pldaenfrdeuk

 sobota 24 lipca 2021r.   imieniny: Antoni, Kinga, Krystyna

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

MK - Gabinet kosmetyczny

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (6)
CIENISTA DOLINA - PODRÓŻ FOTOGRAFICZNA PO DOLINIE PŁONI

Wyrzeźbiona przez lodowiec Dolina Płoni to pasmo wzgórz poprzecinanych jarami, rozpadliskami i źródłami, które spływają w dół ku płynącej leniwie rzece. To również niezwykłe widoki, rzadkie gatunki świata przyrody, płynące szybko chmury i pogoda, która zmieniając się nieoczekiwanie nadaje temu niezwykłemu zakątkowi barlineckiej ziemi charakter górskiej połoniny

To przepiękna kamienna droga łącząca Żydowo z Laskówkiem, pnąca się coraz wyżej poprzez malownicze wzgórza, otoczona połaciami pól i łąk, wzdłuż której roztaczają się  niesamowite widoki aż po horyzont. Czas, który płynie tutaj jakby wolniej cofając nas daleko w przeszłość, dopełnia aury tajemniczości.

 

REKLAMA

 

Jednakże dolina Płoni zaskakuje nie tylko krajobrazami. Liczne dwory, młyny wodne, cmentarzyska z kamiennymi nagrobkami, zniszczone domostwa, z których każde ma do opowiedzenia swoją historię, często tragiczną sięgającą kilku stuleci wstecz. Ludzie, którzy byli ich częścią, dawne legendy i podania. Dzisiaj wszystkie te elementy stały się częścią naszej lokalnej historii-kultury, likwidując podziały okresu wojennego i łącząc kolejne pokolenia mieszkańców Barlinka.

Wędrując cienistą doliną Płoni diabły, upiory i leśne stwory przepięknie opisane przez Romanę Kaszczyc przybierają całkiem realne kształty, ożywając w leśnych uroczyskach, dworach, młynach  i przydrożnych wierzbach. Dolina to również obszar mieszanki kulturowo-etnicznej i religijnej, będącej  pozostałością okresu powojennej zawieruchy i przesiedleń. Czesław Miłosz miał swoją Issę-Nieważę my mamy dolinę Płoni, która na trwałe wpisała się w naszą historię.

Zapraszam do galerii. Zdjęcia powstały w latach 2009-2020, część z nich to fotografie analogowe.

 

Adam Sokołowski

 

 

 

Pin It

Komentarze

+4

Guest

Zdjęcie 22: aż dziwne, że są jeszcze ustawiane takie mendle ze snopów. Nawet jeśli zdjęcie pochodzi z początku XXI wieku, to i tak wyjątkowa rzadkość

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.