sobota 9 grudnia 2023r.   imieniny: Leokadia, Waleria, Wiesław

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

Plus i Polsat Box

A A A
4.6923076923077 1 1 1 1 1 Ocena 4.69 (13)

Przyszedł na świat w czerwcu 1996 roku i jest najlepiej i najdłużej monitorowanym łabędziem w Polsce. Albin – bo o nim mowa, jest nazywany królem barlineckich łabędzi. W tym roku, kończy 24 lata.

Już od pierwszych dni życia wyróżniał się na tafli jeziora, bowiem jako jedyny nie był szary a śnieżnobiały. 04 sierpnia 1998 roku, barlinecki ornitolog Piotr Adamiok nałożył mu obrączkę ornitologiczną i nadał imię Albin. Od tamtej pory wiemy gdzie przebywał, gdy opuszczał wody Jeziora Barlineckiego. Jednak zawsze do nas wracał.

 

REKLAMA

 

Miał kilka partnerek, które niestety albo były wyławiane martwe z wody lub znajdywane na brzegu, uśmiercone przez człowieka. Był też w związku kazirodczym, co w świecie łabędzi nigdy wcześniej nie miało miejsca. Z okazji tych niebywałych 24 urodzin, zapytaliśmy Piotra Adamioka, co słychać u króla barlineckich łabędzi.

 

Poznajcie Albina i Apolonię, niezwykłą parę z Jeziora Barlineckiego.

Poznajcie Albina i Apolonię, niezwykłą parę z Jeziora Barlineckiego.

Opublikowany przez Barlinek24.pl Środa, 7 października 2020

 

Jak nam powiedział barlinecki ornitolog, podczas tegorocznego okresu lęgowego, Albin wraz z partnerką Apolonią, gnieździł się w trzcinowisku przy kanale łączącym Jezioro Barlineckie z Jeziorem Uklejowym. Para miała sześć jaj. Wszystkie się wykluły, jednak co najmniej trzy z nich zostały utopione przez innego samca. Udało nam się zrobić kilka zdjęć tej parze a jeśli chcą Państwo przypomnieć sobie niezwykłe losy Albina, zapraszamy do przeczytania artykułów autorstwa Piotra Adamioka.

 

M. Przybylska

 

Foto: Marek Kupczyński

 

Komentarze

+9

Guest

To skarb mieć takich "zapaleńców" w Barlinku jak Pan ornitolog Adamiok . Bardzo ciekawe informacje i fantastyczna promocja dla miasta.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież