BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 poniedziałek 3 października 2022r.   imieniny: Eustachy, Teresa, Gerard

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

FIRMA ROLNICZA BYSKOV AGRO SP. Z O.O. POSZUKUJE PRACOWNIKÓW

Kursy zawodowe, maszynowe, budowlane - szkolenia BHP - Nowogard, Koszalin, Szczecin - HAGA

A A A
3 1 1 1 1 1 Ocena 3.00 (2)

W trakcie ostatniej sesji Rady Powiatu w Myśliborzu, radni dyskutowali m.in. o pieniądzach dla szpitala w Barlinku i Dębnie. Według projektu uchwały o zmianie budżetu powiatu myśliborskiego, barlinecki szpital miał otrzymać pożyczkę w kwocie 300 tys. zł. Szpital w Dębnie miałby być dofinansowany kwotą 685 tys. zł.

W trakcie dyskusji z ust starosty myśliborskiego Andrzeja Potyry padły słowa, o przystąpieniu do pracy nad połączeniem obu placówek. Wcześniej radny Tomasz Jarema pytał, na jaki cel pożyczka dla szpitala w Barlinku zostanie przeznaczona? Jakie jest zadłużenie barlineckiej placówki na koniec 2019 roku? Zaapelował, aby podnieść kwotę dla szpitala w Barlinku do 1 mln 300 tys. zł, a dla szpitala w Dębnie do kwoty 2 mln 685 tys. zł.

REKLAMA

Zabierając głos starosta Andrzej Potyra potwierdził, że zadłużenie szpitala w Barlinku to kwota ponad 4 mln zł. W styczniu 2020 roku do zamknięcia miesiąca zabrakło 600 tys. zł. - W związku z tym, że MSWiA kategorycznie zerwało rozmowy o przejęciu szpitala w Dębnie, zarząd natychmiast podjął działania w kierunku rozwiązywania problemów lecznictwa w powiecie -  mówił m.in. starosta A. Potyra. Czyli pochylił się nad jednym i drugim szpitalem. W tym celu odbyły się dwa spotkania w szerokim gronie, prezesów, księgowych, burmistrzów, skarbników naszych gmin i powiatu, w celu rozwiązania problemu. I na dzisiaj zarząd ma taką zgodę, aby pracować nad restrukturyzacją obu szpitali. I ewentualnie połączenia obu szpitali w jeden powiatowy, prowadzony przez trzy samorządy. W tej chwili powołany jest zespół do przygotowania dokumentów. Jestem po rozmowie z firmą, która po zapoznaniu się z dokumentami, taką restrukturyzacje by nam pokazała. Jestem również po rozmowie z Narodowym Funduszem Zdrowia w Szczecinie, i dostaliśmy z tej strony błogosławieństwo. - Dlatego w chwili obecnej proszę o przyjęcie uchwały w zaproponowanej przez nas formie. 300 tys. zł dla Barlinka i 685 tys. dla Dębna - podkreślał starosta A. Potyra.

