pldaenfrdeuk

 poniedziałek 18 lutego 2019r.   imieniny: Konstancja, Krystiana, Więcesława

Reklama

barlinek

W przyszłym roku, Barlinek będzie obchodził 740-lecie nadania praw miejskich. Dokładnie 25 stycznia 1278 r. Henryk Toyte, na mocy przekazanego mu dokumentu, założył miasto, które kilka razy zmieniało nazwę, by w końcu stać się polskim Barlinkiem. Do 1945 roku Barlinek nosił nazwę Berlinchen i leżał w granicach Niemiec. I właśnie z niemieckim jeszcze miastem wiąże się nasze pytanie konkursowe.

 

Osoba, która udzieli prawidłowej odpowiedzi, otrzyma nagrodę w postaci pendrive 16GB.

Pytanie konkursowe – Jak przed 1945 rokiem, nazywała się ulica Boczna? Prosimy o podanie nazwy niemieckojęzycznej.

REKLAMA

Odpowiedzi prosimy przesyłać drogą mailową na adres - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Nagrodę wygra osoba, która najszybciej udzieli prawidłowej odpowiedzi.

barlinek

Konkurs zakończony
Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi. Pytanie było trudne i wymagające dobrej znajomości historii naszego miasta. Jak podaje Nadwarciański Rocznik Historyczno - Archiwalny Nr 6 Tom 1 - Kazimierz Hoffmann, Zbigniew Miller "Toponimia Barlinka" w tym okresie, czyli przed rokiem 1945, ulica Boczna nosiła nazwy: Seilerbahn, Rodelbahn. Prawidłową odpowiedź najszybciej nadesłał Piotr P. Gratulujemy! 

barlinek
Foto: Muzeum Regionalne w Barlinku

 

Super
Haha
Wow
Smutny
Zły

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież