pldaenfrdeuk

 

 


 czwartek 15 kwietnia 2021r.   imieniny: Bazyli, Wacław, Wiktoryn

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
Image
Legenda Bromo
Bromo - czynny wulkan we wschodniej części Jawy w Indonezji; zaliczany do stratowulkanów. Współrzędne geograficzne 7°56' S 112°57' E. Wysokość 2329 m n.p.m.; średnica krateru ok. 700 m.

 

Położony wewnątrz wielkiej kaldery Tengger o średnicy 16 km, której wiek szacowany jest na 820000 lat, jest najmłodszym z pięciu leżących w jej wnętrzu wulkanów. W porównaniu do otaczającymi go wulkanami jest karłem, jego piękno nie leży w wysokości, lecz położeniu. Wznosi się on na wysokość 133 metrów ponad powierzchnią kaldery. Jest bardzo aktywny, w czasie ostatniej silnej erupcji 8 czerwca 2004 zginęły 2 osoby. Mimo ciągłego zagrożenia jest licznie odwiedzany przez turystów ze względu na piękne wschody słońca i widok na Semeru (źródło: pl.wikipedia.org).

REKLAMA

Księżycowy krajobraz Bromo od zawsze był inspiracją dla legend i mitów. Jedna z nich głosi, że kaldera Tengger została wykopana za pomocą łupiny kokosa przez giganta z miłości do swojej księżniczki.

 {jgxtimg src:=[images/stories/aaktualnosci2/wulkan/01.jpg] title:=[Barlineccy wulkanolodzy] width:=[350]} 
Barlineccy wulkanolodzy

Ale Bromo to także miejsce o szczególnym religijnym znaczeniu dla zamieszkujących ten teren hindusów, którzy schronili się tu przed falą Islamu, która rozbiła imperium Majapahit w XVI wieku. Ludność Tengger wierzy, iż Bromo znajdował się w królestwie bezdzietnych króla Joko Seger i królowej Roro Anteng. Władcy poprosili Boga wulkanu o następce, gdyż sami nie mogli się doczekać potomka. Bóg obiecał pomoc w zamian za poświecenie najmłodszego z 25 dzieci. Gdy królowa odmówiła wrzucenia w płomienie wulkanu syna, ten sam odważnie wskoczył w płomienie ratując królestwo przed gniewem Boga.

Do dnia dzisiejszego góra uspokaja nas podczas corocznego święta Kasada, podczas którego lud Tengger składa ofiary w postaci warzyw, kurczaków i pieniędzy wrzucając je do krateru.

N.S.

{jgxtimg src:=[images/stories/aaktualnosci2/wulkan/02.jpg] title:=[Droga na szczyt krateru] width:=[350]} 
Droga na szczyt krateru

 

{jgxtimg src:=[images/stories/aaktualnosci2/wulkan/03.jpg] title:=[Trzy następujące po sobie erupcje wulkanu Smeru w tle] width:=[350]} 
Trzy następujące po sobie erupcje wulkanu Smeru w tle

 

{jgxtimg src:=[images/stories/aaktualnosci2/wulkan/04.jpg] title:=[Widok na 3 wulkany, dymiacy to Bromo] width:=[350]} 
Widok na 3 wulkany, dymiacy to Bromo

 

{jgxtimg src:=[images/stories/aaktualnosci2/wulkan/05.jpg] title:=[Wschód słońca na brzegu kaldery wyskość 2700 npm.] width:=[350]} 
Wschód słońca na brzegu kaldery wyskość 2700 npm.

Pin It

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.