czwartek 11 sierpnia 2022r.   imieniny: Aleksander, Herman, Ligia

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (5)

Co pewien czas docierają do naszej redakcji pytania o przejście dla pieszych przy ulicy Gorzowskiej, w pobliżu Bricomarche i o oświetlenie przejścia dla pieszych na drodze średnicowej w pobliżu skrzyżowania z ul. 31 Stycznia. Wiele osób zwraca uwagę na niebezpieczeństwa czekające na pieszych w tych właśnie miejscach.

Pytania te zadaliśmy zarządcy wspominanych dróg, Zachodniopomorskiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Koszalinie.

  • Kiedy w Barlinku powstanie obiecane przejście dla pieszych przy sklepie Bricomarche na ulicy Gorzowskiej?
  • Kiedy oświetlone zostanie przejście dla pieszych na drodze średnicowej w Barlinku, na jej skrzyżowaniu z ulicą 31 stycznia?

REKLAMA

Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy.

Obwodnica Barlinka była inwestycją realizowaną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20. Nowy przebieg drogi wojewódzkiej nr 151 zaprojektowano tak, by wykorzystać nasyp nieczynnej linii kolejowej. Rozwiązanie to pozwala na ominięcie centrum miasta.

 

barlinek

 

Po zakończeniu budowy, Gmina Barlinek postanowiła doświetlić przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu nowej obwodnicy z ul. 31 stycznia. Zlecono projekt, który jest w trakcie uzgodnień z ZZDW.  Projektant musi jednak wziąć pod uwagę prowadzone już prace projektowe drugiej części obwodnicy. Projektowany 450-metrowy nowy odcinek obwodnicy pozwoli na jej przedłużenie w kierunku wylotu DW nr 151 z Barlinka do Gorzowa Wlkp.

Projektowane przez Gminę doświetlenie przejść, ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych w tym rejonie, należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie tymczasowe. W projekcie drugiej części obwodnicy (który powstaje w ZZDW i powinien zostać zakończony w tym roku), przewiduje się budowę ronda na skrzyżowaniu z ulicą 31 stycznia. Zmiana położenia skrzyżowania, które zostanie przesunięte na południe oraz zmiana organizacji ruchu w tym miejscu, spowodują zmianę położenia przejść dla pieszych i prawdopodobną konieczność demontażu tymczasowego oświetlenia. Na obecnym etapie uzgodnień, by obniżyć koszty inwestycji gminnej, zdecydowano o doświetleniu tylko jednego przejścia - przez ul. 31 stycznia, rezygnując z ustawienia lamp przy przejściu przez obwodnicę.

 

barlinek

 

Projekt drugiej części obwodnicy ma również wpływ na decyzje związane z organizacją ruchu na ul. Gorzowskiej (w ciągu DW nr 151). To właśnie na tej ulicy będzie znajdował się w przyszłości wlot na obwodnicę od strony Gorzowa Wlkp. Właśnie dlatego ograniczono zakres przygotowanego przez Gminę Barlinek innego projektu, który zakładał powstanie wyspy spowalniającej ruch z przejściem dla pieszych na wysokości sklepu Bricomarche.

W minionym roku w ramach zadań z zakresu poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ZZDW zbudował chodnik wzdłuż ulicy Gorzowskiej oraz stworzył tzw. przejście sugerowane z obniżonymi krawężnikami, ale bez oznakowania poziomego. Przejścia takie powstają w miejscach o niewielkim ruchu pieszych. Chodzi o to, by kierowcy nie przyzwyczajali się do sytuacji, w której rzadko albo nigdy nie spotykają pieszego w danym miejscu i przestają zachowywać ostrożność. Sugerowane przejścia zmuszają też pieszych do większej uwagi i rozejrzenia się wokół, zanim wejdą na jezdnię.

 

barlinek

 

Natomiast budowa azylu dla pieszych nie była możliwa z powodu zbyt bliskiej odległości od projektowanego ronda, które będzie skrzyżowaniem ul. Gorzowskiej z nową obwodnicą. Zadanie zrealizowane w Barlinku w minionym roku, ramach puli środków przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD), kosztowało ponad 340,2 tys. zł.

 

 barlinek
Foto: Archiwum

 

Reasumując, mieszkańcy Barlinka muszą uzbroić się w cierpliwość i poczekać na zakończenie prac projektowych drugiej części obwodnicy. Trzeba pamiętać, że jej realizacja będzie miała wpływ na przebieg dróg wojewódzkich w Barlinku. Stary przebieg drogi nr 151 w ciągu ul. Gorzowskiej zostanie wówczas przekazany miastu, które przejmie wszystkie obowiązki Zarządcy.

js

 

Komentarze

+7

Guest

To skrzyżowanie jest jedną wielką fuszerką. Stare i nieaktualne już oznakowanie na asfalcie jest ciągle widoczne spod nowych oznaczeń i tworzą razem chaotyczną mozaikę. Mieszkańcy już się może orientują, ale przyjezdni mają tam na pewno niezłą zagwozdkę, bo przecież nic nie wiedzą o starych i nowych liniach
+1

Guest

aha, czyli wydali tyle kasy żeby teraz rozwalić ten badziewny wyjazd i zrobić rondo? no gratulacje naprawdę, hajs się musiał zgadzać w kieszeniach :)
+9

Guest

Rozumiem, że Rondo z dwoma pasami ruchu lub jednym, lecz większe chociaż takie jak koło banków. Inaczej nie wyobrażam sobie by Tiry stawały na 31 stycznia wyjeżdżając na rondo. W tym roku zimy akurat nie ma. Ale kiedyś się jeszcze zdarzą
+1

Guest

witam
mam pytanie o skrzyżowanie ul pełczyckiej, dworcowej ,Mickiewicza 1-go maja, ogrodowa wedle prawa jadąc od ul pełczyckiej w kierunku dworcowej a nawet w stronę miasta mam pierwszeństwo przed wyjeżdżającym z Mickiewicza i tam aż prosi się znak stop / zasada prawej ręki/ a wszyscy jadą z Mickiewicza jak szaleni ale podobnie jest z ulicy ogrodowej przy skręcie w lewo w str NETTO muszą ustąpić pierwszeństwa tym z Mickiewicza A WYSTARCZYŁO ZROBIĆ PRAWO SKRĘT W STR UL PEŁCZYCKIEJ i dopiero wyjazd na ul główną z pełczyckiej ale jak dojdzie tam do wypadku to wtedy będzie miał problem sprawca i pokrzywdzony ale .mądry polak po szkodzie,,

mieszkaniec

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.