprzed 75 lat. W tym roku dołączyli do niech m.in. harcerze z Barlinka. Trasa, która oczywiście pokonywana jest pieszo, rozłożona została na trzy dni i z 29 osób, które wyruszyły 23 stycznia z Dobiegniewa, do Dziedzic dotarły 23. Uroczystość zorganizowała Grażyna Leszkiewicz wraz z członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Przebudowa i rozbudowa Muzeum Woldenberczyków na rzecz rozwoju transgranicznej współpracy. Rajd harcerski szlakiem ewakuacji Oflagu II C Woldenberg Dobiegniew - Dziedzice".

monikary

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.