Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 piątek 19 kwietnia 2024r.   imieniny: Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf

Reklama

A A A
barlinek

Pewnie niewielu z naszych czytelników wie, że w niedalekim Giżynie, gmina Nowogródek Pomorski, mieszkał Johann August Heinrich Heros von Borcke, uczestnik amerykańskiej wojny secesyjnej. Z tej okazji kolejny już rok z rzędu odbyła się tam uroczystość przed ruinami Mauzoleum upamiętniającym bohatera amerykańskiej wojny.

Mauzoleum, w którym został pochowany, a ono samo zostało zniszczone w 1945 roku. Johann August Heinrich Heros von Borcke, był oficerem ze sztabu sławnego gen. Jeba Stuarta. Postać ta, znana w naszym kraju z jednej z książek Grzegorza Swobody ("Gettysburg 1863"), była jedną z najbarwniejszych osób służących w Armii Północnej Wirginii. Młody Niemiec, nim w roku 1862 zaciągnął się pod sztandary Południa, służył w pruskiej kawalerii.

Brał on udział w szeregu większych i mniejszych bitew wojny secesyjnej, stając się najbardziej znanym cudzoziemcem walczącym pod rozkazami gen. Roberta E. Lee. Ciężka rana odniesiona przezeń tuż przed sławną batalią pod Gettysburgiem utrudniła mu dalszą służbę w szeregach Konfederacji. Nie mogąc jej w pełni się ofiarować na polu walki von Borcke wstąpił do służby dyplomatycznej, by nadal starać się o niepodległość dla niej. W roku 1866 von Borcke miał wespół ze swymi krajanami bić się przeciwko Austriakom, lecz rany odniesione za Oceanem wkrótce dały o sobie znać, więc już rok później musiał on porzucić służbę wojskową.

REKLAMA

Wystąpiwszy z armii osiadł w swych dobrach leżących na terenie dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego, w których kultywował pamięć o Konfederacji. Spotkanie w Giżynie to nie tylko hołd oddany dawnemu żołnierzowi. To także rekonstrukcja jednej z bitew, która odbyła się w tracie wojny secesyjnej. Tym razem była to bitwa nad Antietam. Swoją nazwę wzięła od rzeki, która przecinała pole bitwy. Była to jedna z najkrwawszych potyczek walczących stron. Poległo w niej 23 tysiące żołnierzy w ciągu jednego dnia walki. Bitwa ta uważana jest za przełomowy moment w wojnie, bowiem od tej pory, mimo szeregu dalszych wygranych starć, przewaga południowców zaczęła się wyraźnie zmniejszać, co ostatecznie doprowadziło do zwycięstwa Unii w dwa i pół roku później.

Organizatorami spotkania w Giżynie byli: grupa rekonstrukcyjna 58 Ochotniczego Regimentu z Nowego Jorku i 14-ty Ochotniczy Pułk Piechoty z Luizjany. Inscenizacji przyglądało się wielu widzów z terenu całego województwa zachodniopomorskiego i województw ościennych.
js

Źródło: wikipedia, historycy.org

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież