BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 poniedziałek 3 października 2022r.   imieniny: Eustachy, Teresa, Gerard

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

FIRMA ROLNICZA BYSKOV AGRO SP. Z O.O. POSZUKUJE PRACOWNIKÓW

Kursy zawodowe, maszynowe, budowlane - szkolenia BHP - Nowogard, Koszalin, Szczecin - HAGA

A A A
3 1 1 1 1 1 Ocena 3.00 (2)

W trakcie ostatniej sesji Rady Miejskiej, radni zajmowali się m.in. projektem uchwały w sprawie połączenia sołectw Dzikowo i Swadzim w jedną jednostkę pomocniczą. Głosowanie w tej sprawie poprzedziła dyskusja.

- Odbyło się zebranie w sprawie połączenia sołectw - mówił m.in. sołtys Dzikowa Tomasz Bednarczyk. Wszyscy, którzy na nim byli, byli temu przeciwni. Teraz okazuje się, że jednak chcecie nas łączyć. Dlaczego, nie wiem? Dlatego proszę o podjęcie przez państwa radnych decyzji, aby tych sołectw nie łączyć.

REKLAMA

W podobnym tonie wypowiedziała się sołtys Swadzimia Eliza Nowak. - Z ogromnym smutkiem my mieszkańcy dowiadujemy się o zamiarze połączenia sołectwa. Pomimo sprzeciwu obu sołectw i pomimo podjęcia uchwały na zebraniu sołeckim, gdzie 100 procent głosów było przeciwnych - mówiła m.in. pani sołtys. Przypomniała, że historia sołectwa sięga czasów powojennych. Od wielu lat rozwija się dzięki zaangażowaniu mieszkańców w prace i życie społeczne. Dlatego mieszkańcy chcą być niezależnym sołectwem. Ze swoim statutem i prawem do gospodarowania środkami trwałymi zakupionymi przez sołectwo oraz  decydowaniu o środkach z funduszu sołeckiego. 

- Wszystkie sołectwa, które miały być łączone, wyraziły negatywna opinię - mówił m.in. radny Cezary Krzyżanowski. Dla jednych sołectw uznajemy tą opinię, a dla połączenia sołectw Swadzim i Dzikowa, już ta opinia jest nieważna. Uważam, że jako rada, jest to moje zdanie daleko odeszliśmy od mieszkańców. Od tego jakie mają zdanie, jakie oczekiwania. Pytałem na komisji pana burmistrza, jaki jest cel połączenia tych sołectw? Bo wiemy, że jest to pomysł radnego Romualda Romaniuka, a odpowiedź, jaką uzyskałem, to mała liczba ludności. Jeżeli tak mamy funkcjonować, to należałoby przyjąć dokument, że sołectwo może samodzielnie funkcjonować, jeżeli ma tyle, a tyle mieszkańców. I dotyczyłoby to wszystkich sołectw. A nie, że jedną opinię uznajemy, a jedną nie. - Dlatego proszę, aby słuchać głosu mieszkańców i nie łączyć sołectw na siłę. 

Radna Iwona Rudnicka podkreślała, że petycje ze sprzeciwem nie dotarły do radnych, dlatego nie brano ich pod uwagę w czasie prac komisji rady. Ale w tym wypadku najważniejszy jest głos mieszkańców i jeżeli jest taka ich wola, aby sołectw nie łączyć, to trzeba to uszanować.

Zabierając głos przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Maciejewski, podkreślał m.in., że sołectwo jest za małe i należy je połączyć. Tak, jak to zaproponował burmistrz. Według radnego Romualda Romaniuka, połączenie poprawi funkcjonowanie małych sołectw. Jednak w tej chwili nie jest już przekonany, że to będzie dobra decyzja. W głosowaniu o połączeniu sołectw Dzikowo i Swadzim, dwóch radnych (Mariusz Maciejewski i Rafał Szczepaniak) opowiedziało się za połączeniem. Przeciwnych było sześciu radnych (Cezary Krzyżanowski, Jerzy Symela, Sylwester Łuczak, Bernarda Lewandowska, Iwona Rudnicka, Piotr Stanisławski). Od głosu wstrzymało się troje radnych (Romuald Romaniuk, Tomasz Strychalski i Alicja Kowalewska). Tym samym do połączenia nie doszło.

Przypomnijmy, że wczesnej radni nie zgodzili się na połączenia m.in. sołectw Jarząbki i Dziedzice. Tam także protestowali mieszkańcy obu sołectw.

js 

 

Komentarze

-4

Guest

Cytuję Guest:
Po co komu takie małe sołectwa? Sołectwa powinny być małe!
I ja osobiście jestem za tym, aby odłączyć się od powiatu myśliborskiego, który to MY utrzymujemy.
Jako mały powiat mielibyśmy gigantyczne przychody z firm które tu funkcjonują i nie byłoby potrzeby utrzymywania pasożyta w postaci Myśliborza. Na pewno bez problemu znalazłoby się kilka miejsc, gdzie można by utworzyć brakujące urzędy i sąd. Pracownicy też by się znaleźli.
Kto jest za ? :)

To w Myśliborzu nie ma firm tylko w Barlinku takie przedsiębiorcze Eldorado rozumiem :lol: Tylko dlaczego większość młodych przyjeżdża tu na spanie a do pracy gdzie indziej?
+33

Guest

Po co komu takie małe sołectwa? Sołectwa powinny być małe!
I ja osobiście jestem za tym, aby odłączyć się od powiatu myśliborskiego, który to MY utrzymujemy.
Jako mały powiat mielibyśmy gigantyczne przychody z firm które tu funkcjonują i nie byłoby potrzeby utrzymywania pasożyta w postaci Myśliborza. Na pewno bez problemu znalazłoby się kilka miejsc, gdzie można by utworzyć brakujące urzędy i sąd. Pracownicy też by się znaleźli.
Kto jest za ? :)
+12

Guest

A ja wnoszę o niezwłoczne połączenie sołectwa Moczkowo z sołectwem Barlinek. Czas najwyższy na jednego sołtysa i nie koniecznie musi on być z Barlinka

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.