BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 niedziela 5 lutego 2023r.   imieniny: Agata, Jakub, Jan

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (6)
CIENISTA DOLINA - PODRÓŻ FOTOGRAFICZNA PO DOLINIE PŁONI

Wyrzeźbiona przez lodowiec Dolina Płoni to pasmo wzgórz poprzecinanych jarami, rozpadliskami i źródłami, które spływają w dół ku płynącej leniwie rzece. To również niezwykłe widoki, rzadkie gatunki świata przyrody, płynące szybko chmury i pogoda, która zmieniając się nieoczekiwanie nadaje temu niezwykłemu zakątkowi barlineckiej ziemi charakter górskiej połoniny

To przepiękna kamienna droga łącząca Żydowo z Laskówkiem, pnąca się coraz wyżej poprzez malownicze wzgórza, otoczona połaciami pól i łąk, wzdłuż której roztaczają się  niesamowite widoki aż po horyzont. Czas, który płynie tutaj jakby wolniej cofając nas daleko w przeszłość, dopełnia aury tajemniczości.

 

REKLAMA

 

Jednakże dolina Płoni zaskakuje nie tylko krajobrazami. Liczne dwory, młyny wodne, cmentarzyska z kamiennymi nagrobkami, zniszczone domostwa, z których każde ma do opowiedzenia swoją historię, często tragiczną sięgającą kilku stuleci wstecz. Ludzie, którzy byli ich częścią, dawne legendy i podania. Dzisiaj wszystkie te elementy stały się częścią naszej lokalnej historii-kultury, likwidując podziały okresu wojennego i łącząc kolejne pokolenia mieszkańców Barlinka.

Wędrując cienistą doliną Płoni diabły, upiory i leśne stwory przepięknie opisane przez Romanę Kaszczyc przybierają całkiem realne kształty, ożywając w leśnych uroczyskach, dworach, młynach  i przydrożnych wierzbach. Dolina to również obszar mieszanki kulturowo-etnicznej i religijnej, będącej  pozostałością okresu powojennej zawieruchy i przesiedleń. Czesław Miłosz miał swoją Issę-Nieważę my mamy dolinę Płoni, która na trwałe wpisała się w naszą historię.

Zapraszam do galerii. Zdjęcia powstały w latach 2009-2020, część z nich to fotografie analogowe.

 

Adam Sokołowski

 

 

 

Komentarze

+4

Guest

Zdjęcie 22: aż dziwne, że są jeszcze ustawiane takie mendle ze snopów. Nawet jeśli zdjęcie pochodzi z początku XXI wieku, to i tak wyjątkowa rzadkość

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.