Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 środa 24 kwietnia 2024r.   imieniny: Aleksander, Egbert, Erwin

Reklama

A A A
Image
Legenda Bromo
Bromo - czynny wulkan we wschodniej części Jawy w Indonezji; zaliczany do stratowulkanów. Współrzędne geograficzne 7°56' S 112°57' E. Wysokość 2329 m n.p.m.; średnica krateru ok. 700 m.

 

Położony wewnątrz wielkiej kaldery Tengger o średnicy 16 km, której wiek szacowany jest na 820000 lat, jest najmłodszym z pięciu leżących w jej wnętrzu wulkanów. W porównaniu do otaczającymi go wulkanami jest karłem, jego piękno nie leży w wysokości, lecz położeniu. Wznosi się on na wysokość 133 metrów ponad powierzchnią kaldery. Jest bardzo aktywny, w czasie ostatniej silnej erupcji 8 czerwca 2004 zginęły 2 osoby. Mimo ciągłego zagrożenia jest licznie odwiedzany przez turystów ze względu na piękne wschody słońca i widok na Semeru (źródło: pl.wikipedia.org).

REKLAMA

Księżycowy krajobraz Bromo od zawsze był inspiracją dla legend i mitów. Jedna z nich głosi, że kaldera Tengger została wykopana za pomocą łupiny kokosa przez giganta z miłości do swojej księżniczki.

 {jgxtimg src:=[images/stories/aaktualnosci2/wulkan/01.jpg] title:=[Barlineccy wulkanolodzy] width:=[350]} 
Barlineccy wulkanolodzy

Ale Bromo to także miejsce o szczególnym religijnym znaczeniu dla zamieszkujących ten teren hindusów, którzy schronili się tu przed falą Islamu, która rozbiła imperium Majapahit w XVI wieku. Ludność Tengger wierzy, iż Bromo znajdował się w królestwie bezdzietnych króla Joko Seger i królowej Roro Anteng. Władcy poprosili Boga wulkanu o następce, gdyż sami nie mogli się doczekać potomka. Bóg obiecał pomoc w zamian za poświecenie najmłodszego z 25 dzieci. Gdy królowa odmówiła wrzucenia w płomienie wulkanu syna, ten sam odważnie wskoczył w płomienie ratując królestwo przed gniewem Boga.

Do dnia dzisiejszego góra uspokaja nas podczas corocznego święta Kasada, podczas którego lud Tengger składa ofiary w postaci warzyw, kurczaków i pieniędzy wrzucając je do krateru.

N.S.

{jgxtimg src:=[images/stories/aaktualnosci2/wulkan/02.jpg] title:=[Droga na szczyt krateru] width:=[350]} 
Droga na szczyt krateru

 

{jgxtimg src:=[images/stories/aaktualnosci2/wulkan/03.jpg] title:=[Trzy następujące po sobie erupcje wulkanu Smeru w tle] width:=[350]} 
Trzy następujące po sobie erupcje wulkanu Smeru w tle

 

{jgxtimg src:=[images/stories/aaktualnosci2/wulkan/04.jpg] title:=[Widok na 3 wulkany, dymiacy to Bromo] width:=[350]} 
Widok na 3 wulkany, dymiacy to Bromo

 

{jgxtimg src:=[images/stories/aaktualnosci2/wulkan/05.jpg] title:=[Wschód słońca na brzegu kaldery wyskość 2700 npm.] width:=[350]} 
Wschód słońca na brzegu kaldery wyskość 2700 npm.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież