BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 niedziela 25 września 2022r.   imieniny: Franciszek, Kleopatra

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

FIRMA ROLNICZA BYSKOV AGRO SP. Z O.O. POSZUKUJE PRACOWNIKÓW

Kursy zawodowe, maszynowe, budowlane - szkolenia BHP - Nowogard, Koszalin, Szczecin - HAGA

A A A
0 1 1 1 1 1

W trakcie czerwcowej sesji barlineckiej Rady Miejskiej, radni zajmowali sie m.in. "Raportem o stanie gminy w 2019 roku". W trakcie dyskusji mówiono m.in. o pomocy, jaką gmina udzieliła barlineckim przedsiębiorcom, w związku z pandemią koronawirusa. Całą dyskusję można prześledzić w materiale filmowym.

 

REKLAMA

My przedstawiamy odpowiedź, jaką otrzymaliśmy od burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego, na temat wspominanej pomocy.

 

Stan zagrożenia pandemią COVID 19 zaburzył stabilizację społeczną i gospodarczą w Gminie Barlinek,  jak i w całym  kraju. W tym nowym i niestabilnym okresie przyszło nam zmierzyć się z kryzysem finansowym, który dotknął życie gospodarcze gminy i w tym samym stopniu stabilność finansową budżetu Gminy Barlinek. Aby rzetelnie podejść do tych problemów zdecydowano, że  wnioski  przedsiębiorców odczuwających znaczne skutki pandemii będą rozpatrywane indywidualne przez Burmistrza w ramach posiadanych uprawnień ustawowych. Te zasady pozwalają na  rzetelną ocenę indywidualnej sytuacji podatnika oraz uniknięcie ślepego „rozdawnictwa” ulg podatkowych tylko określonej grupie podatników wyłącznie w podatku od nieruchomości (zapisy ustawowe „Tarczy”).
Należy stwierdzić, że złożone wnioski o ulgi w postaci umorzenia podatku lub rozłożenia na raty  i odroczenia terminu płatności stanowią marginalną skalę w porównaniu do ogólnej liczby podatników. I tak w podatku od środków transportowych zostało złożonych 9 wniosków na 93. podatników, w tym osoby fizyczne 8 wniosków na 82. deklaracje w roku bieżącym oraz  1 wniosek w grupie  osób prawnych. W tym podatku 1 wniosek został załatwiony pozytywnie (zgodnie z wnioskiem podatek został rozłożony na raty),  1 wniosek jest w toku załatwiana, 1 wniosek negatywnie (dotyczył zaległości za lata 2014-2018), a pozostałe wnioski, mimo przesłania informacji o konieczności uzupełnienia wniosku o niezbędne dokumenty i oświadczenia potwierdzające argumenty podnoszone przez podatnika nie zostały dostarczone do organu podatkowego, zostały pozostawione bez rozpatrzenia lub odmówiono wszczęcia postępowania bądź umorzono postępowanie w przypadku braku zaległości na koncie podatkowym.
W podatku od nieruchomości złożono 30 wniosków na 418. podatników regulujących zobowiązania z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W grupie osób fizycznych zostało złożonych 20 wniosków (na 318. podatników realizujących podatek z tytułu działalności gospodarczej) oraz 10 wniosków złożonych przez osoby prawne na 100 złożonych deklaracji podatkowych. W tym podatku  2 wnioski zostały załatwione pozytywnie (odroczenie terminu płatności), 7 wniosków  znajduje się w toku załatwiania, a 21 pozostawiono bez rozpatrzenia z uwagi na brak załączników pozwalających pozytywnie rozpatrzyć wniosek, bądź odmówiono wszczęcia postępowania gdy wnioskowano o zwolnienie z podatku (ulga niedozwolona) lub brak zaległości podatkowych. Należy jeszcze raz podkreślić, że rozpatrując przedłożone wnioski w sprawie ulg istotna była rzetelność i kompletność niezbędnych dokumentów do pozytywnego rozpatrzenia oraz celowość udzielonego wsparcia, przy jednoczesnej potrzebie zapewnienia dochodów własnych gminy na odpowiednim poziomie.
Od stycznia do maja 2020r. odnotowano znaczne obniżenie wpływów podatkowych, w podatkach realizowanych przez Urząd Miejski, w porównaniu do  tych samych miesięcy 2019r. w tym podatku od nieruchomości o kwotę prawie 107 tys. zł, a w podatku od środków transportowych o kwotę niemal 224 tys. zł. Największy ubytek w dochodach budżetowych odnotowano jednak w płatnościach realizowanych przez urzędy skarbowe z tytułu udziału w podatku PIT w miesiącu kwietniu o 40%  i CIT w miesiącach objętych pandemią o 55% w porównaniu do roku 2019. Z powodu pandemii dochody budżetowe do końca miesiąca maja zmniejszyły się o ponad 934 tys. zł. Tak duże zmniejszenie wpływów do budżetu stanowi problem, któremu trzeba stawić czoło w dniu dzisiejszym, aby zapewnić płynność finansową Gminie Barlinek w realizacji obligatoryjnych zadań własnych.

js

 

 

 

 

Komentarze

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Dlaczego admin, moderator nie zamieszcza wszystkich komentarzy, chociaż nie są ani wulgarne ani obraźliwe?

Wyobraź sobie że też mają rodziny, nie siedzą 24h przy komputerze ;) Pisz z fb pod artykułem i komentarz masz natychmiast opublikowany. Najłatwiej anonimowo hejtować a później mieć pretensje do całego świata :) Napisałeś pięć komentarzy dzisiaj o 6:00 rano i masz pretensje że jeszcze ich nie ma?

Przepraszam najmocniej, ale chodziło mi o komentarz napisany w czwartek, treści : szkoda, że busiki będą jeździć tylko do 17tej. Nikogo broń Boże nie hejtuję.I nie mam pretensji do "całego świata". Nie rozumiem o co tyle złości... Mimo wszystko baaardzo przepraszam

Guest

Cytuję Guest:
Dlaczego admin, moderator nie zamieszcza wszystkich komentarzy, chociaż nie są ani wulgarne ani obraźliwe?

Wyobraź sobie że też mają rodziny, nie siedzą 24h przy komputerze ;) Pisz z fb pod artykułem i komentarz masz natychmiast opublikowany. Najłatwiej anonimowo hejtować a później mieć pretensje do całego świata :) Napisałeś pięć komentarzy dzisiaj o 6:00 rano i masz pretensje że jeszcze ich nie ma?

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.