Inne zdanie w tej sprawie miał radny Arkadiusz Mazepa. Chciał wiedzieć, kto dał zarządowi zgodę na przeprowadzenie restrukturyzacji obu szpitali? Dlaczego zarząd zaczyna przygotowywać dokumenty dotyczące łączenia szpitali? Dlaczego mówimy o dwóch szpitalach jednakowo, skoro wiemy, że w Barlinku powiat ma 20 procent udziałów, a w Dębnie 70. Pytał, co robi burmistrz Barlinka, skoro wie, że sytuacja jest zła? Co robi samorząd gminny? - Chciałbym, abyście przypomnieli sobie komisję budżetową, którą prowadziłem 6 grudnia 2019 roku - mówił m.in. A. Mazepa. Gdzie było dwóch prezesów szpitali i obaj powiedzieli, jak jest źle. Postawiłem wtedy wniosek, żeby dla szpitala w Barlinku zabezpieczyć 600 tys. zł, a dla Dębna 4 mln 900 tys. zł. Po to, aby styczeń i luty był inny niż jest. Co zrobił zarząd? W wyniku głosowania propozycję odrzucono - podkreślił radny. Zwrócił uwagę, że szpital w Dębnie wystąpił o większa kwotę. Wskazał, że tylko Przedsiębiorstwu Energetyki Cielnej w Dębnie, szpital jest winien około 600 tys. zł. A co z innymi wierzycielami? Cały czas dopytywał się, co robi 80 procentowy właściciel szpitala w Barlinku? - Śmieszni będziemy, jak zaproponowanych przez radnego Jaremę pieniędzy dla obu szpitali nie damy. Przecież mamy je na ten właśnie cel - podkreślał radny Mazepa. Walczmy, aby obie te jednostki funkcjonowały. To one mają nas zabezpieczyć w tych ciężkich czasach. A burmistrz Barlinka powinien się w końcu obudzić. Bo to burmistrz powinien powiedzieć, jakie widzi rozwiązanie? A nie migać się od tego. W Dębnie burmistrz podjął działania. - Ma zabezpieczone 4 mln zł i dodatkowo 500 tys. na sprzęt - zakończył swoje wystąpienie A. Mazepa.

Odpowiadając na pytanie, kto zarządowi dał upoważnienie do podjęcia działań dotyczących połączenia obu szpitali, starosta A. Potyra stwierdził, że burmistrzowie Barlinka i Dębna po jednym ze spotkań.

W trakcie głosowania nad zwiększeniem środków dla szpitali z 300 tys. zł do 1 mln 300 tys. dla Barlinka i z 685 tys. zł. do kwoty 2mln 685 tys. zł dla Dębna radni zagłosowali następująco:

Za głosowali: Mariusz Kuziel, Arkadiusz Mazepa, Zbigniew Marszałek, Wioletta Drzewińska i Tomasz Jarema.

Przeciwko: Andrzej Potyra, Andrzej Rudnicki, Alicja Prill, Andrzej Królikowski, Mirosław Piwowarczyk, Urszula Sawicka, Henryk Szpakowski. W sesji brało udział 12 radnych.

Tym samym, w kolejnym glosowaniu, szpitale dostały mniejsze kwoty niż zaproponował radny Tomasz Jarema.

js

 

Komentarze

+2

Guest

Teraz pracują nad restrukturyzacją, zamiast od razu mieć Plan B. Szok.
Panie Potyra, małymi szpitalami nie umiecie zarządzać a chcecie jednym dużym w dwóch lokalizacjach? Wy ? !
Firma zewnętrzna Wam zawsze pięknie doradzi, bo weźmie za to kasę, gorzej będzie w praktyce.
i że Patkowska taką kampanie na szpitalu w Dębnie zrobiła, a Wy w to wszystko uwierzyliście...znając Ją tyle lat...
+10

Guest

Panie radny Mazepa zajrzyj do internetów to wyczytasz że Barlinek dorzucił do swojego szpitala w zeszłym roku ponad 1,5 mln zł a w tym roku już 600 tyś. I kolejny mln zł jeszcze do wydania a bez wsparcia rządu padnie wiele szpitali na garnuszku samorządów
+25

Guest

1. Czy szanowny pan potyra nie uważa, że to Rada Gminy powinna wyrazić wolę rozpoczęcia jakichkolwiek działań dla połączenia jednostek?
2. Jakiż to sens i jaką wizję ma pan potyra, forsując połączenie dwóch bankrutów? Czyżby spektakularną klapę?
3. Na czym owo połączenie miałoby polegać? Gdzie wystąpi wspólne pasmo połączenia? Będą mieć jedną wspólną firmę ochroniarską? Albo wspólny magazyn maseczek?
4. Jakiż to twór miałby powstać ze Spółki z o.o. z czymś co jest w Dębnie? Jaka osobowość prawna? Jakie zasady?
Jakoś tak mam dziwne przeświadczenie, że szanownie wielki pan potyra nie ma jakiejkolwiek wizji, a jego ruchy mają tylko sprawiać wrażenie. Bo to on dobrze potrafi

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.