BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 niedziela 29 stycznia 2023r.   imieniny: Franciszek, Hanna, Zdzisław

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (6)

W 1945 roku zakończyła się II wojna światowa. Barlinek powoli wracał do normalności i zastanawiano się, w jaki sposób przyciągnąć do nas turystów. Nie było to trudne, bowiem już przed wojną miasto znane było z pięknych lasów, jezior i bardzo korzystnego klimatu.

 

REKLAMA

Kiedy w 1947 roku czyniono starania przy odbudowie linii kolejowej, miała ona wesprzeć nie tylko tutejszy przemysł, ale również przywozić do nas turystów. W tym samym roku, odbyła się pierwsza po wojnie, odnotowana w kronikach, turystyczna impreza. Pod hasłem „Poznajmy życie i urok Ziem Odzyskanych” w maju do Barlinka zjechali członkowie „Motoklubu” Poznań, oddział w Gorzowie. Głównym założeniem rajdu, jak pisano, było uczczenie powrotu prastarych ziem do macierzy. Uczestników rajdu zakwaterowano w „harcówce”, czyli Pałacyku Cebulowym.

 

barlinek

 

Dziesięć lat później, na jednej z sesji rady, omawiana była sprawa zakwalifikowania Barlinka jako miejscowości turystyczno – wypoczynkowej. Podjęto decyzję o rozpropagowywaniu w centralnej Polsce walorów miasta, aby przyciągnąć do nas turystów.  W 1960 roku, rozpoczęto odbudowę budynku na „Wzgórzu Piastowskim”. Jak pisał Czesław Paśnik, miał tam być hotel turystyczny lub dom wczasowy dla którejś śląskiej kopalni. W 1963 roku, Barlinek miał swoją reklamę w prasie.

Jak czytamy w notatce:

... miasteczko posiada następujące kwatery: miejskie schronisko młodzieżowe, Hotel Miejski, Ośrodek Przywodny oraz kwatery prywatne – cena od łóżka 10-15 zł. Wyżywienie: 2 restauracje (jeszcze w tym sezonie bar mleczny i kawiarnia). Plaża: Ośrodek Wypoczynkowo – Przywodny z trampoliną, molem, kajakami, łodziami, motorowerami. Możliwość wędkowania.

 

barlinek

 

Tego samego roku, turystów do miasteczka przyciągnęła jedna duża impreza, odbywająca się nad Jeziorem Barlineckim. Były to Dni Morza. Tak, tak – Dni Morza. Festyn odbył się w czerwcu i nie zabrakło na nim zabaw, konkursów, występów artystycznych, ogniska i rzucania wianków na wodę. Również w czerwcu ale rok później, w Barlinku odbył się Okręgowy Zlot Turystów Kolejarzy, na który zjechało ok. 400 osób. Uczestnicy zlotu przyjechali z całej Polski, by ostatecznie przybyć do Barlinka i tu zorganizować ognisko z licznymi występami artystycznymi. W 1966 roku do miasta przyjechali by poodpoczywać ale także i tworzyć szczecińscy plastycy, którym towarzyszyli artyści z Danii.

W 1967 roku nad Jeziorem Barlineckim, rozpoczęła się rozbudowa nowoczesnego ośrodka wypoczynkowego. Na remont istniejących budynków i rozbudowę ośrodka, przeznaczono 1,5 mln zł. Niektóre z prac wykonywane są w czynie społecznym przez załogę Zakładów Urządzeń Okrętowych „Bomet”. W tym sezonie letnim, Barlinek ma do dyspozycji 100 miejsc noclegowych a największym organizatorem wczasów rodzinnych w naszym mieście jest „Gromada”. Do tego sezonu przygotowano się gruntownie. Na plaży wymieniono piasek i otwarto bar szybkiej obsługi, miasto przyozdobiono kwiatami a w alejkach spacerowych ustawiono ławki. Spodziewano się ponad 500 osób na obozach i koloniach. Już w 1970 roku, Barlinek borykał się z problemem braku miejsc noclegowych. Mało tego, na plaży miejskiej mogło jednocześnie przebywać 700 osób a chętnych było 1,2 tys. Kto więc nie przyszedł wystarczająco szybko, nie mógł skorzystać z planowanej formy wypoczynku. Aby temu zaradzić, opracowywano projekt zwiększenia powierzchni plaży. W tym sezonie turystycznym w Barlinku przebywa 6 tys. osób a w weekendy nawet do 1 tys. więcej.

 

barlinek

 

Tutaj koniecznie musimy wspomnieć o tym, w listopadzie 1970 roku, rozstrzygnięto konkurs na najlepszą miejscowość letniskową. W konkursie, wzięły udział 203 miejscowości, które podzielono z względu na znaczenie międzynarodowe, krajowe i regionalne. Do ostatniego etapu przeszło 39 miast. W grupie miast o znaczeniu regionalnym, miejsce VI przypadło właśnie Barlinkowi. Miasto otrzymało nagrodę pieniężną w wysokości 110 tys. zł. Pieniądze te zostały przeznaczone na remonty obiektów, maszyn i urządzeń przedsiębiorstw gospodarki komunalnej.

