pldaenfrdeuk

 

 


 piątek 7 maja 2021r.   imieniny: Benedykt, Bogumir, Flawia

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
barlinek

Pewnie niewielu z naszych czytelników wie, że w niedalekim Giżynie, gmina Nowogródek Pomorski, mieszkał Johann August Heinrich Heros von Borcke, uczestnik amerykańskiej wojny secesyjnej. Z tej okazji kolejny już rok z rzędu odbyła się tam uroczystość przed ruinami Mauzoleum upamiętniającym bohatera amerykańskiej wojny.

Mauzoleum, w którym został pochowany, a ono samo zostało zniszczone w 1945 roku. Johann August Heinrich Heros von Borcke, był oficerem ze sztabu sławnego gen. Jeba Stuarta. Postać ta, znana w naszym kraju z jednej z książek Grzegorza Swobody ("Gettysburg 1863"), była jedną z najbarwniejszych osób służących w Armii Północnej Wirginii. Młody Niemiec, nim w roku 1862 zaciągnął się pod sztandary Południa, służył w pruskiej kawalerii.

Brał on udział w szeregu większych i mniejszych bitew wojny secesyjnej, stając się najbardziej znanym cudzoziemcem walczącym pod rozkazami gen. Roberta E. Lee. Ciężka rana odniesiona przezeń tuż przed sławną batalią pod Gettysburgiem utrudniła mu dalszą służbę w szeregach Konfederacji. Nie mogąc jej w pełni się ofiarować na polu walki von Borcke wstąpił do służby dyplomatycznej, by nadal starać się o niepodległość dla niej. W roku 1866 von Borcke miał wespół ze swymi krajanami bić się przeciwko Austriakom, lecz rany odniesione za Oceanem wkrótce dały o sobie znać, więc już rok później musiał on porzucić służbę wojskową.

REKLAMA

Wystąpiwszy z armii osiadł w swych dobrach leżących na terenie dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego, w których kultywował pamięć o Konfederacji. Spotkanie w Giżynie to nie tylko hołd oddany dawnemu żołnierzowi. To także rekonstrukcja jednej z bitew, która odbyła się w tracie wojny secesyjnej. Tym razem była to bitwa nad Antietam. Swoją nazwę wzięła od rzeki, która przecinała pole bitwy. Była to jedna z najkrwawszych potyczek walczących stron. Poległo w niej 23 tysiące żołnierzy w ciągu jednego dnia walki. Bitwa ta uważana jest za przełomowy moment w wojnie, bowiem od tej pory, mimo szeregu dalszych wygranych starć, przewaga południowców zaczęła się wyraźnie zmniejszać, co ostatecznie doprowadziło do zwycięstwa Unii w dwa i pół roku później.

Organizatorami spotkania w Giżynie byli: grupa rekonstrukcyjna 58 Ochotniczego Regimentu z Nowego Jorku i 14-ty Ochotniczy Pułk Piechoty z Luizjany. Inscenizacji przyglądało się wielu widzów z terenu całego województwa zachodniopomorskiego i województw ościennych.
js

Źródło: wikipedia, historycy.org

 

Pin It

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.