pldaenfrdeuk

 sobota 24 lipca 2021r.   imieniny: Antoni, Kinga, Krystyna

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

MK - Gabinet kosmetyczny

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (4)

30 sierpnia, minęło czterdzieści lat od momentu podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie. Porozumienia te, pozwoliły na utorowanie drogi do zawiązania Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”.

31 sierpnia 1980 roku, Porozumienia podpisane zostały w Gdańsku a trzy dni później w Jastrzębiu. W związku z tą rocznicą, nasza redakcja otrzymała list, który poniżej publikujemy.

REKLAMA

„Przypominanie o kruchości demokracji i trudnej przeszłości jest ważne” 

W dniu 30 sierpnia br., przypadła 40 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych w Stoczni Szczecińskiej. To bardzo ważna data, o której powinniśmy zawsze pamiętać i przypominać o niej kolejnym pokoleniom. Niestety tak się nie dzieje. 

Warto pamiętać, że znaczącą rolę w tamtym czasie odegrał ZUO Bomet w Barlinku, który przystąpił do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego przy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. Zakład zatrudniał wtedy 1600 pracowników. 

Strajk okupacyjny rozpoczął się 25.08.1980r. i uczestniczyła w nim cała załoga. Zakończył się sukcesem 30.08.1980r. Strajkiem kierował wybrany demokratycznie przez aklamację Jan Chojnacki, oprócz którego w skład Komitetu Strajkowego wchodziło 16 członków. W tamtym czasie było to bardzo ważne wydarzenie dla naszego miasta, gminy oraz całego województwa gorzowskiego. Atmosfera udzieliła się wszystkim mieszkańcom. Nie była ona jednak pozbawiona lęku o przyszłość strajkujących oraz o przyszłość Polski. Pod zakład przychodziły rodziny i przyjaciele strajkujących wspierając ich dobrym słowem, motywując i przynosząc pożywienie. Według większości historyków tamte strajki były największym bezkrwawym zwycięstwem w historii Polski, ponieważ przyczyniły się do obalenia systemu komunistycznego w całej Europie Wschodniej. Powinniśmy być z tego dumni i wspólnie świętować czas Solidarności. Niestety tak się w Barlinku nie dzieje. Wygląda na to, że nie zdajemy sobie sprawy z ważności tamtych dni, że włodarze miasta nie mają w nawyku utrwalania kolejnym pokoleniom tamtych sierpniowych wydarzeń, a szkoda. Bez uświadamiania trudno będzie wymagać od młodzieży i dzieci poszanowania wolności i demokracji. Bez przypominania o kruchości tego systemu i trudnej przeszłości, która spotkała nasz kraj, tak ważna historia przestanie mieć dla nas znaczenie. Funkcja edukacyjna jest bardzo potrzebna w budowaniu przyszłości kolejnych pokoleń.

Rocznica 40 lecia podpisania Porozumień Sierpniowych została uczczona w symboliczny sposób przez przedstawicieli Komitetu Strajkowego: Jana Chojnackiego i Romana Kłodę oraz przedstawiciela załogi Andrzej Szmidta. Złożyli oni biało-czerwoną wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze pod tablicą pamiątkową Solidarności przed kościołem pw. NSNMP w  Barlinku.

Jan Chojnacki

 

 

Pin It

Komentarze

+3

Guest

Pole do popisu dla historyków zatrudnionych w naszych szkołach. Czy nie można zaprosić Panów do szkół na lekcje historii? Czy nie mogliby opowiedzieć młodzieży o tych wydarzeniach jako bezpośredni świadkowie tych wydarzeń? Bo niestety to, co słyszą z różnych TV i to co proponuje obecnie MEN w podręcznikach jest mocno dyskusyjne.
+4

Guest

Brawo Wy!!! Dzięki że pamiętacie i dbacie żeby inni pamiętali.Szkoda że odpowiedzialni za to na stanowiskach nie chcą być pierwszymi.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.