W 1971 roku Barlinek „cierpi” z powodu nadmiaru gości. Jakby tego było mało, na sezon turystyczny zamyka się Hotel Miejski, który będzie remontowany. Oprócz grup z „Gromady”, nasze miasto stało się też miejscem docelowym wypoczynków organizowanych przez Fundusz Wczasów Pracowniczych w Ciechocinku. Około 200 osobom odmówiono wypoczynku w Barlinku z powodu, jak to określono, niewydolności gastronomii. Oprócz „Gryfu”, który był zmuszony zwiększyć ilość stolików, zastanawiano się nad powstaniem jadłodajni.

 

barlinek

 

W tym roku, plaża dysponowała 32 kajakami, 14 rowerami wodnymi i 80 leżakami. W hoteliku, nocleg mogło znaleźć 21 osób. W następnym roku, w czerwcu, kąpielisko przechodziło remont związany z przebudową kabin, przebieralni. Istniała obawa, że do rozpoczynającego się właśnie sezonu turystycznego roboty się nie zakończą. Na specjalnej naradzie w Prezydium MRN, stwierdzono wiele niedociągnięć związanych z przygotowaniem miasta do wakacji. Nie był to tylko przeciągający się remont plaży ale również opóźnienia w otwarciu hotelu czy też lasów komunalnych.

 

barlinek

 

Podjęto więc uchwały o konieczności przyspieszenia prac. Równocześnie, przygotowanych zostało 120 kwater dla wczasów rodzinnych. Pomimo pięknej pogody, turystów było jakby mniej. Tłumaczono to wyjazdem na wczasy do NRD i miast przygranicznych. W 1973 roku, po dwuletnim remoncie i przebudowie, oddano do użytku (częściowo) Hotel Miejski. Gospodarzem obiektu jest Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Hotelowych i Turystycznych „Pomerania” w Szczecinie. W 1975 roku przy hotelu (ul. 1-go maja) otwarte zostało Centrum Obsługi Turystycznej.

 

Źródło: kroniki Cz. Paśnika, „Jantarowe szlaki” maj 1975 r.

monikary

 

WYPOCZYNEK SPRZED LAT - CZ. I  >>>

 

Komentarze

Guest

Cytuję Guest:
Pamiętam, że za moich dziecinnych czasów na plaży były 3 słonie-zjeżdżalnie, każdy innej wielkości. Niestety mimo fajnej atrakcji i wielkich chęci dzieci mało z nich korzystały, bo zjeżdżało się prosto w glony.

No, każdy inaczej się nazywał
+1

TBM58

Cytuję Guest:
Pamiętam, że za moich dziecinnych czasów na plaży były 3 słonie-zjeżdżalnie, każdy innej wielkości. Niestety mimo fajnej atrakcji i wielkich chęci dzieci mało z nich korzystały, bo zjeżdżało się prosto w glony.

Dzieci miały rację.Te słonie były zrobione z blachy ocynkowanej i to powodało ,że zjazd był dosc cięzki.Raz skorzystałem z najwyższego słonia i po zjezdzie miałem kąpielówki do wyrzucenia.Nowiutkie prosto z pewexu za całe 4 dolce.
+4

Guest

Pamiętam, że za moich dziecinnych czasów na plaży były 3 słonie-zjeżdżalnie, każdy innej wielkości. Niestety mimo fajnej atrakcji i wielkich chęci dzieci mało z nich korzystały, bo zjeżdżało się prosto w glony.
+3

Guest

Cytuję Guest:
Wszystko się zgadza ale jakoś nie pamiętam tych motorowerów na plaży :o) .

Od początku lat 70 tych na pewno ich nie było. Tyle pamiętam.
+7

Guest

Milicyjna motorówka ( widoczna na jednym zdjęciu jeszcze przy starym pomoście ) i patrole codziennie przez cały sezon. Na wodzie był spokój i klusownicy się bali kułusować. Warto podpytać ile osób uratowano przed utonienciem . Może jeszcze gdzieś są statystyki. Ten milicjant nazywał się chyba Malkowski. Gość był surowy ale przynajmniej porządek był i picia na łódkach i kajakach nie było. Stare dobre czasy .... :)
+10

Guest

Cytuję Guest:
Jaka ta plaża była piękna. Czy wykonując obecny remont nie można było przywrócić jej dawną świetność??? Trampolina , mała skocznia, barierki po obu stronach pomostów itd.

Dopiero niedawno ktoś tu komentował, że barierki przy plażowym pomoście nawet z jednej strony zasłaniają widok.
+11

Guest

Jaka ta plaża była piękna. Czy wykonując obecny remont nie można było przywrócić jej dawną świetność??? Trampolina , mała skocznia, barierki po obu stronach pomostów itd.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.